از کدام سفره صحبت می کنید؟!!
آقای استاندار، نمک روی زخم مردم نپاشید

از کدام سفره صحبت می کنید؟!!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. آقای استاندار، قیمتها به ضرب و زور دن کیشوت متعادل نمی شود/ آقای عباسی، اگر به دنبال حق الناس هستید  از  تیم اقتصادی دولت سید ابراهیم رییسی بخواهید که توضیح دهند چرا به تعهدات خود در قانون پایبند نیستند؟/ استاندار گیلان عنوان صادق الوعد را به دولت سیزدهم داده بود که خود را موظف به عمل به وعده‌ها می‌داند!!/ اینکه مردم سکوت کرده اند و چیزی نمی گویند دلیل بر رضایت نیست/ آقای استاندار، بیایید از تاریخ درس بگیریم/ مردم می فهمند که این حرف ها هیچ بنیان علمی و منطقی نداشته و تنها با هدف گفتاردرمانی بیان می شوند/ آقای استاندار، امروز شما که نه، بلکه هیچ کس نمی تواند با حرف و وعده های بدون عمل به پدران و مادران شرمنده نزد فرزندان خود امیدواری دهد!!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، غم نان، قصه امروز مردم ایران نیست. تصمیم جراحی اقتصادی دولت سیزدهم  برای حذف ارز چهارهزارو 200 تومانی با گران ‌شدن نان صنعتی، ماکارونی ، روغن آغاز شد و پس از افزایش کالاهای دیگری نظیر  شیر، مرغ، تخم‌مرغ ، روغن، ماست، پنیر، دارو، اجاره و ... اکنون دامنگیر تمام کالاها شده و همانند بیماری واگیردار به بخش خدمات هم رسیده است.

اگر چه مسئولان تیم اقتصادی دولت سیزدهم  دستور بازگشت قیمت‌ها به شهریور سال 1400 را صادر کردند اما قیمتها نه تنها به شهریور سال قبل برنگشت بلکه بگونه ای ترمز بریده که داد همه را بلند کرده که هدف دولت از اجرای این طرح چه بود؟ آیا عاقبت این جراحی اقتصادی به ناکجاآباد ختم می شود؟

 سوابق تاریخی نشان می‌دهد دولتی که هم و غم  و افق کارآمدی آن تأمین معیشت ارزان و نیازهای اولیه معیشتی مانند گوشت، مرغ و تخم‌مرغ و ... برای مردم باشد و واژه « سفره » بیشترین کاربرد را در گفتارش داشته است، (دکتر نیلی ) هرروز وامانده‌ تر و مستأصل ‌تر شده و نه فقط آنکه «سفره» مردم رنگین‌تر نمی‌شود بلکه به ‌واسطه کاهش شدید منابع طبیعی ، مالی و افت سرمایه اجتماعی و حیف‌ و میل همین اندک منابع موجود به‌ واسطه سیاست‌های غلط، سفره‌ها خالی‌تر و کار اصلاح امور بیش از پیش دشوارتر می گردد.

احمد وحیدی وزیر کشور در اردیبهشت ماه سالجاری  گفت:« مجوز افزایش قیمت با حذف ارز ترجیحی فقط برای مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن صادر شده و به غیر از این کالاها، هیچ کالای دیگری حق افزایش قیمت ندارد!!»

 اما گوش بازار به این خط و نشان ها بدهکار نبود و بایدها و نبایدهای وزیر کشور هم راه بجایی نبرد و انفجار گرانی  و تورم های روزانه، هفتگی و ماهانه رخ داد.

 این قال و مقال‌ها به وضوح هرچه‌ تمامتر نشان می‌دهد که یک جای کار ایراد دارد و اگرچه در بیانیه مسئولان صحبت از کنترل بازار هست اما واقعیت سفره های مردم  چیز دیگری را نشان می دهد.

آنچه قابل تامل و تاسف برای افکار عمومی است سخنان غیرکارشناسی و غیرعلمی این روزهای برخی مقامات رسمی دولت است که پای تریبونها اعلام می کنند: «امیدهای بسیاری در دل مردم ایجاد شده است.»

