استناد ادعاهای مدیرکل آموزش و پرورش گیلان چیست؟

استناد ادعاهای مدیرکل آموزش و پرورش گیلان چیست؟

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. اگر چه اصل پاسخگویی شفاف و قانونی در دوران مدیریت محمد رحمتی به فراموشی سپرده شده و سئوالات ارسالی رسانه ماهها بدون پاسخ می ماند ، اما لازم است ایشان در خصوص بازگشایی مدارس به سئوالات پاسخ دهند/ بیش از 200 هزار نفر از جمعیت استان گیلان هنوز واکسن نزده اند، چگونه می خواهید والدین را اقناع کنید که دانش آموزان خود را به مدرسه بفرستند؟/ آیا در صورت شیوع احتمالی کرونا در بین دانش آموزان و کادر آموزش مدارس ، مدیران مدارس بعنوان متخلف معرفی می شوند؟/ آیا کارت واکسن اولیای دانش آموزان هم در چک لیستهای بهداشتی بررسی می شود؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، مدتی از بازگشایی حضوری مدارس با اجازه ستاد ملی کرونا می گذرد. در این مدت بسیاری از رسانه ها، کارشناسان بهداشت و خانواده دانش آموزان از این تصمیم به دلیل فصل سرما و احتمال انتقال و درگیری بخش بزرگی از دانش آموزان  و کادر آموزش  انتقاد کردند. اما ظاهرا گوش مسئولان متولی بدهکار نیست. حتی خبر درگیری کرونا بیش از 1700 دانش آموز و کادر آموزشی مدارس  و تعطیلی مدارس در استان ایلام و استان یزد هم تاثیری نداشت.

متاسفانه در کشور ما برای تصمیم گیری درباره بازگشایی مدارس، نقطه نظر‌های متفاوتی وجود دارد. برخی پزشکان از بازگشایی مدارس در این شرایط بسیار انتقاد دارند و بارها اعلام کرده اند که خطر در کمین است و این امر چالش جدی برای دانش آموزان و کارکنان مدارس ایجاد می کند. حتی نسبت به وقوع فاجعه انسانی هشدار دادند و درخواست کردند تا واکسیناسیون کامل دو دز جمعیت کشور، از بازگشایی مدارس در همه مقاطع تحصیلی و مناطق کشور جلوگیری کنند.

برخی از اعضای جامعه پزشکی می‌گویند که تجمعات معمول که هر روز و ساعت‌ها در مدارس انجام می‌شود، بهترین مکان برای انتقال و جابجایی ویروس کرونا محسوب می‌شود. برخی هم می‌ گویند در زمان تصمیم گیری درباره بازگشایی مدارس به جای دعوت از متخصصان از ترکیب دولتی‌ها استفاده شده و به همین دلیل تصمیم‌های غیر کارشناسی گرفته می‌شود.

برخی هم ادعا می کنند قشر دیگری که در این میان مورد توجه قرار نمی گیرند، کادر آموزش هستند. این افراد مجبورند که در مدارس حضور پیدا کنند و مانند کادر درمان در خط مقدم هستند. ممکن است میزان معلمان و مدیرانی که به بیماری مبتلا می‌شوند یا احیاناً فوت کنند افزایش یابد و شهدای آموزش داشته باشیم.

شاید این تصور وجود دارد که کودکان در برابر کرونا مصونیت دارند و نمی‌توانند هم خود مبتلا شوند و هم این بیماری را منتقل کنند! مشخص هم نیست تحمل ماسک در طول مدت حضور در مدرسه، شست ‌وشوی مداوم دست‌ها، رعایت فاصله اجتماعی در فعالیت‌های کلاسی و ورزشی  به ویژه در سنین دبستان چگونه اجرا و نظارت می شود؟

هدف نگارنده از طرح مطالب فوق اشاره به خبر ادعای مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان مبنی بر آمادگی میزبانی مدارس برای بازگشایی و واکسیناسیون 100 درصدی دانش آموزان است!

