افزایش 54 درصدی وصول درآمد ثبت اسناد و املاک گیلان نسبت به تکلیف قانونی
مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان گیلان خبر داد:

افزایش 54 درصدی وصول درآمد ثبت اسناد و املاک گیلان نسبت به تکلیف قانونی

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. نتیجه تلاش کارکنان ثبت اسناد و املاک تضمین امنیت اقتصادی، اجتماعی و قضایی است/ 800 هزار هکتار از اراضی ملی گیلان سند دار شدند/ در سال 1400 تعداد 7278 برگ سند مالکیت کاداستری تک برگ بنام روستائیان صادر گردید/ در تعداد صدور سند مالکیت در سال 1401 موفق به کسب مقام برتر در کشور شدیم/ ثبت اسناد و املاک گیلان در سال گذشته رتبه اول کشور در صدور اسناد اوقافی را کسب کرد/ ثبت اسناد و املاک استان گیلان توانست رتبه سوم صدور اسناد مالکیت سایر دستگاهها را در کشور کسب کند/ این اداراه در نسبت پرونده های مختومه به تشکیلی مقام اول کشور را کسب کرد/ در خصوص ساماندهی و صدور اسناد مالکیت روستایی مقام دهم کشور را کسب کردیم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، اداره کل ثبت اسناد و املاک استان گیلان بعنوان یکی از مهمترین دستگاه تاثیر گذار علاوه بر وظایف ذاتی خود در بحث تثبیت مالکیت، ثبت شركتهاي تجاري و غيرتجاري، ثبت اختراعات و علايم، اجرای مفاد اسناد رسمی شامل چک،مهریه، وصول  مطالبات بانکها ناشی از ترهین اسناد رسمی، ثبت ازدواج و طلاق هر يك به نوبه خود داراي اهميت خاصي است که وسعت و دامنه ثبت اسناد و املاک امروز به مراتب بیشتر از زمان گذشته است.

 اين سازمان علاوه بر ارائه خدمات به اقشار مردم و ارگانها و سازمانها، در تعالي فرهنگ جامعه تاثير بسزايي داشته كه نتيجه آن تضمين امنيت اقتصادي، اجتماعي و قضايي است.

 هر چند هدف اين سازمان تامين بودجه دولت نيست ولي در راستاي فعاليت به ميزان قابل توجهي درآمد بصورت مستقیم (وصول درآمد نظیرحق الثبت،تفکیک و ... ) و غیر مستقیم (هدایت مودیان در معاملات و عوارض مرتبط ) تحصیل و نقش موثری دارد.

 وصول درآمد ثبت اسناد و املاک گیلان در سال 1400 به مبلغ 633 میلیارد ریال بوده که نسبت به تکلیف قانونی خود، 54 درصد رشد داشته است در حالیکه این اداره کل  هر ساله از اعتبارات  تملک دارایی های سرمایه ای ناچیزی برخوردار می گردد و این امر  باعث محرومیت از دستیابی به برخی امکانات و نیازمندیهای استان می شود. لازم به ذکر است دستیابی به بعضی امکانات و نیازمندیهای هدف نیست بلکه ابزاری برای ارائه خدمات بهتر به مردم جهت افزایش رونق کسب و کار ، کاهش اضطراب و استرس مالکین در صیانت از اسناد و مدارک در مواقع بحرانی و حوادث غیر مترقبه می باشد .

دکتر محمد نوذری مدیر کل ثبت اسناد و املاک گیلان  اعتقاد دارد که عملکرد این اداره کل باید به اطلاع افکار عمومی رسانده شود تا در جریان تلاش جهادی پرسنل این مجموعه باشند.وی در یک گفتگوی اختصاصی با اشاره به اینکه استان گیلان دارای مساحتی بمیزان یک میلیون و 400 هزار  هکتار است، افزود:یک میلیون و 17 هزار هکتار از مساحت استان گیلان  منابع ملی و موات است .

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گیلان با بیان اینکه 80 درصد از منابع ملی گیلان سند دار شده اند، اضافه کرد: خوشبختانه با فعالیت جهادی همکاران ثبتی از سال 1400 تاکنون برای 800 هزار هکتار از اراضی ملی گیلان سند صادر شده و مابقی در دست اقدام است.

نوذری خاطرنشان کرد: ثبت اسناد و املاک استان گیلان علیرغم وجود تداخل بین املاک مردم ، جمعیت زیاد استان ، کمبود زمین، اراضی کشاورزی که تا حدودی سرعت عمل را کاهش می دهد، اما در زمینه کاداستر اراضی ملی موفق عمل نموده است.

این مقام مسئول قانون حدنگار یا کاداستر را یکی از قوانین بسیار مهم و حیاتی کشور عنوان کرد و افزود:کاداستر از سال ۹۳ به تصویب رسیده و  فقط منحصر به اراضی ملی نیست و در اراضی مستثنیات و دولتی نیز کاربرد دارد.

وی در خصوص کاداستر اراضی کشاورزی گفت: ثبت اسناد و املاک استان گیلان از ادارات کل پیشرو در سطح کشور در این زمینه بوده است  به نحویکه ما توانستیم  در سال گذشته با جذب اعتبارات لازم نقشه میزان 61 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان واقع در شهرستان های رشت ، لاهیجان و آستانه اشرفیه را تطبیق و مستند سازی نماییم.

