آیا اتاق بازرگانی گیلان  حیات خلوت هادی تیزهوش تابان است!!
آیا هادی تیزهوش تابان آرای انتخابات اتاق مشترک ایران و روسیه را مهندسی کرد!!

آیا اتاق بازرگانی گیلان حیات خلوت هادی تیزهوش تابان است!!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. هادی تیزهوش تابان چه وردی می داند که توانسته بیش از 30 سال همچنان در اتاق بازرگانی استان مدیریت کند؟!/یک آرایشگر یا راننده چه دانش تخصصی در صادرات و واردات و تجارت با روسیه و اوراسیا دارند؟/ماجرای حمایت هادی تیزهوش تابان از کسب و کار پسر رییس اتاق ایران در استان گیلان چیست؟/ ماجرا و دلیل استخدام فرزند مسئول دبیرخانه شورای عالی نظارت در اتاق بازرگانی گیلان چیست؟/ سفر اخیر هیئت تجاری به آستراخان چه میزان هزینه روی دست اتاق بازرگانی گیلان گذاشت؟

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، عملکرد هادی تیزهوش تابان رییس اتاق بازرگانی در طول سه دهه گذشته  از قبیل مالی , توسعه تجارت خارجی ، میزان جذب سرمایه گذار خارجی، میزان صادرات کالاهای غیر نفتی، میزان درآمد و نحوه هزینه آن، تعداد تشکلهای صادراتی، نقش اتاق بازرگانی استان در اقتصاد مقاومتی، تعداد کارتهای بازرگانی و عضویت صادره و گستره جغرافیایی آنها ، تعداد کارتهای بازرگانی فعال و غیرفعال همواره زیر ذره بین رسانه های مطالبه گز قرار دارد اما هادی تیزهوش تابان یا اقدام به حذف رسانه های مطالبه گر می کند یا سکوت می کند و یا برای فرار از پاسخگویی مستند، دست به دامن رسانه های نزدیک به اتاق بازرگانی می شود و با کلی گویی سعی در انحراف افکار عمومی از موضوعات مطرح شده دارد. مشخص هم نیست در طول بیش از 30 سال گذشته، کارنامه مدیریت وی چیست؟!

مردم گیلان می پرسند علیرغم اینکه در این استان ثبات مدیریتی وجود ندارد هادی تیزهوش تابان چه وردی می داند که توانسته بیش از 30 سال همچنان در اتاق بازرگانی استان مدیریت کند؟! وی رکوردار مدت طولانی مدیریت در گیلان است و پیشنهاد می شود نامش در گینس ثبت شود.

اگر چه رسانه های نزدیک به اتاق بازرگانی گیلان سعی دارند نشان دهند که این اتاق در صادرات و واردات به روسیه و اوراسیا تحول ایجاد کرده و اقدامات مثبتی از سوی این اتاق در دوران مدیریت هادی تیزهوش تابان رخ داده و کارهای بزرگی انجام شده است ، اما جزییاتی از این اقدامات منتشر نمی کنند!!

روسیه یکی از بازارهای مهم صادراتی است و نگاه تخصصی به این موضوع می تواند افق روشنی از توسعه تجارت میان ایران و روسیه ترسیم کند. گفته می شود  در حال حاضر روسیه بیش از هر زمان دیگری برای مبادله کالا از هندوستان و کشورهای جنوب و شرق آسیا به مسیر کریدور شمال - جنوب نیاز دارد و هیچکدام از کریدورهای شمالی و شرق به غرب ، پاسخگوی تبادلات کالایی با شرکای اقتصادی قبلی و آینده این کشور نخواهند بود .

