سرانجام لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد انزلی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد

سرانجام لایحه توسعه محدوده منطقه آزاد انزلی در مجلس شورای اسلامی تصویب شد

اسرار امروزفرودگاه بین الملل سردار جنگل رشت به منطقه آزاد انزلی الحاق شد/ تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد انزلی برای کلیه شهروندان گیلانی مهیا می شود/ شهرک های صنعتی خمیران انزلی، سپید رود رشت و صومعه سرا به محدوده منطقه آزاد انزلی الحاق شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، سرانجام پرونده پر حاشیه لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی در مجلس شورای اسلامی بسته شد. اگر چه دعوای برخی نمایندگان مجلس استان گیلان در موضوعات مختلف از جمله نام این منطقه آزاد باعث شد تا مردم گیلان در این مدت طولانی فرایند بررسی، ضررهای هنگفتی کنند اما تلاش سعید محمد دبیر شورایعالی مناطق آزاد در نهایت باعث شد تا  در نهایت محدوده منطقه آزاد انزلی از 2250 هکتار فعلی به 8609 هکتار افزایش یابد. نکته قابل توجه خوش شانسی عیسی فرهادی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی است که مدتی کوتاه پس از انتصاب وی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه روز یکشنبه 9 مردادماه 1401، با اصلاحات لایحه توسعه مناطق آزاد تجاری – صنعتی انزلی به منظور رفع ایرادات شورای نگهبان موافقت کردند.

البته لازم به ذکر است پرونده لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی در دولت تدبیر و امید باز شد و مسئولان دولت وقت تلاش بسیاری در الحاق پهنه های صنعتی و فرودگاه بین الملل سردار جنگل رشت به منطقه آزاد انزلی داشتند که در جای خود قابل تقدیر است.

عیسی فرهادی رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان خبر تصویب افزایش محدوده منطقه آزاد انزلی، اظهار داشت: براساس این مصوبه محدوده هایی که پیش از این و تا سال 1398 جزو این منطقه بوده به این منطقه بازگشته و علاوه بر آن فرودگاه سردار جنگل رشت، شهرک های صنعتی خمیران انزلی، سپید رود رشت، و صومعه سرا نیز به محدوده منطقه آزاد انزلی الحاق شده است.

وی با بیان اینکه براساس مصوبه مجلس نام و برند منطقه آزاد انزلی تثبیت شده و این نام براین منطقه خواهد ماند، تصریح کرد: براساس مصوبه مجلس پهنه های صنعتی سازمان از حدود 60 هکتار کنونی به بالغ بر 900 هکتار افزایش می یابد و در عین حال الحاق فرودگاه ظرفیت و فرصت قابل توجهی برای توسعه مراودات برون مرزی سازمان اعطاء خواهد نمود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با قدردانی از نقش محوری مساعی ارزشمند دکتر سعید محمد مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و همکاران ایشان در تهیه و تصویب این لایحه در دولت و مجلس، اضافه کرد: در همین راستا هماهنگی و حمایت استاندار و مجمع نمایندگان استان گیلان بیانگر عزم جدی همه مسئولین و صاحب نظران گیلانی در راستای ریل گذاری توسعه استان در عرصه فراملی است و از رأی مثبت نمایندگان مجلس شورای اسلامی که زمینه ساز ایفای نقش واقعی این منطقه در معادلات ملی و بین المللی کشورمان به ویژه در ارتباط با کشورهای حوزه اوراسیا خواهد بود؛ باید قدردانی نمود.

وی با بیان اینکه با افزایش محدوده منطقه آزاد انزلی، علاوه بر حوزه های تجاری،ترانزیتی و صنعتی؛ راهبرد این سازمان به تجاری و صنعتی سازی محصولات کشاورزی و شیلاتی استان در بازارهای اوراسیا نیز گسترش پیدا می کند، گفت: از سوی دیگر تمکین به تبصره های پنج گانه به ویژه شرح وظایف سازمان به منظور تبدیل منطقه به منطقه صادرات محور و قطب مبادله کالایی کشورهای منطقه، در دستور کار سازمان قرار خواهد گرفت.

عیسی فرهادی با تصریح براینکه افزایش محدوده منطقه آزاد انزلی زمینه رفع مشکل پیش آمده برای شهرک صنعتی ناحیه سه منطقه خواهد شد، تأکید نمود: با این مصوبه تردد خودروهای پلاک منطقه آزاد انزلی برای کلیه شهروندان گیلانی مهیا می شود.

گفتنی است نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاحات کمیسیون اقتصادی در خصوص لایحه  توسعه منطقه آزاد تجاری- صنعتی انزلی با 168 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 15 رأی ممتنع از مجموع 238 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

ارسال شده در یکشنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۲ بعد از ظهر
کد خبر: 9218436
آخرین خبر ها
گزیده خبرها