بخش قابل ‌توجهی از کسانی که به رئیسی رأی داده‌اند امروز پشیمان هستند
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی :

بخش قابل ‌توجهی از کسانی که به رئیسی رأی داده‌اند امروز پشیمان هستند

اسرار امروزدولت و مجلس به ‌جای خبر درمانی و گفتاردرمانی گزارش عملکرد بدهند/ " طرح "شفافیت قوای سه ‌گانه" صرفاً برای ارائه گزارش عملکرد بر روی کاغذ است/ مجلس شفافیت را از خودش شروع کند و بعد به سایر بخش‌های تسری دهد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز،  سید ابراهیم رئیسی در حاشیه دیدار با هنرمندان در واکنش به موج افزایش قیمت کالاها گفت: چهار سال تورم 40 درصد عامل اصلی گرانی‌هاست. وی پیشتر علت بی‌ثباتی قیمت‌ها در بازار را سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم و دوازدهم اعلام کرده بود. محمدباقر قالیباف رئیس مجلس نیز در نشست مجلس با دولت در سالن اجلاس سران گفت: در دولت گذشته در دوره‌ای منتظر مذاکرات، احیای برجام و اجرای آن ماندیم، وقتی هم که خروج از برجام اتفاق افتاد ما مسائل مختلف حتی آب خوردنمان را هم به برجام گره زدیم. آن دوران باید برای ما درس عبرت شود. به نظر می‌رسد کلیدواژه "بانیان وضع موجود" تبدیل به اسم رمز برای فرار از پاسخگویی و مسئولیت شده و در ادبیات سیاسی اصولگرایان آمیخته است.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نماینده دوره‌های نهم و دهم مجلس شورای اسلامی در گفتگو با ستاره صبح با بیان اینکه عبارت بانیان وضع موجود در ادبیات سیاسی دارای یک تعریف مشخص است، گفت: وقتی از این عبارت استفاده می‌شود به ‌منظور مسئولین سال 92 به بعد نیست بلکه به معنای مسئولین سال 57 به بعد است. در حقیقت این واژه دانسته یا ندانسته حمله به تمام ارزش‌های انقلاب است. این عبارت تمام زحماتی که در این 43 سال برای کشور کشیده شده است را زیر سؤال می‌برد. جعفرزاده اضافه کرد: متأسفانه این اسباب خوراکی شده تا دستاوردهای انقلاب را به تمسخر بگیرند. این عبارت در تمام ارکان نظام دارای تعریف و معانی است و نمی‌توان از آن فقط برای قوه مجریه استفاده کرد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه استفاده از این عبارت ظلم در حق 230 هزار شهید است، یاداور شد: همه افرادی که در این نظام مسئولیت داشته‌اند تحت شمول این عبارت قرار می‌گیرند، از جمله آقای رئیسی و قالیباف. به‌طور مثال آقای محسنی اژه‌ای که فردی اخلاق مدار هستند بگویند انبوه مشکلات در قوه قضاییه مربوط به دوره گذشته است و بانی وضع موجود آقای رئیسی است. بنده توصیه می‌کنم آقای رئیسی از واژه‌های این ‌چنینی استفاده نکند زیرا مورد پذیرش مردم نیست.

وی ادامه داد: دولت به‌ جای مقصر تراشی برای وضع موجود کارنامه ارائه کند. امروز آقای زاکانی از مدیریت شهرداری در دوره‌های گذشته گله ‌مند‌است، او هم می‌تواند از واژه بانیان وضع موجود برای آقای قالیباف استفاده کند. مسئولین وقتی مسئله‌ای را عنوان می‌کنند رجوع کنند ببینند کف جامعه آن را قبول دارد یا خیر. دولت و مجلس اگر می‌خواهد با چنین جملاتی دولتمردان گذشته را محاکمه کنند و تسویه ‌حساب سیاسی کنند می‌توانند به استفاده از چنین جملاتی ادامه دهند.

