آیا استاندار گیلان در جایگاهی است که بتواند منتقدان دلسوز را فرصت طلب خطاب کند؟؟!!

آیا استاندار گیلان در جایگاهی است که بتواند منتقدان دلسوز را فرصت طلب خطاب کند؟؟!!

اختصاصی/ اسرار امروز/ ریحانه خوشحال. اگر دیر بجنبید کلاه بزرگی سر مردم گیلان رفته است/ آقای استاندار؛ آیا باز هم انتظار دارید دست روی دست بگذاریم!!/ با آسمان ریسمان بافتن و دیگران را مقصر جلوه دادن دردی از مردم گیلان حل نمیشود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، ریحانه خوشحال فعال رسانه ای در یادداشتی نوشت: برآیند مجموع نگرانی ها و دغدغه های دلسوزان انقلاب  و نظام در استان گیلان که در قالب مطالب گوناگون خطاب به اسدالله عباسی استاندار گیلان منتشر گردید ، گمان می رفت موثر بیفتد و با ارائه مستندات متقن و شفاف  به ابهامات موجود پایان داده شود .

 اگر سئوال یا ابهامی در خصوص نتایج سفر آیت الله سید ابراهیم رییسی به استان گیلان طرح شد بجهت حفظ منافع این استان و بهبود وضعیت معیشت و اقتصاد و برای بهره وری و رضایت و کارآیی بیشتر و پاسخگویی به مطالبات پایگاهها و بدنه اجتماعی و مردمی گیلان است و الزام سفرهای ریاست جمهوری به استانها و حضور در بین اقشار مختلف مردم ، همواره همیشه مورد تاکید بوده است.

استاندار گیلان پس از سفر آیت الله سید ابراهیم رییسی به گیلان در واکنش به برخی سئوالات و ابهامات  ، منتقدان را فرصت طلب عنوان کرد و تاکید داشت منتقدان پا را فراتر از گلیم خود دراز کرده اند!! نمی خواهیم بگوییم که استاندار گیلان وعده های دولت محرومان و مستضعفان را در شفاف سازی فراموش کرده است ، اما گویا بجهت پاسخ به سئوال منتقدین مبنی بر اینکه آیا  اعتبارات اعلامی سفر رییس جمهور به استان گیلان، چیزی بجز  بازخوانی اعتبارات لایحه بودجه 1401 استان گیلان بوده یا خیر؟ هم تمایلی از خود نشان نداده و از کوره در رفته است!

این اعتقاد در بین مردم گیلان وجود دارد که حضور پرطمطراق عباسی در اجرای قانون آزاد سازی سواحل که سالها قبل تصویب شد و علیرغم حضور وی در مجلس شورای اسلامی در اجرای آن کم کاری شده بود، دردی را از مردم دوا نمی کند.  سفره های مردم همچنان خااالیست و باید به دنبال راه حلی اجرایی برای مشکلات اساسی و اصلی گیلان بود.

برچه اساسی استاندار گیلان، عده ای را که دلسوزانه و در جهت حفظ دستاوردهای انقلاب، خود را سپر بلای نمایندگان مجلس و مسئولانی قرار می دهند که در این خصوص سکوت کرده اند و با تعارفات، تکلیف منابع اعتبارات این سفر را مشخص نمی کنند، مورد عتاب و خطاب قرار میدهد؟!

استاندار گیلان در گفت وگوی زنده  تلویزیونی با مردم گیلان؛ در تشریح مصوبات سفر رئیس جمهوری به گیلان گفت: « سفر آیت الله رئیسی به گیلان ۱۷۹ مصوبه با مجموع ۱۸ هزار و ۹۲۳ میلیارد تومان دربر داشت که از این رقم هفت هزار و ۹۰۳ میلیارد تومان (۴۲ درصد) در قالب تسهیلات و ۱۱ هزار و ۲۰ میلیارد تومان (۵۸ درصد) در قالب اعتبارات عمرانی اختصاص یافته است!»