غالبا آنچه رسانه های نزدیک به اتاق بازرگانی استان گیلان در طول حداقل 10 سال گذشته منتشر کرده اند، اخبار دید و بازدیدها و سفرهای هادی تیزهوش تابان و هیئت همراه به روسیه ، آستراخان  و برگزاری چند نمایشگاه است. این رسانه ها تاکنون به این سئوالات برخی صاحبان صنایع و واحدهای تولیدی پاسخی نمی دهند که هادی تیزهوش تابان در حداقل 10 سال اخیر به روسیه و یا کشورهای عضو اوراسیا چه میزان صادرات و یا واردات داشت و اساسا این صادرات یا واردات شامل چه کالاهایی بوده است!!

همچنین طی این مدت گفته می شود دهها پروتکل همکاری با استانهای مختلف روسیه در سفرهایی که انجام شد، امضاء گردید. اما رسانه های نزدیک به اتاق بازرگانی گیلان تاکنون بطور مشخص اعلام نکردند که چند مورد از این پروتکلها وارد فاز اجرایی شده است؟!  بطور مثال در سال گذشته این اتاق با کشور داغستان برای ساماندهی کامیون ها در مرز آستارا، بشکل ویدئو کنفرانسی پروتکلی امضاء کرد. مشخص نیست در این راستا چه تحولی ایجاد شد؟ گفته می شود این اتاق پروتکلهای متعددی با اتاقهای آستراخان، ولگاگراد، استاورپل، مسکو، اسوتیای شمالی ، ساراتوف ، کراسنادرا، سامارا، کازان و ... منعقد کرد. جز برگزاری چند نمایشگاه چه اتفاق مبارکی برای صاحبان صنایع و تجار گیلانی افتاد؟

لازم به ذکر است نگارنده بارها تلاش کرد تا برای دریافت جواب سئوالات افکار عمومی ، رییس اتاق بازرگانی گیلان را دقایقی ملاقات کند اما ظاهر دیدار وزیر اقتصاد و دارایی راحت تر از دیدار ایشان است!! حتی دست به دامان برخی صاحبان صنایع برای دیدار ایشان شد تا  پس از واکاوی و بررسی، گزارشات درست و متقن در رسانه های تحت مدیریت خود منتشر کند اما ظاهرا اتاق بازرگانی در انحصار رسانه هایی است که فقط باید تعریف و تمجید کنند و جایی برای رسانه های مطالبه گر در این اتاق وجود ندارد. البته نباید انتظار داشت تا رسانه های مطالبه گر فتیله نقادی خود را به هر دلیلی پایین بکشند و نگارنده هماننده کریستف کلمب در تلاش است تا راهی برای ورود به اتاق بازرگانی پیدا کند تا خدای ناکرده حقی از هادی تیزهوش تابان ضایع نشود.

این ادعا وجود دارد اتاق بازرگانی گیلان یک امپراطوری است و هادی تیزهوش تابان هم بیش از 30 سال در این امپراطوری فرمانروایی می کند و شوق خدمت باعث شده که قصد عقب نشینی نداشته باشد تا میدان برای حضور تجار متخصصی که در صادرات و واردات حرف برای گفتن دارند، باز شود.

ضعف قانون و کم توجهی دولت باعث شد تا نهادهای نظارتی مشخص نتوانند روی میزان و نحوه هزینه کرد و درآمد اتاق بازرگانی همانند دستگاههای دیگر، نظارت کنند. گفته می شود اتاق بازرگانی بر اساس  تعریف قانونی درآمد هنگفتی از محل بخشی از مالیات و فروش کارخانجات دارد اما سرجمع درآمد این اتاق بازرگانی در 30 سال گذشته همیشه محل سوال بوده و رییس اتاق بازرگانی گیلان بطور شفاف نمی گوید که چگونه از این درآمدها برای  توسعه صادرات استفاده کرده و در این بخش در بین اتاقهای بازرگانی کشور چه جایگاهی دارد؟ طبیعتا این درآمدها مرتبط با عموم بازرگانان است و باید در مسیری که دولت مشخص نموده، هزینه شود.

