سردار سعید محمد؛ نگران هرینه های برکناری مدیران نالایق نباشید
بازخوانی داستان سوده دختر عماره همدانیه در نماز جمعه امیرالمومنین(ع)

سردار سعید محمد؛ نگران هرینه های برکناری مدیران نالایق نباشید

اسرار امروزپرسش های جدی از وضعیت منطقه آزاد انزلی و مدیریتی که بوی انقلابی نمی دهد!/ مدیریت علوی جای لالایی خواندن  و تکرار کلیات بی اثر نیست/ تشریفات و جلوی دوربین نشستن و چند عکس یادگاری و چند خط خبر فضیلت نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، ایجاد مناطق آزاد به ‌عنوان عاملی موثر در جهت جبران فرصت‌های از دست رفته و توسعه صادرات، ایجاد اشتغال سالم و مولد، ارتقای جایگاه اقتصادی کشور و بهره ‌مندی از اقتصاد رقابتی مورد توجه و تاکید سیاستگذاران نظام اقتصادی کشور است.

ماده یک قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی ایران، هدف از تاسیس این مناطق را تسریع در انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه ‌گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازار‌های جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالا‌های صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی می‌داند. با  نظر به اینکه عمدتا مناطق آزاد کشورمان با هدف افزایش توان صادرات و در نهایت رونق توسعه اقتصادی کشور تاسیس شده اند، از این رو اقتصاد ملی و مناطق آزاد کشور را نمی توان دو بخش منفک از یکدیگر در نظر گرفت.

دولت سید ابراهیم رییسی با شعار مبارزه با فساد و انحرافات موجود در دستگاه های دولتی و پالايش پست های مدیریتی از افراد نالایق وارد میدان شد. زيرا ایمان دارد وجود چنين افرادی در ميان کارگزاران  با روش و منش دین مبین اسلام سازگاری ندارد.

با گذشت حدود 150 روز از روی کارآمدن دولت سیزدهم، این انتقاد وجود دارد که روند تغییرات مدیریتی لاک پشتی می باشد. مسئولان فعلی هم که می دانند در روزهای آینده باید صندلی‌ها را به افراد دیگر واگذار کنند دیگر دل و دماغ کار کردن را ندارند  و قطعا بر روی صندلی‌های مدیریتی متر هم قرار ندادند تا افراد بر اساس آن فعالیت کنند.

اگر چه این اعتقاد وجود دارد که در انتخاب مدیران نباید به صورت شتابزده عمل کرد اما 150  روز هم برای بررسی و مطالعه در خصوص تغییر مدیریت در برخی سازمانهای استراتژیک ، زمان کمی نیست .

قصد نگارنده از طرح موضوع فوق اشاره به عدم تغییر مدیریت در سازمان منطقه آزاد انزلی پس از حدود 150 روز فعالیت دولت انقلابی و خطاب به سردار سعید محمد  دبیر شورایعالی مناطق آزاد است.

افکار عمومی در گیلان  مدعی هستند که ضعف مدیریتی در منطقه آزاد انزلی مشهود است و به نظر می رسد توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری داخلی و خارجی با روش کنونی محقق نخواهد شد. منطقه آزاد انزلی سکوی پرتاب برخی مدیران سایر دستگاه ها و محلی برای جمع آوری رزومه برایشان بود که عواقب و چالش های چنین انتصاباتی در نهایت به استان گیلان و حتی کشور برگشت. روند آمد و شد‌های متعدد کارمندان دولت علیرغم منع قانونی به سازمان منطقه آزاد انزلی هم قصه‌ای دراز دارد که پیش از این، بارها  باعث  اعتراضات و انتقادات شدید شده است.