وی اضافه کرد: «از این اعتبارات عمرانی،  بالغ بر هفت هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان جزو تعهدات اعتباری سازمان برنامه و بودجه کشور، سه هزار و ۵۵۲ میلیارد تومان از محل منابع داخلی وزارتخانه ها و ۱۴۸ میلیارد تومان نیز از تعهدات شورای برنامه ریزی و توسعه استان برای سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ می باشد.»

عباسی ادامه داد: « از اعتبارات مربوط به تسهیلات نیز،  افزون بر پنج هزار میلیارد تومان بابت تسهیلات ۱۸۸ طرح تولیدی و اشتغالزا، یک هزار و ۹۶۱ میلیارد تومان پرداخت تسهیلات ازدواج جوانان و یکصد میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای تأمین ودیعه مسکن، ۴۲۸ میلیارد تومان تسهیلات کمیته امداد امام خمینی برای اجرای هشت هزار و ۵۴۹ طرح اشتغالزا بر اساس برنامه مصوب اشتغال و خودکفایی استان، ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهرهای استان توسط وزارت کشور، ۴۸ میلیارد تومان تسهیلات بابت ۶۵ طرح اشتغالزا و ۱۵ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه برای پاسخ به درخواست های مردمی توسط صندوق کارآفرینی پرداخت خواهد شد.»

گفتنی است مردم گیلان پس از این گزارش در محافل عمومی می گویند آن قدر این ارقام اعتبارات نجومی  است که به نظر می رسد هیچگاه تحقق پیدا نکند. ضمن اینکه بودجه 1400 استان گیلان از قبل مشخص شده بود. پیش نویس بودجه 1401 نیز قبل از سفر رییس جمهور به گیلان ارائه گردیده بود و هنوز قطعی نشده است و منتی هم در این خصوص بر سر مردم گیلان نیست.

آیا پیش نویس بودجه 1402 دولت از هم اکنون اعلام شده است که استاندار گیلان تحقق آن را  تا سال 1402 وعده می دهد ؟ مگر نه اینکه بودجه کشور سالانه مشخص می شود و فقط برای یکسال آینده میباشد؟ چگونه از اکنون برای دوسال آینده اعتبار مصوبات سفر رییس جمهور را پیش بینی کرده اند ؟ پیشداوری نمی کنیم اما زمانیکه بودجه دولت یکساله است آیا می توانید وعده تحقق چنین ارقام نجومی را در سالهای بعد بدهید؟ آن هم زمانیکه بودجه 1401 استان گیلان هنوز به تصویب نرسیده، بر چه اساسی وعده تحقق چنین ارقام نجومی را در سال 1402 به بعد می دهید؟

استاندار گیلان در بخشی دیگر از سخنان خود گفت:« 148 میلیارد تومان نیز از تعهدات شورای برنامه ریزی و توسعه استان برای سال های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ از اعتبارات عمرانی سفر رییس جمهور به گیلان اختصاص پیدا کرده است!!» باید یادآور شد که شورای برنامه ریزی استان متعلق به گیلان است. آیا رییس جمهور بودجه استان را برای خود ما تصویب کرده اند؟ آیا نهاد یا سازمانی می تواند در تصمیمات شورای برنامه ریزی و توسعه استان دخالت کند؟ آیا شورای برنامه ریزی و توسعه استان توانایی تصویب بودجه گیلان را نداشت؟

آقای استاندار لطفا بفرمایید خارج از کتاب بودجه که سهم استان گیلان درآن مشخص شده بود، این سفر چه اعتبار ویژه ای برای استان گیلان داشته است؟ آیا تسهیلات بانکی برای همه استانها نیست؟ ایا تسهیلات بانکی بصورت ملی  تصویب نمی شود؟ آیا منابع تسهیلات بانکی مورد ادعا از محل سپرده های مردم گیلان نیست؟ آیا تسهیلات بانکی مورد ادعا در شورای هماهنگی بانکهای استان نمی توانست تصویب شود؟

انتظار می رود استاندار گیلان  بعنوان متولی استان سطح انتقاد پذیری خود را بالا ببرند تا الگوی سایر مسیولین استانی باشند نه اینکه به نقد و اعتراض اهالی دلسوز و منصف، واکنش نشان دهند و همه را زیر سوال ببرند.

