چهارمین انتقال هوایی قلب پیوندی سالجاری گیلان انچام شد

چهارمین انتقال هوایی قلب پیوندی سالجاری گیلان انچام شد

اسرار امروزاین انتقال هوایی، نهمین انتقال قلب در گیلان از ابتدا تا کنون بوده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی  اسرار امروز، نوزدهمین مورد اهدای عضو گیلان درسوم آبان ماه سالجاری  صورت گرفت. این اهدای عضو، چهارمین انتقال قلب به تهران است.

قلب نام آور، کهبد کامیاب جوان ۲۷ ساله گیلانی ،اهل و ساکن رشت که بر اثر سانحه دلخراش تصادف با موتورسیکلت دچار مرگ مغزی شده بود با رضایت خانواده ایثارگر آن مرحوم به تهران انتقال یافت.

بر این اساس، قلب جوان گیلانی، پس از فراهم‌آوری در مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت به همراه تیم پزشکی با همکاری سازمان اورژانس کشور و از طریق مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان گیلان در سریعترین زمان ممکن (حدود یک ساعت) به فرودگاه رشت منتقل و با پرواز جت به بیمارستان شهید رجایی تهران ارسال شد تا نجات بخش بیمار نیازمند باشد. این انتقال هوایی، نهمین انتقال قلب در گیلان از ابتدا تا کنون بوده است .

همچنین دو کلیه این نام آور گیلانی نیز به دو بیمار نیازمند در شیراز جهت پیوند ارسال شد.

این مهم، با تکیه بر توانمندی تیم‌های درمانی و با مدیریت و هدایت مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، سازمان اورژانس کشور، اورژانس هوایی کشور و تیم‌های فراهم آوری اعضای پیوندی گیلان و بیمارستان‌ شهید رجایی تهران، به انجام رسید.

لازم به ذکر است هر فرد مرگ مغزی می‌تواند با اهدای اعضای خود جان ۱تا ۸ نفر را به صورت مستقیم از مرگ نجات داده و ۵۳ نفر را از معلولیت رهایی دهد. در ایران، سالانه حدود ۵ تا ۸ هزار نفر، جان خود را با مرگ مغزی از دست می‌دهند که نیمی از آنان یعنی حدود ۳هزار نفر، اعضای قابل پیوند دارند؛ ولی متاسفانه نهایتا ۱۰۰۰ خانواده یعنی یک سوم راضی به اهدای عضو می‌شوند و دو سوم خانواده‌ها با عدم رضایت خود، موجب خاکسپاری بیش از ۷هزار عضو قابل پیوند در سال می‌شوند. این در حالی است که بالغ بر ۲۵هزار بیمار نیازمند پیوند در لیست‌های انتظار اعضای مختلف وجود دارند که متاسفانه روزانه ۷ تا ۱۰ نفر از آنان یعنی هر دو تا سه ساعت یک نفر، به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند.

ارسال شده در سه‌شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۸:۵۶ قبل‌ازظهر
کد خبر: 3478428
آخرین خبر ها
گزیده خبرها