اجازه تکرار سراوان در هیچ نقطه دیگری از استان را نمی‌دهم
استاندار گیلان :

اجازه تکرار سراوان در هیچ نقطه دیگری از استان را نمی‌دهم

اسرار امروزباید کشمکش‌های سیاسی و نگاه سلیقه‌ای از عرصه مدیریت و تصمیم‌گیری‌ها حذف شود/ در رشت ثبات مدیریت شهری نداریم/ پاسخگو بودن رکن اصلی مورد تاکید رییس جمهور دولت جهادی سیزدهم است

 به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی اسرار امروز؛ اسدالله عباسی استاندار گیلان در همایش شوراهای استان، با گرامیداشت روز ملی شورا اظهار داشت: شوراهای شهر و روستا با هدف اهمیت دادن بیشتر به نقش مردم در ساختار تصمیم گیری و برای حل مشکلات محلی ایجاد شدند و در واقع عضوی از بدنه دولت و از ارکان اجرایی کشور هستند که در جامعه ای کوچک‌تر به فعالیت می پردازند.

عباسی با انتقاد از عدم انتخاب شهردار در برخی شهرستان‌ها و بلاتکلیفی شهرداری‌ها، افزود: باید کشمکش‌های سیاسی و نگاه سلیقه‌ای از عرصه مدیریت و تصمیم‌گیری‌ها حذف شود. نماینده عالی دولت یادآور شد: متاسفانه در برخی از شهرهای استان شاهد سوء مدیریت و یا ضعف مدیریت هستیم که این امر موجب شده تا اقدامات نوآورانه و روزآمد در روند فعالیت ها وجود ندارد.

وی همچنین به موضوع پسماند اشاره کرد و گفت: در نخستین روزهای انتصابم به عنوان خادم مردم و استاندار گیلان، در دیدار با رییس جمهوری از پسماند بعنوان اَبر چالش استان‌های شمالی یاد کردم.

وی با بیان اینکه معضل سراوان حاصل سوء مدیریت ادوار مختلف، عدم دور اندیشی برخی مدیران نسبت به محیط زیست استان و سلامت جامعه میزبان بوده، خاطرنشان کرد: نباید اجازه داد دیگر نقاط استان هم به وضع کنونی سراوان دچار شوند.

دکتر عباسی به پیگیری‌ها و تصمیم‌گیری‌های صورت‌گرفته برای مدیریت معضل سراوان و بررسی‌های میدانی صورت گرفته اشاره کرد و گفت: امروز تاکید و آموزش برای تفکیک از مبدا ضرورتی غیرقابل انکار است که غفلت از آن، آینده گیلان را به نابودی می‌کشاند.

وی بر لزوم بهره‌گیری از شرکت‌های دانش‌بنیان و نخبگان علمی برای تصمیم‌سازی در خصوص تفکیک زباله از مبدا تاکید و بیان کرد: اجازه پول‌پاشی از اعتبار دولتی را به فردی نمی‌دهیم و لازمست اعتبارات موجود در خصوص تفکیک زباله، به ‌موقع هزینه شود تا مردم نتایج مطلوب آن را به وضوح مشاهده کنند.

استاندار گیلان تثبیت مدیریت شهری  و پرهیز از تغییرات زودهنگام را نیز مورد تاکید قرار داد و با بیان اینکه در رشت ثبات مدیریت شهری نداریم؛ چاره اندیشی برای سراوان را در سایه برنامه ریزی و همت جهادی ذکر کرد.

وی با اشاره ظرفیت کارخانه کمپوست واقع در لاکان گفت: این کارخانه به صورت روزانه قابلیت تبدیل حدود ۲۵۰ تن زباله به کود آلی را دارد که مقرر شد در ۲ شیفت کاری، هر روز ۵۰۰ تن زباله را به کود آلی تبدیل ‌کند و مکانی برای دفن ۲۵۰ تن باقیمانده کود آلی این کارخانه که کاملا بی بو، خشک، بدون شیرابه و سازگار با محیط زیست سازگار است، در نظر گرفته شود.

دکتر عباسی تصریح کرد: برای حل راهبردی چالش زباله در سراوان، برنامه ساخت کارخانه‌های کود آلی و زباله سوز ۶۰۰ تنی، ساخت تصفیه خانه شیرابه‌های حاصل از زباله‌های سراوان و بهسازی و پوشش محل دفن زباله در دستور کار قرار گرفته است.

وی ورود افراد غیرمتخصص به عرصه تصمیم‌سازی و اظهارنظرهای فاقد وجاهت علمی برای مدیریت زباله سراوان را عاملی مخرب خواند که تشویش اذهان عمومی، برانگیختگی احساسات مردم و در نهایت موج‌ سواری عده‌ای سودجو را به دنبال دارد.

استاندار گیلان در خاتمه سخنانش بر اهمیت تعامل بین مردم و مسئولان و همدلی برای حل مشکلات تاکید و خاطرنشان کرد: پاسخگو بودن رکن اصلی فعالیت خدمتگزاران است که این مهم مورد تاکید رییس جمهوری دولت جهادی سیزدهم بوده و باید به نحوه شایسته اجرا شود.

ارسال شده در یکشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۵:۴۶ بعدازظهر
کد خبر: 3168847
آخرین خبر ها
گزیده خبرها