نوذری همچنین خاطرنشان کرد: با توجه به ضرورت امر کشاورزی و سرو سامان دادن به کاداستر این بخش، قرارداد تهیه نقشه میزان 60 هکتار از اراضی کشاورزی استان با شرکتهای مشاور منعقد گردید که شرکتهای مشاور توانستند به تعهدات خود در این زمینه عمل نمایند.

وی در خصوص وضعیت اسناد مالکیت منازل مسکونی  روستائیان گفت: در سال 1400 تعداد 7278 برگ سند مالکیت کاداستری تک برگ در کل استان بنام روستائیان صادر گردید که کارنامه اداره کل ثبت استان در این زمینه کارنامه موفقی بود و در سال 1401 نیز همکاران با تلاش و جدیت پیگیر این موضوع هستند .

این مقام مسئول با بیان اینکه ثبت اسناد و املاک گیلان موضوع تکریم ارباب رجوع در بحث تقاضای صدور سند را از مبدا دفاتر اسناد رسمی آغاز کرد، افزود: بمنظور تسریع و کوتاه کردن فرآیندها و تکمیل پروسه هوشمند سازی عملیات صدور سند مالکیت، از اواسط سال گذشته اقدام به راه اندازی سامانه مربوطه در دفاتر اسناد رسمی شده است و کلیه تقاضا ها از طریق دفتر مذکور اسکن و جهت صدور سند به واحد های ثبتی بصورت الکترونیکی ارسال می گردد و این امر اکثراً موجب کاهش بازه زمانی صدور سند مالکیت در کمتر از 48 ساعت شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان گیلان با تاکید بر اهتمام این اداره برای صدور اسناد مالکیت دستگاههای دولتی گفت: این اداره کل در جهت تکمیل کاداستر اراضی کشور در سال گذشته موفق شد تعداد 2455 برگ سند مالکیت سازمانهای دولتی را صادر نماید و میانگین رشد نسبت به سنوات گذشته ده برابر رشد داشته که نشان دهنده عملکرد جهادی همکاران در این زمینه بوده است و این امر در سال جاری با تمام تلاش و جدیت در حال پیگیری است به نحویکه در تعداد صدور سند مالکیت در سال 1401 این اداره کل موفق به کسب مقام برتر در کشور گردیده است.

وی با اشاره به قراردادهای تکمیل کاداستر استان گیلان برای تحقق سند راهبردی قوه قضاییه، خاطرنشان کرد: ثبت اسناد و املاک استان گیلان در راستای تکمیل بانک کاداستر استان در سال 1400 در موضوعات مربوط به اراضی ملی ، شهرهای زیر 20 هزار نفر ، اراضی کشاورزی ، اماکن روستایی و نقشه برداری شهری موفق به انعقاد قرارداد با شرکتهای مشاور گردیده که بحمد اله تا کنون کلیه نقشه ها تهیه و در دست بررسی و جانمایی گردیده است.

وی با بیان اینکه ثبت اسناد و املاک گیلان در سال گذشته رتبه اول کشور در صدور اسناد اوقافی را کسب کرد، گفت: تعداد 400 سند اوقافی در سال 1400 صادر شد.

مدیر کل ثبت اسناد و املاک استان گیلان یادآور شد: این اداره با صدور 2769 سند مالکیت در سال 1400 و 7/258 درصد رشد نسبت به سال 1399 توانست رتبه سوم صدور اسناد مالکیت سایر دستگاهها را در کشور کسب کند.

نوذری یادآور شد: جهت ساماندهی پرونده های سنوات ماضی دوایر اجرای استان طی دوازده ماهه سال 1400 دراستان گیلان 79 هزار و 385  فقره پرونده اجرا مختومه گردید که نسبت پرونده های مختومه به تشکیلی590 درصد است و مقام اول کشور را کسب کردیم . همچنین در سه ماهه نخست سال جاری ضمن تشکیل 3496 پرونده اجرایی، 6 هزار و 66 پرونده مختومه گردید که از این منظر مقام سوم کشوری را کسب نمودیم.

وی اضافه کرد: در خصوص ساماندهی و صدور اسناد مالکیت روستایی مقام دهم کشور را در سال 1400 کسب کردیم.

این مقام مسئول به پروژه های عمرانی ثبت اسناد و املاک استان گیلان اشاره کرد و افزود: پروژه های ساختمانی سیاهکل و صومعه سرا با بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی از اعتبارات ملی در هفته دولت به بهره برداری می رسد . همچنین پروژه رودسر و خمام هم در حال اجراست.

وی با اشاره به اینکه برای تعمیر و تجهیز واحدهای ثبتی باید از منابع استانی برخوردار باشیم و در این راستا از طریق سازمان برنامه و بودجه در حال پیگیری هستیم، گفت: پیگیر تهیه زمین برای پروژه ساختمان اداری لنگرود، کلاچای و ناحیه 3 رشت هستیم.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به فعالیت  530 نیرو در ثبت اسناد و املاک گیلان و 25 واحد ثبتی گفت: در دو ماهه 1401 ، بازرسی از واحد های تابعه  با رشد 180 درصد ، بازرسی از دفاتر اسناد رسمی با رشد 125 درصد و همچنین بازرسی از دفاتر ازدواج 185 و طلاق 260 در صدی همراه بوده است.

ارسال شده در جمعه ۳۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱:۱۶ بعد از ظهر
کد خبر: 6325327
آخرین خبر ها
گزیده خبرها