سردار سعید محمد، رشد و توسعه اقتصادی منطقه آزاد انزلی منوط به تغییر مدیریت و حضور افراد کاربلد و به دور از دخالت سیاسیون و گروههای فشار وابسته است.  مدیریت علوی جای لالایی خواندن  و تکرار کلیات بی اثر نیست. محل پاسخ به شبهات و ابهامات است. محل شفاف سازی بیت المال است که از کجا می آید و در کجا صرف می شود. هر مسئولی هر مقدار مسئولیت و پول در اختیارش گذاشته شده ، باید همان مقدار پاسخگو باشد.

سردار سعید محمد، قدرت امر به معروف و نهی از منکر در اختیارتان گذاشته شده تا عدالت اجتماعی در مناطق ازاد تجاری را بازخوانی کنید. با حضورتان امیدی ایجاد شد که ساده زیستی ملازمان بیت المال رصد شده تا بیت الحال نشوند.

شاید بازخوانی داستان سوده دختر عماره همدانيه در نماز جمعه امیرالمومنین(ع) در این یادداشت خالی از لطف نباشد. روایت شده است که امیر امومنین (ع) در نماز جمعه ایستاده و آماده نماز خواندن بود. ناگهان سوده در مقابل امیرالمونین زانو می زند و می گوید: اول به سئوال من جواب بده و بعدا نماز بخوان .

امیرالمومنین (ع) باز ايستاد و با روي گشاده و مهر و مدارا گفت: خواسته اي داري؟ سوده نامه ای ارائه می کند که در شهر ما فلان مسئول حق الناس را رعایت نمی کند و پاسخگو نیست. آن حضرت گريست و گفت: خدايا! تو گواهي که من به آنها فرمان ستمگري بر بندگانت و رها کردن حقوق تو را نداده ام. آنگاه در نمازجمعه از بعضی مسئولان توضیح می خواهد و وقتی مطمئن می شود سخن سوده درست است بلافاصله در یادداشتی آن مسئول را عزل می کند و  آن نامه را تحویل سوده می دهد و می فرماید: به آن مسئول مراجعه کن و با این نامه به آن مسئول بگو که از پشت میزت بلند شو و کارهايي را که در دست توست، سامان ده تا کسي را روانه کنيم مسئولیت را از تو باز ستاند.

سردار سعید محمد، وقتی امیرالمومنین (ع) در حین برگزاری نمازجمعه نسبت به اعتراض سوده در خصوص عملکرد یکی از مسئولان سکوت نکرد و  از نماز باز ایستاد تا نسبت به بررسی موضوع اقدام کند و بلافاصله دستور عزلش را صادر می می کند، دلیل تعلل شما در قبال تغییرات مدیریتی سازمان منطقه آزاد انزلی با آن همه انتقادات، سئوالات، ابهامات و ... چیست؟

دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد ، محلی برای پاسخگو کردن مسئولان منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی است . چرا اعلام نمی کنند تفاوت حقوق و دریافتی هایشان با کارگرانی که در میدان هستند چه میزان است؟ آیا کاهش حقوق کارگران شرکتی در این شرایط سخت اقتصادی و کرونا به مصلحت بود؟ چند درصد پایه حقوق اعضای هیات مدیره در مقایسه با حقوق کارگران شرکتی کاهش یافته است؟ شهرک صنعتی شماره سه از زمان کلنگ زنی جنابعالی، چند درصد پیشرفت فیزیکی داشت؟ چرا نمی گویند چه امکاناتی از مناطق آزاد تجاری در اختیارشان گذاشته شده است؟ چرا نمی گویند مهمترین سرمایه گذاری خارجی و داخلی جذب شده در شش ماه اخیر چه بوده است؟ چرا نمی گویند برای تقویت و رونق تجارت دریایی در خزر چه اقداماتی شده و نتیجه آن چه بوده است؟ چرا مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد انزلی و مشاورین مدیرعامل سازمان، در قبال دهها سئوال افکار عمومی روزه سکوت گرفته اند؟ چرا پروژه ملی راه آهن رشت – کاسپین فراموش شده  و از جلسات  با وزیر راه، شرکتهای پیمانکار ، استاندار و ... در این خصوص خبری منتشر نمی شود؟ چرا نمی گویند بالاخره چه زمانی راه آهن رشت - کاسپین به بهره برداری می رسد؟ چرا در بازدید از پروژه ها و سرمایه گذاریها ، مشخص نمی شود از چه زمانی شروع شده اند و چه میزان پیشرفت فیزیکی دارند و چه زمانی به بهره برداری می رسند؟ چرا در جلسات رفع موانع تولید، راهکارها و شیوه نامه مشخص نیست ؟ با توجه به تاکید جنابعالی برای ارتباط بیشتر با مردم، چرا ساز و کار ملاقات مردمی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی مشخص نیست ؟ چرا مسئولان سازمان منطقه ازاد انزلی نسبت به سئوالات، مطالبات، ابهامات و انتقادات  افکار عمومی بی تفاوت هستند؟ چه تعداد مامور به خدمت در این سازمان همچنان بر خلاق قانون مشغول بکار هستند؟ چرا سازمان منطقه آزاد انزلی همچنان به بکارگیری و تداوم فعالیت مامورین به خدمت دستگاههای دولتی در این سازمان اصرار دارد؟

