اظهارات مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان بیشتر شبیه یک شوخی است
فیلم قطع درختان، بزرگنمایی مجازی است!!+فیلم

اظهارات مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان بیشتر شبیه یک شوخی است

اسرار امروزچگونه و با چه ابزاری یک نیروی منابع طبیعی  از 2 هزار هکتار جنگل حفاظت می کند؟!!/ چه تعداد نیرو بیش از564 هزار هکتار جنگلهای استان گیلان را پایش و حفاظت می کنند؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، طی روزهای اخیر در فضای مجازی فیلم هایی با عنوان روشهای جدید قاچاقچیان چوب در جنگل‌های هیرکانی استان گیلان منتشر شده که باعث ایجاد نگرانی در افکار عمومی کشور گردید.

جنگل‌ها و فضای سبز جزء سرمایه‌های هر کشوری شمرده می‌شود که مراقبت از آنها در توسعه و آبادانی شهرها اهمیت مهمی دارد ضمن اینکه نقش این نعمت‌های خدادادی و منابع طبیعی در سلامت جسم و روح انسان‌ها غیرقابل انکار است. بنابراین قطع حتی یک درخت در هر کجای ایران از دغدغه‌های اصلی مردم است و همواره نسبت به این اقدام ناپسند حساس بوده و هستند.

در یکی از این فیلمها که در فضای مجازی با عنوان پرده ‌برداری از روش جدید قاچاقچیان چوب در جنگل‌های هیرکانی منتشر شده، شخضی  ادعا می کند که «اینجا امام زاده اسحاق در ارتفاع یکهزار و ۵۰۰ متری درختان را می‌برند و اینگونه جا گذاری می‌کنند، قیمت یک تکه از این چوب‌ها ۵۰۰ هزار تومان است.» این شخص می گوید: « مگر می شود از اره موتوری برای قطع درختان استفاده شود و کسی با خبر نگردد؟ مسئولان از ظلمی که به محیط زیست و منابع طبیعی وارد می‌شود، بی خیال می‌گذرند.»

در این ویدیو فرد مذکور همچنین ادعا می کند:« افراد سودجو با بریدن بخشی از درختان در انتظار خشک شدن و افتادن درختان کهنسال این منطقه می‌نشینند.»

شیوه جدید قطع درختان و صبر و انتظار جنگل خواران ( البته بنابر ادعای ویدئو منتشر شده) نشان از تغییر سبک بهره برداری افراد سودجو از پهنه های هیرکانی گیلان دارد که پیش از هر چیزی نیازمند تایید چنین ادعایی است.

خبرنگار ایرنا برای روشن شدن ابعاد این ماجرا به سراغ میرحامد اختری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان می رود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در این باره گفت: بیش از ۵۶۴ هزار هکتار جنگل در ۲۹ حوزه آبخیزداری این استان وجود دارد که پایش و حفاظت از جنگل ها توسط نیروها "تقریبا هر ۲ هزار هکتار یک نیرو" به طور جدی انجام می‌شود.

اختری اظهار داشت: با اطلاع از ویدیوی منتشر شده در فضای مجازی بلافاصله نیروهای حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان برای بررسی دقیق از موضوع و بازدید میدانی به محل مربوطه در امام زاده اسحاق شفت اعزام شدند.

وی بیان داشت: در بررسی‌ها و بازدیدهای میدانی تنها همان یک درختی که در ویدیو منتشر شده با بریدن بخشی از آن آسیب دیده بود و بقیه درختان منطقه سالم بودند. این ویدیو را با هدف تشویش اذهان عمومی و ضربه زدن به منابع طبیعی منتشر کرده‌اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در ادامه اظهار داشت: سرنخ‌هایی از متخلفان به دست آورده‌ایم ضمن اینکه در حال شناسایی هستیم. البته در گذشته نیز یک سری از افراد متخلف پرونده‌هایی با منابع طبیعی دارند که با آنها برخورد جدی انجام گرفته و رای نیز صادر شده ‌است.

اختری اضافه کرد: در این موضوع نیز ضمن شناسایی افراد با توجه به سرنخ‌های به دست آمده، برخوردهای لازم با کمک دستگاه قضا انجام خواهد گرفت.

وی درباره فردی که در این ویدیو توضیحاتی ارایه می‌دهد، بیان داشت: در حال شناسایی این شخص هستیم به احتمال زیاد، این فرد نیز جز قاچاقچیان چوب بوده که به این طریق قصد تشویش اذهان عمومی را داشتند.

مدیر کل منابع طبیعی استان گیلان با ادعای احتمال اینکه فردی که این فیلم را تهیه کرده احتمالا از قاچاقچیان چوب بوده است این تصور را در اذهان عمومی ایجاد نموده که اگر چنین تخلفاتی توسط اشخاص به تصویر کشیده شود، این احتمالات و برچسب ها ممکن است به آنان هم اطلاق شود که در این صورت کسی جرات و انگیزه ثبت تصاویر تخریب محیط زیست و جنگلهای گیلان را نخواهد داشت.

 البته به نظر می رسد پاسخ مدیرکل منابع طبیعی به سئوالات در این خصوص بیشتر شبیه یک شوخی بوده و قابل تامل است.اگر چه مدیرکل منابع طبیعی استان گیلان این فیلمها را جوسازی تعبیر می کند اما این انتظار از سوی افکار عمومی وجود دارد تا به سئوالاتی نظیر اینکه چگونه و با چه ابزاری یک نیرو می تواند از 2 هزار هکتار جنگل حفاظت کند؟!! چه تعداد نیرو بیش از564 هزار هکتار جنگلهای استان گیلان را پایش و حفاظت می کنند؟ چه تعداد پرونده و برای چند نفر تشکیل شده و چه میزان از جنگلهای استان گیلان توسط جنگل خواران آسیب دیده است؟ منابع طبیعی استان گیلان چه ابزار و امکاناتی برای حفاظت و پایش جنگلهای استان گیلان دارد؟ پاسخ دهد. امید است در آینده شاهد حتی قطع یک درخت در سرزمین پهناور ایران زمین توسط سودجویان و قاچاقچیان چوب نباشیم.

ارسال شده در شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۰ قبل از ظهر
کد خبر: 3064603
آخرین خبر ها
گزیده خبرها