معیار این ادعا چیست؟ در کجا و چگونه دولت افکارسنجی کرده و به این نتیجه رسیده است؟

قصد نگارنده از طرح مطالب فوق، اشاره به سخنان دکتر اسدالله عباسی، استاندار گیلان است که پیش از ظهر دیروز (چهارشنبه) در جلسه مشترک کارگروه تنظیم بازار و کمیته اقدام  مشترک تنظیم بازار تاکید کرد:« به احدی اجازه دست درازی به سفره مردم استان را نمی دهم.»

وی در این نشست خاطرنشان کرد:« گرانی و در ادامه آن تنگ شدن سفره مردم  مصداق کاملی از حق الناس است که در برابر آن همه مسئولان باید شرعی ، قانونی و وجدانی پاسخگو باشند»

گفتنی است با طرح این موضوعات از سوی نماینده عالی دولت در استان گیلان این تصور ایجاد شده که شاید وی از وضعیت سفره های مردم در دو ماه گذشته خبر ندارد!! وقتی استاندار گیلان از بهتر شدن اوضاع سخن می گوید نمک به روی زخم مردم می پاشد!!

البته اسدالله عباسی در اردیبهشت سالجاری در شبکه باران هم  طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه  را موفق ارزیابی کرد و تاکید داشت که غیر از قیمت مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن ، قیمت کالای دیگری تغییر نمی‌کند!! وی همچنین عنوان صادق الوعد را به دولت سیزدهم داد که خود را موظف به عمل به وعده‌ها می‌داند!!

آقای استاندار، کسانی باید پاسخگو باشند که بدون توجه به هشدارهای کارشناسان و ایجاد پیش زمینه های لازم دست به جراحی اقتصادی زدند و قول داده بودند که فقط قیمت 4 قلم کالای اساسی افزایش می یابد و گرانی بقیه کالاها هیچ توجیهی ندارد!

آقای عباسی، وقتی  اعلام  می شود «خط فقر 10 میلیون تومان است.» کسانی که درآمد زیر 10 میلیون تومان دارند، مجبور هستند این وضعیت را تحمل کنند چون چاره ای جز این ندارند. اینکه مردم سکوت کرده اند و چیزی نمی گویند دلیل بر رضایت نیست.

آقای استاندار،ادعاهای شما در خصوص کنترل بازار بر چه اساسی می باشد؟ بیایید از تاریخ درس بگیریم. درآمد غالب مردم بگونه ای است که فقط زنده بمانند. از کدام سفره حرف می زنید؟ از سفره ای که لبنیات، گوشت، مرغ، پنیر، ماهی و ... را با جراحی اقتصادی از مردم گرفتید، سخن می گویید؟

آقای استاندار، مردم حرفهایتان را نمی پذیرند چون کمرشان زیر بار تورم خم شده و صدای خرد شدن استخوان‌های‌شان به گوش فلک رسیده است. بنابراین می فهمند که این حرف ها هیچ بنیان علمی و منطقی نداشته و تنها با هدف گفتاردرمانی بیان می شوند.

آقای عباسی، اگر به دنبال حق الناس هستید  از  تیم اقتصادی دولت سید ابراهیم رییسی بخواهید که توضیح دهند چرا به تعهدات خود در قانون پایبند نیستند و قیمتها به شهریور 1400 برنگشت؟!!

آقای استاندار، امروز شما که نه، بلکه هیچ کس نمی تواند با حرف و وعده های بدون عمل ، به پدران و مادران شرمنده نزد فرزندان خود امیدواری دهد!!

آقای استاندار، قیمتها به ضرب و زور دن کیشوت متعادل نمی شود چرا که تنظیم بازار به علم و هنر نیازمند است و این اعتقاد وجود دارد که دولت سیزدهم هم در کنترل گرانیها ناتوان وتورم افسارگسیخته شده است و مسئولین هم فقط بیانیه می‌دهند.

ارسال شده در پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۵ قبل از ظهر
کد خبر: 8183331
آخرین خبر ها
گزیده خبرها