سردار سعید محمد، هيچ کس فراتر از قانون نيست. تشریفات و جلوی دوربین نشستن و چند عکس یادگاری و چند خط خبر فضیلت نیست و  مردم گیلان را اقناع نمی کند و مسئولان منطقه ازاد انزلی باید پاسخگوی مسئولیتهای قانونی و حقوقی خود باشند.

شاید بتوان نتیجه گرفت بسان گذشته ، نفوذ افراد در لایه‌های قدرت سیاسی منجر به روند لاک پشتی تغییر مدیریت در منطقه آزاد انزلی شده است و به نظر می رسد این بار هم تاخیر در انتصاب مدیرعامل منطقه آزاد انزلی به دخالت سیاسیون بر می گردد که  در این صورت همه شعارهای دولت انقلابی به فراموشی سپرده خواهد شد.

سردار سعید محمد، این انتظار وجود دارد همانطور که ادعا شد دوره کلیات و مکررات در دولت انقلابی به پایان برسد. چرا بگونه ای رفتار می شود که انگار در استان گیلان قحط الرجال است که در خارج از استان باید به دنبال مدیر نخبه بگردند!! فردی که قرار است بر مسند سازمان منطقه آزاد انزلی  تکیه بزند باید دارای رزومه کافی و لازم بوده و آشنایی کامل نسبت به علم اقتصاد  و مناطق آزاد تجاری – صنعتی داشته باشد .

سردار سعید محمد، با توجه به قانون گرايي و عدم تبعيض که از شما پیش از این شنیده شده ، امید است فشارهاي سياسي مانع اجراي قانون از سوی شما نگردد. برای دفاع از حیثیت دولت انقلابی چند مسئول متخلفی که در مناطق آزاد قانون را دور می زنند و حاضر به پاسخگویی و شفاف سازی نیستند و حقوق نجومی دریافت می کنند،  به محاکم قضایی معرفی کنید تا ببینید در حکومت علوی چگونه جوانان انقلابی وارد میدان می شوند . مسئولان صالح و خدمتگزار را نیز هم در جمع افکار عمومی و رسانه ها بیاورید تا پاسخ دهند و تشویق شوند زیرا آنها نباید قربانی مسئولان غیر شفاف و غیر پاسخگو شوند.

سردار سعید محمد، اگر دولت انقلابی وارد متن مشکلات، مطالبات و بدهی های اجتماعی نشود نمی تواند مخاطبان خود را به لحاظ کمی و کیفی تجدید کند. نگران هرینه های برکناری مدیران نالایق نباشید و نترسید .

ارسال شده در جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۸:۵۸ بعد از ظهر
کد خبر: 5834387
آخرین خبر ها
گزیده خبرها