بیست و یکمین مورد اهدای عضو در گیلان انجام شد

بیست و یکمین مورد اهدای عضو در گیلان انجام شد

اسرار امروزاعضای جوان گیلانی اهدا شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز؛ بیست و یکمین اهدای عضو در سال 1400 با همکاری تیم های واحد فراهم آوری گیلان و مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، ضمن اعلام رضایت خانواده سخی و‌ ایثارگر مرحوم سینا شادپور، اهل و ساکن کوچصفهان که بر اثر سانحه تصادف دچار مرگ مغزی شده  بود، بعد از انجام مراحل تأیید مرگ مغزی توسط پزشکان متخصص و با رعایت دقیق دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت تحت عمل جراحی اهدای عضو قرار گرفت.

کلیه های این نام آور در مرکز آموزش درمانی رازی رشت به دو بیمار نیازمند پیوند شد.

گفتنی است؛ هر فرد مرگ مغزی می تواند با اهدای اعضای خود جان ۱ تا ۸ نفر را به صورت مستقیم و ۵۳ نفر را از معلولیت رهایی بخشد.

  در ایران سالانه حدود ۵ تا ۸ هزار نفر، جان خود را با مرگ مغزی از دست می دهند که نیمی از آنان یعنی حدود ۳ هزار نفر ، اعضای قابل پیوند دارند، ولی متاسفانه نهایتا ۱۰۰۰ خانواده یعنی یک سوم راضی به اهدای عضو می شوند و دو سوم خانواده ها با عدم رضایت خود ، موجب خاکسپاری بیش از ۷ هزار عضو قابل پیوند در سال می شوند. این در حالی است که بالغ بر ۲۵ هزار بیمار نیازمند پیوند در لیست های انتظار اعضای مختلف وجود دارند که متاسفانه روزانه ۷ تا ۱۰ نفر از آنان یعنی هر دو تا سه ساعت یک نفر، به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهند.

ارسال شده در جمعه ۰۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲:۱۷ بعد از ظهر
کد خبر: 6387338
آخرین خبر ها
گزیده خبرها