رونمایی از سردیس مفاخر گیلان در رشت

رونمایی از سردیس مفاخر گیلان در رشت

اختصاصی/ اسرار امروز. سردیس استاد ناصر مسعودی و زنده یاد استاد اکبر رادی رونمایی شد.

طی مراسم باشکوهی از سردیس استاد ناصر مسعودی و زنده یاد استاد اکبر رادی درسبزه میدان رشت رونمایی شد. با همت دکتر ثابت قدم شهردار کلانشهر رشت آیین رونمایی از سردیس استاد ناصر مسعودی از موسیقی دانان بزرگ و زنده یاد اکبر رادی نویسنده و نمایشنامه نویس با حضور موسوی روزان رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر ، عاطفی شهردار منطقه دو رشت ، دکتر کوپال نماینده بنیاد رادی ، خانواده های اساتید مذکور، جمعی از فرهیختگان و هنرمندان و جمع کثیری از شهروندان در سبزه میدان رشت برگزار شد.

زنده یاد اکبر رادی از مفاخر ماندگار گیلان از برجسته ترین و تاثیرگزارترین نمایشنامه نویسان ایران است . وی در شکل گیری تئاتر متفکرانه و هویت مند پیشگام بوده و همچنان مصداق تمام عیار یک درام نویس سترگ معاصر قلمداد می شود . استاد ناصر مسعودی نیز سابقه فعالیت بیش از ۵۰ سال کار هنری را در کارنامه خود دارد و از چهره های ماندگار موسیقی و خواننده قدیمی رشت است.

شهردار رشت هدف از این برگزاری این مراسم و رونمایی از سردیس مفاخر گیلان را تقدیر از بزرگان عرصه ی فرهنگ و هنر اعلام کرد و افزود : یکی دیگر از اهداف ما شناساندن این بزرگان به نسل فعلی و آیندگان است .

ثابت قدم تصریح کرد: بنا داریم از سردیس و تندیس های چهره های ماندگار استان گیلان در جایگاههای مناسب رشت استفاده کنیم .

وی در ادامه طی سخنانی به توانایی بازآفرینی شهری و رویکرد متمرکز به حوزه فرهنگ و هنر پس از غفلت بالغ بر یک دهه از شورای اول اشاره نمود و ابراز امیدواری کرد در قالب یک نماد، مسیر ماندگار کردن تصویر عزیزان گیلان برای شهروندان پایدار شود.

شهردار رشت با اشاره به اینکه حوزه شعر ، موسیقی و تئاتر، تلفیقی از انواع هنرها را در ذهن ما گیلانیان مشروطه خواه تداعی می‌کند بیان داشت : قاعدتاً پایه های مشروطه درمحدوده ایران، گیلان و رشت بر مبنای آزادگی و آزاد اندیشی پایدار گذاشته شد که موجب می‌شود کورکورانه چیزی را نپذیریم و برای موضوعات استدلال واستنتاج مبتنی بر واقعیت، خردگرایی وتوسعه داشته باشیم.

دکتر ثابت قدم به استفاده از ابزار و ارائه هنر بعنوان بهترین ابزار برای عقلانی کردن عوام و خواص هرجامعه ای درمسیر توسعه نام برد.

وی با تاکید به مد نظر قرار دادن ابزار هنر در شهر رشت که پیش زمینه بسیار مناسب و پیشرو درسطح ملی و فرا ملی برای کشور دارد اظهار داشت : این اتفاق، جز با پاسداشت گذشتگان و ماندگاران پیشرو دراین زمینه اتفاق نمی افتد .

شهردار رشت با تقدیر از هنرمندان وادیبانی که در راستای تجلی بخشی به هنر استان تلاش کردند تاکید کرد : باید با پاسداشت مفاخر و حفظ افرادی که دربین ماهستند تلاش کنیم تا تجربیات سینه به سینه درعرصه فرهنگ وهنر اشاعه یابد.

وی از هر هنر بعنوان یک دولت نامبرد و اظهار داشت : قطعاً دولت ها باید هنرمند باشند تا قدر هنرمندان را بدانند.

شهردار رشت درخاتمه ابراز امیدواری کرد : امید است بتوانیم دولتمردانی داشته باشیم که هنرمندان دولت ساز در پناه این دولت‌ها پایدار بمانند و قدر این عزیزان را درزمان حیاتشان بدانیم.

عاطفی شهردار منطقه دو رشت نیز در این مراسم ضمن تجلیل از هنرمندان فراملی و کشوری شهر رشت بیان داشت : مدیریت شهری با ادامه راهبرد شهردار کلانشهر رشت در مباحث فرهنگی و اجتماعی با هدف پاسداشت بزرگان که جدا از مسائل عمرانی و خدماتی می تواند سرآمد تمام فعالیت‌ها باشد، به پیش می رود.

وی ضمن تشکر از حضار برای شرکت در این مراسم گفت : به زودی اولین خانه تئاتر رشت بنام خانه تئاتر اکبر رادی افتتاح می‌شود.

شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت ارشاد با تقدیر از مبتکران چنین برنامه ای اظهارداشت : امروزه بیش از هرزمان به نمادهای فرهنگی نیازمندیم.

وی با اشاره به اینکه دیگر کشورها به دنبال مصادره چهره های فرهنگی هستند گفت : اگر کشور نروژ، ایبسن و روسیه چخوف دارد ما نیز باید اینچنین یاد اکبر رادی را برای مردم و فرای مرزها زنده نگه داریم.

59078ac5ea8b1.jpg

دکتر کوپال نماینده بنیاد رادی ضمن سپاسگزاری ازحضار، درتبیین هدف تشکیل بنیاد رادی گفت : این موسسه برای حمایت معنوی نویسنده ای که به هنر، تئاتر و رشت خدمت می کرد تشکیل شد. وی همچنین برگزاری این مراسم را از بزرگواری شهردار رشت خواند و افزود بعنوان یک رشتی افتخار می کنم.

در ادامه مراسم استاد ناصر مسعودی با ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم خطاب به حضار گفت: اثر، همیشه ماندگار است . امیدوارم جوانان به هنرمندان خود تاسی کنند چرا که ما هرچه داریم از بزرگان وگذشتگان است و اینگونه هنر موسیقی و تئاتر جای خود را می یابد.

وی ضمن تشکر از شهردار کلانشهر رشت، از عاطفی شهردار منطقه دو رشت نیز تقدیر کرد.

حمیده رادی همسر استاد اکبر رادی گفت : امروز جشنی برپاست و رونمایی از تندیس همسرم مرا بسیار خوشحال کرد و درعین خرسندی افسوس می خورم ایکاش ایشان بودند و می دیدند. ولی پیش از هر سخنی از شهردار محترم سپاسگزارم که این مهم با همت ایشان محقق شد و بی گمان پیامدهای ارزشمندی درپی خواهد داشت.

وی افزود : گیلان چه بخت بلندی داشته است که خاستگاه نامورانی چون پرفسور رضا، پرفسور سمیعی، دکتر محمد معین، استاد پورداوود، دکتر محمود بهزاد و اکبر رادی است. درپایان این مراسم از سردیس این دو استاد بزرگ رونمایی شد.

ارسال شده در یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۶:۴۷ بعدازظهر
کد خبر: 0543439
آخرین خبر ها
گزیده خبرها