آیا در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان قحط الرجال است؟

آیا در دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان قحط الرجال است؟

اسرار امروزآیا انتصاب مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان بعنوان مدیر مرکز آموزشی درمانی حشمت رشت که ماهانه به هزاران نفر خدمات درمانی ارائه می کند بر اساس شایسته سالاری است؟

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، چندی پیش بود که انتقادی در واکنش به انتصاب سرپرست «مرکز» آموزشی و درمانی رازی رشت در راهبرد گیلان منتشر شد. در این خبر آمده بود که دکتر توفیق یعقوبی متخصص بیماری‌های عفونی و گرمسیری به عنوان سرپرست مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت منصوب شد!

در مطالبی که منتشر شد این سوال مطرح گردید که وقتی در ایران دهها دانش آموخته و فارغ‌التحصیل دانشگاهی رشته «مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی» داریم چرا یک پزشک بایدبرای کاری «غیر تخصصی» انتخاب شود.

اگر چه «مرکز» آموزشی و درمانی رازی رشت یک مرکز تحقیقاتی است اما در واقع برای مردم گیلان تنها «بیمارستان» با خدمات عفونی،ریه، خون، مسمومیت، انواع جراحی‌ها، رادیو تراپی، شیمی درمانی، کلیه،جراحی پیوند و...است .

حالا پزشکی که می توانست در راستای تخصص خود به درمان بیماران بپردازد باید  پشت میز ریاستی بنشینند که چند ساعت هم بابت آن کار آموزش ندیده است. مرکزی با قدمت صد ساله که علی رغم خدمات مختلف همچنان دارای مشکلات عدیده حتی در زیرساختها است که حل آن به یک «مدیر» متخصص نیاز دارد نه پزشکی که در حوزه کاری خود خبره است.

البته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان پس از انتشار این انتقادات بیکار ننشستند و در جوابیه ای این اظهارات و انتقادات را غیر واقعی عنوان نمودند و تاکید دارند: الزاما روسای دانشگاه ها در انتصابات چنین مراکزی از بین متخصصین شاغل در مراکز آموزشی و درمانی که دوره های آموزشی مدیریت را گذرانده باشند و سابقه فعالیت اجرایی و یا صلاحیت فنی مدیریت مراکز آموزشی و درمانی را دارند، اقدام می کنند.

اگر چه مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان تاکید دارند که انتصابات در این مجموعه بر اساس تخصص و تجارب صورت می پذیرد اما انتصاب اسماعیل حسن زاده مسئول دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان بعنوان مدیر مرکز آموزشی درمانی دکتر حشمت رشت دوباره سوژه برخی رسانه شد!! مرکز آموزشی درمانی حشمت پیش از این درگیر هیاهیوی رسانه ای شدید بود و سانتر فق تخصصی قلب و عروق در گیلان است که گفته می شود حتی به استانهای همجوار هم خدمات درمانی ارائه می کند.

اکنون این سئوال در افکار عمومی ایجاد شده که مسئولیت دفتر نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان چه ارتباطی به مدیریت مرکز حساس و پرحاشیه مرکز آموزشی درمانی دکتر حشمت رشت دارد؟ بر چه اساس و منطقی، مسدولان دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان به این نتیجه رسیده اند که فردی با تحصیلات غیر مرتبط و بدون هیچ سابقه ی مدیریت تخصصی حتی در مدیریت یک درمانگاه کوچک  می تواند پاسخگوی انبوهی از مطالبات تخصصی ارباب رجوع و پزشکان متخصص و فوق تخصص باشد؟ آیا در دانشگاه علوم پزشکی گیلان قحط الرجال است؟ آیا چنین انتصاباتی انگیزه افراد با تجربه و تخصصص مرتبط را از بین نمی برد؟ آیا اسماعیل حسن زاده به لحاظ سابقه کاری و ساختار تشکیلاتی، شرایط احراز پست مدیریت بیمارستان را دارد؟

گفتنی است بیمارستان دکتر حشمت رشت تنها بیمارستان فوق تخصصی قلب و عروق در گیلان و یکی از بیمارستان‌های فوق تخصصی قلب درجه یک در کشور محسوب میشود که ماهانه به‌طور میانگین پنج هزار نفر از خدمات درمانی این مرکز بهره‌مند می‌شوند.

ارسال شده در جمعه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۸:۱۸ بعد از ظهر
کد خبر: 5533829
آخرین خبر ها
گزیده خبرها