جعفرزاده گفت: دولت در هشت ماه مدیریت خود باید به ‌گونه‌ای عمل کند که مردم بگویند ای‌ کاش این دولت زودتر بر سرکار می‌آمد. با یک نظرسنجی ساده درباره عملکرد هشت‌ ماهه دولت می‌تواند متوجه شد بخش قابل ‌توجهی از کسانی که به رئیسی رأی داده‌اند امروز پشیمان هستند.

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: دولت و مجلس به ‌جای خبر درمانی و گفتاردرمانی گزارش عملکرد بدهند. به ‌طور مثال در بحث آزاد شدن منابع بلوکه ‌شده ایران، دولت با فعل آزاد شد و آزاد می‌شود بازی می‌کند. این نوع اطلاع‌ رسانی و عدم تأثیرگذاری آن در اقتصاد کشور مردم را نا امید می‌کند. کشور عراق با استفاده از تجاوز روسیه و اوکراین و افزایش قیمت نفت، فقط در ماه مارس 11 میلیارد دلار نفت فروخت و این رقم رشد تصاعدی دارد اما دولت ما با اعزام چهل دیپلمات ماه‌هاست که نتوانسته توافق را در وین نهایی کند و اقتصاد کشور را از بلاتکلیفی دربیاورد.

جعفرزاده خاطرنشان کرد: بنده از عباس عراقچی گله‌مند هستم، ایشان امروز وظیفه دارد بگوید چطور در مذاکرات خودش با طرف غربی موفق شده بود سپاه پاسداران را از فهرست گروه‌های تروریستی حذف کند. به نظر می‌رسد این دستاورد توسط امیر عبداللهیان و تیم مذاکره ‌کننده وزارت خارجه از بین رفت. بنابراین بانیان وضع موجود کسانی هستند که چنین دستاوردهایی را از بین بردند.

وی تصریح کرد: استفاده از این القاب تاریخ ‌مصرف ندارد و ممکن است شتری بشود که روزی درب منزل رئیسی و دیگران بخوابد.

جعفرزاده گفت: اگر دولت بخواهد با همین دست‌ فرمان جلو برود و روند تورم، قیمت کالاهای اساسی و مذاکرات بین‌المللی همین‌گونه پیش رود دولت تک دوره‌ای خواهد بود. اگر بخواهیم برای شرایط موجود کشور مسئولین قبل را معرفی کنیم خود آقای رئیسی هم به‌عنوان رئیس یک قوه بانی وضع موجود خواهد بود.

وی در پایان تاکید کرد: رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس توجه داشته باشند که همه سوار یک کشتی هستیم، هرکسی این کشتی را سوراخ کند همه غرق خواهند شد. مردم این دولت و آن دولت را مجزا نمی‌بینند وقتی این طور است کلیت نظام زیر سوال می رود.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا نمایندگان مجلس به ‌جای تصویب طرح "شفافیت آرای نمایندگان" طرح "شفافیت قوای سه‌گانه" را تصویب کردند؟ اظهار داشت: تصویب طرح شفافیت قوای سه ‌گانه آدرس غلطی بود که نمایندگان به مطالبه مردم دادند. نمایندگان مجلس نماینده مستقیم مردم هستند. به ‌طور مثال اگر کسی وکیل بگیرد و وکیلش برای او لایحه بنویسد این می‌تواند بگوید لایحه موکل را به او نشان نمی‌دهم؟ نمایندگان موظف هستند هر رأی که در طرح‌ها و لوایح می‌دهند به موکلین خود نشان دهند. مطالبه امروز مردم این است که رأی نمایندگانش چیست. مردم می‌گویند مجلس شفافیت را از خودش شروع کند و بعد به سایر بخش‌های تسری دهد. چنین طرح‌هایی که ابعاد گسترده دارد قابلیت اجرایی ندارد. به نظر می‌رسد چنین طرح‌هایی صرفاً برای ارائه گزارش عملکرد بر روی کاغذ است.

ارسال شده در چهارشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۸:۱۱ قبل از ظهر
کد خبر: 3582382
آخرین خبر ها
گزیده خبرها