سئوالات، ابهامات ، ادعاها و شکایات زیادی از سوی افکار عمومی در خصوص نحوه برگزاری انتخابات ، نحوه صدور کارتهای بازرگانی ، ریخت و پاشهای غیر اصولی، هزینه کردهای صوری، میزان هزینه در رسانه، صدور کارت بازرگانی با جعل هویت تجاری برای افراد غیرتاجر، اضافه برداشت در پروژه های عمرانی و ساختمان سازی، سفرهای بدون نتیجه، چه تعداد از اعضای هیئت نمایندگان دارای رزومه و تخصص در صادرات و واردات هستند و با روسیه و اوراسیا تجارت می کنند؟، نسبت تعداد دارندگان کارتهای عضویت به دارندگان کارت بازرگانی، چند نفر از صاحبان کارت بازرگانی مستقیم صادرات و واردات می کنند و ... در طول سنوات گذشته مطرح شده  اما سکوت هادی تیزهوش تابان می تواند احتمال وجود این تخلفات را افزایش دهد.  سوال این است که واقعا چرا اعضای هیات رئیسه این اتاق به سئوالات و ابهامات پاسخ نمی دهند؟

گفته می شود شورای عالی نظارت به موجب ماده (۶) قانون اتاق ایران به عنوان بالاترین رکن اتاق  بر اساس ماده (۸) همان قانون، اعضایی همچون وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان استاندارد دارد. همه این افراد مسئول نظارت بر عملکرد اتاق بازرگانی بودند که این مسئله به درستی صورت نگرفته است و البته تاکنون نتیجه نظارتهای این شورا منتشر نشده است!!!

برخی هم مدعی هستند اتاق بازرگانی بعنوان پارلمان بخش خصوصی حیات خلوت شده و باید توسط نهادهای نظارتی متخصص نظارت شود.

این روزها تقابل نهادهای نظارتی با اتاق بازرگانی به دلیل سفر پرحاشیه هیئت تجاری اتاق بازرگانی گیلان به آستراخان روسیه  در حال اوج گیری بیشتر است . هیاتی بازرگانی که با اعتبار و بودجه این اتاق به آستراخان روسیه سفر کردند تا به اتفاق جمعی از تجار و بازرگانان گیلانی و کشور با مدیران ارشد و اقتصادی استان آستراخان در محل سرای تجاری ایرانیان جلساتی برای گسترش ارتباطات اقتصادی داشته باشند. اما این ادعا وجود دارد که تجار ایرانی و گیلانی مقیم آستراخان به نشانه اعتراض  در این جلسه حاضر نشدند. در صورت واقعیت این موضوع می توان نتیجه گرفت که این هیات بازرگانی، جلسه داخلی خود را در سرای تجاری ایرانیان آستراخان برگزار کرد در صورتیکه می توانست بدون اینکه برای اتاق گیلان هزینه بتراشد در این اتاق، جلسه خود را بصورت ویدئو کنفرانس با مسئولان اقتصادی آستراخان برگزار کند.

آنچه در لیست افراد حاضر در این هیات تجاری در فضای مجازی منتشر شده و اگر صحت داشته باشد، نشان می دهد بیشتر اعضای این هیئت مرکب بود از هیئت نمایندگان اتاق ، کارکنان اتاق  ، آرایشگر، رسانه های نزدیک به اتاق بازرگانی، وابستگان و کسانی که خانوادگی در این هویتشان در اتاق بازرگانی گیلان مشخص نیست و افرادی که خانوادگی در این لیست بودند که اساسا در کار تجارت خارجی نبوده و بیشتر شبیه یک تور گردشگری بود. ضمن احترام برای شخصیت حقیقی این افراد ولی این موضوع که یک آرایشگر یا راننده چه دانش تخصصی در صادارت و واردات و تجارت با روسیه و اوراسیا دارند، در جای خود قابل تامل است!!

حالا اعتراضات به هادی تیزهوش تابان بالا گرفته و رئیس اتاق بازرگانی گیلان در بوته نقد رسانه ها می باشد. خبرگزاری فارس مدعی شد رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه کارنامه قابل قبولی در فعالیتهای تجاری معتبر علی الخصوص در حوزه روسیه ندارد و آرای انتخابات اتاق مشترک ایران و روسیه را نیز مهندسی کرده و حدود 80 درصد از کارت‌های عضویت اتاق مشترک ایران و روسیه از بین اعضای اتاق بازرگانی گیلان سازماندهی شده‌اند.

