اختصاص بودجه “انتقال آب دریای کاسپین به فلات مرکزی ایران” در دولت انقلابی!
واکنش مجلس یازدهم در برابر این طرح ضدمحیط زیستی چه خواهد بود؟

اختصاص بودجه “انتقال آب دریای کاسپین به فلات مرکزی ایران” در دولت انقلابی!

اسرار امروزدلیل اینکه برخی مسئولان یک اشتباه را چندین بار تکرار می کنند هم مشخص نیست؟!/ علت و منطق اصرار به اجرای مجدد چنین طرح‌های انتقال آبی با صرف بودجه‌های کلان مشخص نیست!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، موضوع انتقال آب از دریای کاسپین به فلات مرکزی سوژه ای قدیمی است که هر دولت در ابتدای ورود خود با طرح آن ، به نگرانی و دغدغه مردم شمال کشور دامن می زند. در تازه ترین اقدام دولت انقلابی در متن لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ ،  برای انتقال آب از دریای کاسپین و خلیج فارس به فلات مرکزی کشور، ردیف بودجه اختصاصی در نظر گرفت!! این در حالی است که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اخیراً صراحتا مخالفت خود را با این طرح‌ها اعلام کرده بود!!

 در این لایحه آمده است که انتقال آب از دریای کاسپین به منظور تامین آب مورد نیاز برای صنعت و شرب صورت می‌گیرد در صورتیکه با اتخاذ سیاست های غلط علیرغم هشدارهای کارشناسان ، کمبود آب و خشکسالی گریبان مردم چندین استان در کشور را گرفته و به نظر می رسد دوباره تصمیم بر این است که با تکرار اشتباهات گذشته، مردم شمال کشور را چالش کم آبی و خشکسالی روبرو کنند! دلیل اینکه برخی مسئولان یک اشتباه را چندین بار تکرار می کنند هم مشخص نیست؟!

علی سلاجقه رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری خود در ۲۵ آبان ماه امسال درباره آخرین وضعیت انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی گفته بود: تجارب انتقال آب بین‌حوضه‌ای در دنیا موفق نبوده است و خوشبختانه درباره انتقال آب دریای خزر نیز  بودجه‌ای اختصاص نیافته است.

با وجود اینکه طرح‌های انتقال آب بین حوضه‌ای که در خوزستان, اصفهان, یزد و کاشان انجام شده است با شکست مواجه شده و باعث ایجاد مشکل و حتی بحران در استان‌های مبدا و مقصد پروژه انتقال آب شده است، علت و منطق اصرار به اجرای مجدد چنین طرح‌های انتقال آبی با صرف بودجه‌های کلان مشخص نیست!

همچنین بر اساس تحقیقات کارشناسان، آب دریای خزر نیز در قرن حاضر بین ۹ تا ۱۸ متر پایین می‌رود که این مسئله نیز در صورت اجرایی شدن طرح انتقال آب از دریای خزر به فلات مرکزی ایران می‌تواند تشدید شود.

حال باید دید که واکنش سازمان‌های ناظر, به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست به تخصیص بودجه برای طرح‌های انتقال آب که به عقیده بسیاری از کارشناسان محیط زیست پروژه‌ای اشتباه و مخرب است، چه خواهد بود؟!

ارسال شده در سه‌شنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۵:۱۹ بعد از ظهر
کد خبر: 0062589
آخرین خبر ها
گزیده خبرها