از انباری تا مرغداری!!
قابل توجه جهاد کشاورزی استان گیلان

از انباری تا مرغداری!!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. هیچ مکاتبه ای از دستگاههای متولی برای تغییر کاربری مسکونی به مراغداری 8 هزار و 100 قطعه با دهیاری نشده است!!/ عده‌ای خاص را مشاهده می‌کنیم که مسیر ساخت و ساز و گرفتن مجوزات قانونی برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی را به سرعت طی می کنند/ فرمانداری شهرستان خمام پاسخی قانونی و شفاف ارائه کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، تغییر کاربری اراضی کشاورزی این روز‌ها به یک دغدغه تبدیل شده  که سود و منفعت  آن به جیب عده‌ای خاص می رود و  باعث می شود تنها کشاورزی، کشاورز و افراد مرتبط با این حوزه ضرر ‌کنند و کشت و کار کشاورزی به حداقل کاهش پیدا می‌کند.

سود شیرین وسوسه ‌انگیز تغییر کاربری اراضی کشاورزی هر فردی را به این موضوع تشویق می‌کند و برخی از دلالان، زمین های کشاورزی را چندین برابر پایین‌تر از میزان ارزش‌ واقعی خریداری می کنند.

اگر چه هزینه‌های بالای کشاورزی و پایین بودن قیمت خرید محصولات کشاورزی، کشاورزان را بی‌انگیزه کرده ، اما تغییر کاربری اراضی کشاورزی مزید بر علت بوده تا کشاورزان برای حضور در این حوزه دیگر میل و رغبتی نشان ندهند.

اگر چه سازمانهای متولی حفاظت از اراضی کشاورزی را در سخنان خود موضوع مهمی عنوان می کنند و مدعی هستند برای تغییر کاربری غیرمجاز علاوه بر قلع و قمع، به قیمت روز و با کاربری جدید از یک تا سه برابر قیمت جریمه نقدی در نظر گرفته شده است، اما در عمل برخی به راحتی و جلوی چشم ناظران گوناگون اقدام به تغییر کاربری اراضی کشاورزی می کنند و توجهی به قانون ندارند.

گفته می شود در طول یکسال گذشته بیش از یکهزار و ۸۷۷ مورد تغییر کاربری در گیلان شناسایی شده است و ۱۲۰ مورد قلع و قمع شدند اما به نظر می رسد قوانین آن چنان بازدارنده نیست و تغییر کاربری ها همچنان ادامه دارد و متاسفانه برخی موازی کاری ها موجب شده تا صدای اعتراض مردم بلند شود.

هدف نگارنده از طرح مطالب فوق، اشاره به درد دل عده ای از روستاییان اشکیک خمام است که از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در این روستا گلایه دارند. آن طور که تعدادی از کشاورزان مدعی هستند، فردی غیر بومی در زمینی به مساحت حدود 1500 متر مربع با کاربری زراعی و مسکونی، اقدام به ساخت مرغداری گوشتی با ظرفیت 8100 قطعه با مجوز سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان در تیر ماه سالجاری نموده است!

یکی از مشکلاتی که مکررا مورد سؤال و پرسش مردم گیلان است وضعیت ساخت و سازهای بی ‌رویه در اراضی کشاورزی و روستایی است.  کشاورزان خمامی می گویند : بحث تغییر کاربری اراضی کشاورزی معضلی است که متاسفانه سال‌هاست گریبانگیر استان‌هایی مانند گیلان شده است و  امروز با تغییر کاربری زمین های مرغوب کشاورزی، درحال نابودی آب و خاک سرزمین خود هستیم. چرا باید شاهد این مشکلات باشیم؟

آنان می گویند: در حال حاضر بومی‌های این منطقه از حداقل‌های خود محروم هستند به طور مثال یک روستایی که سال‌های زیادی در این روستا سکونت دارد و به صورت آبا و اجدادی زندگی می‌کنند، وقتی قصد دارد خانه ای کوچک برای فرزند خود بسازد با انواع و ارقام مشکلات قانونی  مواجه می‌شود و در حال حاضر افرادی که واقعا مستحق هستند و این تغییر کاربری باید شامل حال آن‌ها شود، از حق خود محروم شده اند.