آیا باز هم انتظار دارید دست روی دست بگذاریم تاعده ای در و تخته را به هم وصل  کنند و تقصیر را بر گردن این و آن انداخته و خودشان را بی‌تقصیر نشان دهند؟! تا کی دود اشتباهات برخی از مسولین به چشم مردم برود؟

این‌ که آسمان و ریسمان را به ‌هم ببافید و با بهانه‌های مختلف همه را مقصر جلوه داده و خودتان را مبرّای از هر اشتباه و ضعفی در گذشته نشان دهید، راهگشا و چاره ساز نیست. استان گیلان به اندازه کافی درگیر مشکلات اقتصادی-صنعتی-کشاورزی-گردشگری، کمبود، نگرانی و استرس برای پاسخگویی و برآورده ساختنِ توقعات و انتظارات برحق مردم به ‌منظور کسب اولین های تاریخی خود  می باشد که دیگر نمی‌داند حاشیه‌سازی‌های حضرتعالی را کجای دلش بگذارد. اگر ادعای برخی منتقدان در خصوص بودجه 1401 استان گیلان درست باشد و به موقع تدبیری نکنید، کلاهی بزرگ سر مردم گیلان خواهد رفت که اقدامات پس از آن نوشداروی پس از مرگ سهراب خواهد بود.  

اگر کمی به حافظه تاریخی خود رجوع کنید به وضوح خواهید دید مردم گیلان با دستهای خالی اما پر امید در بزنگاه های مختلف انقلاب، همیشه در صحنه حاضر بوده اند و به دولت پاکدستان و راستگویان امید دارند تا کم کاریهای مسئولانی که در گذشته با وعده و وعید صنعت-کشاورزی-گردشگری و ... گیلان را نابود کردند، را جبران نمایند.

بزرگترین صدمه و ضربه به مردم شهید پرور استان گیلان که سالها هزینه دادند و در میادین و بزنگاههای حساس حاضر بودند، خط و نشان استاندار برای طرح انتقادات، سئوالات و یا ابهاماتی است که بدون پاسخ مانده است.

آیا استاندار گیلان در جایگاهی است که بتواند در مقابل انتقادات مردم و دلسوزان نظام واستان بایستد و آنان را فرصت طلب خطاب کند؟ نقد منصفانه همیشه میتواند کمک کننده و پیشرفت دهنده باشد اگر که جای شاخ و شانه کشیدن ظرفیت پذیرش را در خود بالا ببرید.

آقای استاندار، فرصت را غنیمت شمرده و با اصلاح امور حداقل گامی در جهت بهتر و مستقیم شنیده شدن صدای منتقدین دلسوز بردارید تا این قضیه مستمسک سوء استفاده بعضی از بداخلاقان نشود که بخواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند و نقش دایه مهربانتر از مادر را بازی نمایند.

متاسفانه باید یادآوری نمایم افرادی که به شما مشورت می دهند که بر منتقدان اینگونه بی مهابا بتازید، بیشتر از اینکه موجبات اصلاح و بهبود امور شوند باعث شگفتی حامیان دولت و مردم گیلان خواهند شد. ما نمی خواهیم و شما هم نگذارید که هزینه چنین خط و نشانهایی برای منتقدین منصف و دلسوز به شما تحمیل شود .

آقای استاندار، انتظار می رود هر سه ماه گزارشی از پیشرفت و تحقق مصوبات این سفر در اختیار مردم قرار دهید تا دقیق تر در جریان نحوه و اجرای مصوبات سفر رییس جمهور قرار بگیرند و راحت تر بتوانند گزارشاتی که از جانب شما در این خصوص عنوان شده را عملا به قضاوت بنشینند.

ارسال شده در جمعه ۲۲ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۹:۵۶ بعد از ظهر
کد خبر: 7757040
آخرین خبر ها
گزیده خبرها