ناهماهنگی ها باعث شده تا  املاک بنیاد دستاویز زیاده خواهی  عده ای فرصت طلب شود
مدیرکل اموال و املاک استان گیلان:

ناهماهنگی ها باعث شده تا املاک بنیاد دستاویز زیاده خواهی عده ای فرصت طلب شود

اختصاص/ اسرار امروزاز سال 1392 تاکنون تعداد 8 هزار و 456 سند به ارزش ریالی 11 هزار میلیارد ریال از املاک علوی بصورت رایگان اهدا شد/ اداره اموال و املاک تنها واحد اداری بنیاد مستضعفان در استان گیلان است/ شهرستان املش بعنوان محرومترین منطقه استان گیلان شناسایی شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، شاید بارها از طریق رسانه ها و اخبار نام اداره اموال و املاک بنیاد مستضعفان به گوشتان خورده باشد و این سئوال در ذهنتان مطرح شود که رسالت این اداره چیست؟

نگارنده برای دریافت پاسخ این سئوال به سراغ حسن خسروی، مدیرکل اموال و املاک گیلان رفت. حسن خسروی در ابتدای این گفتگو ضمن تقدیر از همراهی رسانه ها در تبیین سیاستهای این اداره و بنیاد مستضعفان گفت: فعالان رسانه می توانند برای ارائه خدمات مطلوبتر به نیازمندان و رفع مشکلات مناطق محروم،به بنیاد مستضعفان کمک کنند.

خسروی اظهار داشت: سنگ بنای تشکیل بنیاد مستضعفان بر پایه فرمان بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران در اسفند ماه 1359 نهاده شد.

وی با بیان اینکه بنیاد مستضعفان یک نهاد عمومی غیر انتفاعی و   دارای شخصیت حقوقی ‏و استقلال مالی، اداری و استخدامی است که زیر نظر دفتر مقام معظم رهبری فارغ از بودجه و اعتبار دولتی فعالیت می کند، خاطرنشان کرد: ‌به منظور تمرکز اموال خاندان پهلوی و همه کسانی که با وابستگی به آن خاندان، ثروتهای نامشروع از بیت المال به دست آورده‌اند، با حکم دادگاه انقلاب املاک مزبور مصادره و در جهت انجام اهداف بنیاد مستضعفان به تملک و سرپرستی این نهاد در آمده است.

مدیرکل اموال و املاک گیلان با تاکید بر اینکه همه  درآمدهای حاصله از محل اموال و املاک در جهت توسعه مناطق محروم و کمک به مستضعفین جامعه و همچنین توانمندسازی محرومین و در برخی موارد مسکن مستضعفان صرف می شود، افزود: تلاش می کنیم تا این کار به درستی صورت پذیرد چرا که به ‌طور مستقيم با حقوق مردم سر و كار داریم و نوعي از مصاديق حق‌الناس است. بنابراين همه مديران و مسئولان سازمان تلاش كنند تا خداي ناكرده حقي از كسي ضايع نشود.

وی یادآور شد: اداره اموال و املاک زیر نظر یکی از سازمانهای بنیاد و تنها واحد اداری بنیاد مستضعفان در استان گیلان است .

خسروی گفت: بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی در مجموع حدود 150 شرکت و هلدینگ و بنگاه وابسته به خود دارد که مهمترین آنها بنیاد علوی، شرکت نفت بهران، شرکت سیمان تهران، بانک سینا، بیمه سینا، شرکت زمزم، موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران و ... می باشد.

مدیرکل اموال و املاک بنیاد مستضعفان در استان گیلان با اشاره به فعالیتهای  بنیاد علوی اظهار داشت: با بررسی های انجام شده، شهرستان املش بعنوان محرومترین منطقه استان گیلان شناسایی شد و اکنون بنیاد علوی در حال فعالیت برای توسعه این شهرستان در منابع، زیربناهای اقتصادی و عمرانی، اشتغال و ... می باشد.

وی اعلام کرد: از سال 1392 تاکنون در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به متصرفین اراضی بنیاد که وفق مقررات واجد شرایط بودند، تعداد 8 هزار و 456 سند به مساحت 376 هزار و 577 متر مربع و ارزش ریالی 11 هزار میلیارد ریال از املاک علوی بصورت رایگان اهدا شد.

مدیرکل اموال و املاک گیلان از انعقاد قرارداد برون ‌سپاری برای تشکیل پرونده‌های متصرفین اراضی علوی و شبه علوی توسط سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان خبر داد و افزود: طی این برون‌سپاری، کلیه هزینه‌های تشکیل پرونده و نقشه‌برداری اراضی بر عهده بنیاد مستضعفان خواهد بود و متصرفین هیچ هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد.

وی توان مالی پایین، کهولت سن و ناتوانی در تأمین معیشت خانوار را از ملاک‌های انتخاب مشمولین این طرح برای دریافت زمین‌ها و املاک بنیاد علوی دانست و تصریح کرد: بر اساس دستور جناب آقای سید پرویز فتاح ریاست محترم بنیاد مستضعفان در خصوص همراهی با مردم، ضوابط بگونه ای تعریف شده تا حقی از کسی تضییع نگردد و حداکثر ارفاق ممکن جهت متصرفین املاک علوی  مبذول می گردد.

 خسروی اضافه کرد: در حقیقت، بنیاد مستضعفان برابر اوامر مقام معظم رهبری، از مالکیت خود در این بخش صرفنظر کرده و با رعایت امانتداری، آن ها را به صاحبان اصلی بر می گرداند.

وی خاطرنشان کرد: آنچه در گیلان محرز است بی نظمی در املاک بوده و متاسفانه ناهماهنگی اداری در این استان باعث شده تا  املاک بنیاد مستضعفان در گیلان در برخی موارد دستاویز زیاده خواهی و سودجویی عده ای فرصت طلب شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اگر چه ملک در گیلان به دلایل مختلف ارزشمند است اما در استانی که داعیه فرهنگی دارد زیبنده نیست که برای کسب درآمد ناحلال، پا روی اخلاق و شرع بگذاریم.

خسروی تصریح کرد: اگر توسعه استان گیلان مد نظر است باید دسترسی به مدیران ارشد و قضایی استان فراهم باشد و کمک کنند تا بتوانیم با استفاده از ظرفیتهای بنیاد در روستاها به بومی ها حداکثر خدمات را ارائه کنیم.

وی افزود: در روستا ها تا 500 مترمربع و در شهر ها تا 300 مترمربع با کاربری مسکونی و اراضی باغی و شالیزاری تا 2500 متر مربع  به شرط احراز شرایط بصورت رایگان سند برای متصرفین صادر می شود.

وی در پایان با تاکید بر اینکه مقام معظم رهبری تاکید دارند که باید رفاه، آسایش و امکانات برای مردم فراهم شود، گفت: اگر مسئولین استانی با این اداره همکاری کنند تا پایان سال 1402 کل اراضی علوی واگذار می شود.

ارسال شده در شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۶:۳۵ بعد از ظهر
کد خبر: 6584244
آخرین خبر ها
گزیده خبرها