اهالی روستای اشکیک خمام با اشاره به اینکه چگونه پروانه بهره برداری ساخت مرغداری 8 هزار و 100 قطعه بدون رعایت فاصله قانونی در جنب محل سکونت روستاییان منطقه صادر شده است؟، اضافه کردند: اما در عوض ما عده‌ای خاص را مشاهده می‌کنیم که مسیر ساخت و ساز و گرفتن مجوزات قانونی برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی را به سرعت طی می کنند و این به هیچ عنوان عادلانه نیست و این دوگانگی‌ در برخورد و عملکردها باعث ایجاد نارضایتی شدید شده است و کسی هم پاسخگو نیست.

نگارنده برای بررسی موضوع با دهیار روستای اشکیک تماس تلفنی برقرار کرد و دهیار این روستا در توضیحات خود گفت: دهیاری روستای اشکیک بر اساس استعلام از بنیاد مسکن شهرستان، پروانه ساخت 480 متر انبار را در سال 1397 برای این متقاضی صادر کرد!!

حسین زاده در ادامه افزود: بر اساس استعلام بنیاد مسکن، حدود 850 متر از زمین این مرغداری دارای کاربری مسکونی و مابقی هم کاربری مغایر دارد.

وی در پاسخ به این سئوال که چگونه کاربری مسکونی به مرغداری تبدیل شده، تاکید کرد: اینکه به چه استناد قانونی، پروانه ساخت انباری به مرغداری تبدیل شده است نهادهای متولی نظیر جهاد کشاورزی و محیط زیست باید پاسخگو باشند.

حسین زاده ادامه داد: آنچه در این فرایند مربوط به دهیاری بوده است، انجام شده و البته پس از عدول از مفاد پروانه صادره و ساخت مرغداری بجای انبار، اخطار هم دادیم که جلوی ساخت و ساز تا تعیین و تکلیف قانونی گرفته شود که توجهی نشد!!

 دهیار روستای اشکیک با اشاره به اینکه در حال بررسی اضافه بنا و ارجاع پرونده این واحد مرغداری به کمیسیون مربوطه هستیم، تاکید کرد: هیچ استعلام و مکاتبه ای از دستگاههای متولی برای تغییر کاربری مسکونی به مراغداری 8 هزار و 100 قطعه با دهیاری روستای اشکیک نشده است!!

رییس اداره تولیدات دامی جهاد کشاورزی شهرستان رشت در تماس تلفنی و در این راستا اعلام کرد: صدور پروانه بهره برداری مرغداری بر عهده سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان است که پس از استعلام از دستگاه های متولی نظیر جهاد کشاورزی، محیط زیست، منابع طبیعی، دامپزشکی، امور اراضی ، بنیاد مسکن و نظرات کارشناسی صادر می شود.

محصصی افزود: در حال حاضر برای صدور پروانه مرغداری بین 100 قطعه تا 20 هزار قطعه هیچ مجوزی صادر نشده است!

 وی تاکید کرد: برای صدور پروانه بهره برداری مرغداری ، باید فاصله محیط زیستی 300 متری از محل سکونت رعایت شود.

گفتنی است سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان در تیر ماه سالجاری اقدام به صدور پروانه بهره برداری این مرغداری نموده و جالب اینکه با شکایت اهالی، دو ماه بعد یعنی در شهریور 1400 تا زمان رفع مشکلات محیط زیستی آن را از درجه اعتبار ساقط عنوان نموده است!!

حالا مسئولان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان باید به سئوالاتی نظیر اینکه در این فقره از کدام سازمانهای متولی برای صدور پروانه بهره برداری مرغداری 8 هزار و 100 قطعه روستای اشکیک خمام استعلام گرفته اند؟ نظام مهندسی کشاورزی بر چه اساسی چنین مجوزی صادر کرد؟ آیا در چارچوب ضوابط و قانون کاربری زمین مذکور انجام شده است؟ بر چه اساسی این سازمان، پروانه بهره برداری مرغداری صادر نموده که دو ماه بعد آن را باطل اعلام کرد؟

گفتنی است با توجه به اینکه تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی به دغدغه مردم گیلان تبدیل‌ شده، انتظار می رود تا مسئولان بخشداری چوکام و فرمانداری شهرستان خمام نیز پاسخی قانونی و شفاف به سئوالات اهالی روستاییان اشکیک در خصوص این تغغیر کاربری ارائه کنند.

ارسال شده در چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۹:۱۰ بعدازظهر
کد خبر: 6250077
آخرین خبر ها
گزیده خبرها