محمد رحمتی با اشاره به واکسینه شدن ۱۰۰ درصدی دانش آموزان استان در نوبت اول اظهار داشت:« با توجه به این که مجوز بازگشایی مدارس ابتدایی از ستاد ملی کرونا أخذ شده است، مدارس ما آماده میزبانی از دانش‌آموزان دوره متوسطه اول و دانش‌آموزان ابتدایی از اول آذرماه هستند.»

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان گفت: « ضروری است مدیران برای بازگشایی مدارس نمونه برگ تقاضای بازگشایی را در سامانه ltms بارگذاری کنند.»

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با بیان برخی موارد مهم در بازگشایی مدارس گفت: «علاوه بر تهویه مناسب کلاس‌های درس، فاصله دانش‌آموزان از همدیگر باید حداقل ۱.۵ متر باشد و تمام دانش‌آموزان ماسک و واکسن زده باشند، همچنین رعایت بهداشت فردی برای دانش‌آموزان ضروری است.»

اگر چه اصل پاسخگویی شفاف و قانونی در دوران مدیریت محمد رحمتی به فراموشی سپرده شده و سئوالات ارسالی رسانه ماهها بدون پاسخ می ماند ، اما لازم است ایشان در خصوص بازگشایی مدارس در استان گیلان به سئوالات اولیای دانش آموزان پاسخ دهند.

با توجه به اینکه در خبرهای رسمی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان منتشر شد که بیش از 200 هزار نفر از جمعیت استان گیلان هنوز واکسن نزده اند، چگونه می خواهد والدین را اقناع کند که دانش آموزان خود را به مدرسه بفرستند؟ زمانیکه تا این حد به میزبانی مدارس در رعایت کامل و دقیق پروتکلهای بهداشتی و بخشنامه ابلاغی وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس اطمینان دارید،  چرا مدیران باید فرم بازگشایی مدارس را پر کنند و اساسا چه سئوالات در این فرم بازگشایی مدارس طرح شده است؟ آیا پر کردن فرم بازگشایی مدارس توسط مدیران مدارس به معنی برداشتن مسئولیت از روی دوش اداره کل آموزش و پرورش استان و شخص جنابعالی در صورت شیوع کرونا در بین دانش آموزان و کادر آموزشی مدارس است؟ آیا در صورت شیوع احتمالی کرونا در بین دانش آموزان و کادر آموزش مدارس گیلان، مدیران مدارس بعنوان متخلف معرفی می شوند؟ آیا کارت واکسن اولیای دانش آموزان هم در چک لیستهای بهداشتی بررسی می شود؟ کدام یک از مدارس استان گیلان به تهویه مناسب مجهز هستند؟ اساسا تعریف تهویه مناسب از دیدگاه شما چیست؟ آیا می توان یک شیوه مشخص را در بازگشایی تمام مدارس  مناطق مختلف گیلان لحاظ کرد؟ آیا در عمل جداسازی و فاصله گذاری اجتماعی و رعایت پروتکلهای اعلامی وزارت بهداشت در کلاسهای با بیش از 30 دانش آموز امکان پذیر است؟ در صورت شیوع ویروس کرونا آیا آموزش و پرورش استان گیلان ، هزینه های محتمل را پرداخت می کند؟ استناد ادعای شما مبنی بر واکسیناسیون 100 درصدی دانش آموزان چیست؟ میانگین سرانه بهداشتی مدارس چه میزان است؟ و ...

آقای رحمتی، سلامتی حتی از آموزش نیز بسیار مهم ‌تر است. هر زمان بر اساس مستندات متقن و شفاف اثبات کردید مدارس در رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی توانایی صد در صد دارند، به اولیای دانش آموزان توصیه کنید. در غیر اینصورت اگر حتی یک دانش آموز با اتخاذ تصمیمات خلق الساعه و عجولانه دچار کرونا شود، باید پاسخگو باشید.

ارسال شده در چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۵:۲۷ بعد از ظهر
کد خبر: 5922672
آخرین خبر ها
گزیده خبرها