جذب نیروی انسانی جدید در دانشگاه علوم پزشکی گیلان ممنوع است
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان:

جذب نیروی انسانی جدید در دانشگاه علوم پزشکی گیلان ممنوع است

اسرار امروزتعارض منافع در وزارت بهداشت خط قرمزاست/ عملکرد مسئولان نظام بهداشت و درمان باید قابل ‌اندازه‌ گیری باشد/ مدیران از بودجه 15 میلیارد تومانی تحت اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی بهره بگیرند/ خدمات ارائه ‌شده به مردم در بخش دندانپزشکی کافی نیست/ باید کیفیت تغذیه در سطح دانشگاه بهبود پیدا کند

به گزارش پایگاه اطلاع ‌رسانی اسرار امروز، دکتر ارسلان سالاری  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در نشست هیئت‌ رئیسه گفت: در برخی از شهرستان‌ها در بعضی از رشته‌ها ازجمله بیهوشی، طب اورژانس، رشته رادیولوژی و ... پزشک مازاد وجود دارد که باید این رویه سریعاً ساماندهی و کمبود پزشکان متخصص در شهرستان‌های کم برخوردار جبران شود.

سالاری در این نشست که با حضور معاونین و مدیران ستادی دانشگاه و همچنین مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌ها به‌صورت ارتباط تصویری در سالن اجلاس حوزه ریاست برگزار شد، افزود: توزیع پزشکان متخصص در بیمارستانها باید متوازن باشد.

وی با تاکید بر اینکه جذب نیروی انسانی جدید در دانشگاه علوم پزشکی گیلان ممنوع است، خاطرنشان کرد: در اوج بحران کرونا نیروهایی به ‌صورت 89 روزه، حجمی و ... جذب و بکارگیری شدند، اما اکنون جذب نیروی انسانی بر اساس بخشنامه وزارت بهداشت علیرغم توسعه فضاهای فیزیکی متعددی که در استان طی دو سال اخیر صورت گرفته، ممنوع است و درصدد هستیم تا با پیگیری‌ها، مجوز لازم برای جذب نیروهای موردنیاز انجام شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر لزوم تکمیل ساماندهی اتوماسیون تغذیه در دانشگاه تأکید کرد و افزود: سطح رضایتمندی پزشکان، پرستاران، دانشجویان و بیماران از تغذیه ارائه ‌شده پیمانکاران رضایت‌ بخش نیست. ازاین ‌رو ضمن راه‌اندازی اتوماسیون تغذیه و مشخص شدن میزان مصرف آن در مراکز، باید کیفیت تغذیه در سطح دانشگاه بهبود پیدا کند.

سالاری، تعارض منافع را خط قرمز سلامت مردم برشمرد و گفت: تعارض منافع در وزارت بهداشت خط قرمز ما بوده و اکنون نیز تکلیف است و باید همه دست‌اندرکاران سلامت به‌ ویژه کارشناسان حوزه تغذیه و تجهیزات و ... مرز خود را با پیمانکاران حفظ کنند که تحقق این مهم نیازمند تشدید نظارت‌ها است.

وی، تفکیک زباله‌های عفونی از غیر عفونی را امری مهم و بدون اغماض برشمرد و خاطرنشان کرد: باید کارشناسانی خاص در مراکزی که تولید زباله می‌کنند، بکارگیری شوند تا ضمن نظارت دقیق بر تفکیک زباله، بر دفع بهداشتی و راهکارهای کاهش تولید آن اقدام کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به بودجه 15 میلیارد تومانی تحت اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی، گفت: مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌ها با هماهنگی رؤسای بیمارستان‌ها می‌توانند از منابعی که در اختیار نمایندگان مجلس در جهت احداث و تکمیل طرح‌های عمرانی عام‌المنفعه سلامت قرار دارد، بهره بگیرند و دانشگاه نیز در این راستا با تخصیص منابع لازم، بدون شک مشارکت فعالانه خواهد کرد.

دکتر سالاری، از سطح ارائه خدمات دندانپزشکی در استان گلایه کرد و با ناکافی دانستن خدمات ارائه ‌شده به مردم، تصریح کرد: 320 یونیت دندانپزشکی در بخش‌های بهداشت و درمان وجود دارد اما از آن‌ها بهره‌برداری صحیح نمی‌شود.

وی با اذعان به اینکه بیشتر مردم به ‌ویژه اقشار کم ‌درآمد جامعه از جمله در مناطق کم برخوردار با درد دندان خود سال‌ها زندگی و تنها برای کشیدن دندان بیمار خود به مراکز مراجعه می‌کنند، بیان کرد: اینگونه ارائه خدمات بهداشت دهان و دندان در گیلان علیرغم فراهم شدن زیرساخت‌های مناسب در سطح استان به‌ هیچوجه پسندیده نیست و انتظار ما و مردم از این خدمات در استان بیش از میزان کنونی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مدیریت انقلابی و موشکافانه سلامت مردم را امری بسیار مهم و غیرقابل تساهل توصیف کرد و گفت: شبکه‌های بهداشت و درمان باید مسائل بهداشت و درمان استان را ریزبینانه و موردی بررسی و پایش کنند و هر مسوولی که در نظام سلامت به‌ ویژه بهداشت و درمان نمی‌تواند با جزئیات بر حوزه تحت امرش مدیریت کند باید این مسئولیت خطیر را به نیروهای خوش‌فکر، دلسوز و جوان واگذار نماید. 

وی با تأکید بر اینکه عملکرد مسئولان در نظام بهداشت و درمان باید محسوس و مطابق شاخص‌ها قابل‌اندازه‌گیری باشد، گفت: همان‌گونه که معاونین و مدیران ستادی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هرهفته، گزارش عملکرد را به حوزه ریاست ارایه می کنند، رؤسای شبکه‌های بهداشت و درمان و همچنین رؤسای بیمارستان‌ها نیز باید مستمراً گزارش عملکرد حوزه خود را مکتوب به ستاد ارائه کنند تا خدمات ارائه‌شده رصد و پایش شود.

وی همچنین امور حقوقی را از بخش‌های مغفول مانده در دانشگاه دانست و گفت: متأسفانه به سبب کمبود نیروی انسانی متخصص در رشته‌های تخصصی حقوقی، دانشگاه علوم پزشکی گیلان در دعاوی حقوقی نمی‌تواند به همه حقوق به‌حق خود دست پیدا کند. ازاین‌رو باید تأمین نیروی انسانی موردنیاز و مکفی در آزمون‌های استخدامی در دستور کار قرار بگیرد.

گفتنی است در این نشست، معاونین و تعدادی از مدیران ستادی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و همچنین تعدادی از مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان  و روسای بیمارستانهای شهرستان‌ها به بیان دیدگاه‌ها، مشکلات، نظرات، تجارب و موفقیت‌ها و ... خود در راستای حفظ، پایداری و ارتقای سلامت پرداختند.

ارسال شده در دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۸ بعدازظهر
کد خبر: 2040823
آخرین خبر ها
گزیده خبرها