این اعتراضات تا آنجا پیش رفت که به دلیل انتساب اتهامات و تخلفات گسترده و جعل هویت تجاری برای افراد غیر تاجر توسط رئیس اتاق بازرگانی گیلان ، پای هیاتی از اتاق ایران برای پایش کارت‌های بازرگانی را به  اتاق گیلان باز کرد و پس از بررسی ها، معاون حقوقی و معاون تشکل‌های اتاق بازرگانی طی نامه‌ای ضرورت برخورد انضباطی با متخلف را به طور رسمی در تاریخ نوزدهم دی‌ماه سال 1400 به رئیس اتاق بازرگانی ایران (شافعی)، اعلام کرد. اما ‌گفته می شود تا‌کنون هیچ اقدامی در این خصوص انجام نگرفته است؟!!

فارس همچنین نوشت حمایت هادی تیزهوش تابان از کسب و کار پسر رییس اتاق ایران در گیلان باعث شد تا وی مورد حمایت ویژه غلامحسین شافعی قرار گیرد و احتمالا تضاد منافع باعث عدم برخورد انضباطی رییس اتاق ایران با هادی تیزهوش تابان شده است!! البته این چشم پوشی ها منجر شد که  مجمع اتاق مشترک ایران و روسیه نیز در ۹ مرداد ۱۴۰۱ با حضور همان اشخاص مجعول الهویه با مهندسی انتخابات برگزار شود.

گفته می شود به دنبال اینکه اقدام مناسبی از سوی رییس اتاق ایران در این‌ باره انجام نشد، مراتب به دبیرخانه شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی در وزارت صمت ارجاع شد و با وجود‌ مستندات متقن و نظر قطعی هیات پایش از تخلفات آقای تیزهوش تابان، این شورا هم نیز اقدام موثری انجام نداد. این ادعا وجود دارد که فرزند آقای غلامحسین کاردوست (مسئول دبیرخانه شورای عالی نظارت بر اتاق بازرگانی) توسط آقای تیزهوش تابان در اتاق بازرگانی گیلان به استخدام در آمده است و از وزیر صمت بعنوان رییس شورای عالی نظارت درخواست شد که با توجه به ترک فعل شورای عالی نظارت، این مسئله را در دستور کار جدی قرار دهند.

رییس اتاق بازرگانی استان گیلان با جعل هویت تجاری برای افراد غیرتاجر، برای بسیاری از خویشاوندان خود کارت عضویت صادر کرده است و حتی مادرِ سالخورده همسر، خواهر همسر و خواهر‌زاده همسر و تعدادی از کارمندان حقوق‌بگیرِ اتاق گیلان را با صدور کارت عضویت اتاق گیلان و اتاق مشترک ایران و روسیه و اخذ وکالت از آنها، وارد بازی انتخاباتی کرده است. این در حالیست که مطابق قانون و مقررات، اعضای اتاق بازرگانی علاوه بر اینکه باید از شاخص‌های یک تاجر برخوردار باشند و ضرورت دارد حق عضویت خود را رأسا و شخصا پرداخت کنند که این فقره در اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه و برخی دیگر از اتاق‌ها رعایت نشده است.

همچنین ادعا شده که رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه، پیش از این سرای تجاری ایران در آستراخان روسیه را با بودجه اتاق بازرگانی به نام شخصِ خود، خریداری کرده است که این کار غیرقانونی محسوب می‌شود و این مجموعه ماهانه بیش از 150 میلیون تومان هزینه دارد که با توجه به سوء مدیریت و عدم صلاحیت تخصصی مدیریتی، این هزینه از بودجه اتاق بازرگانی تأمین می‌شود. حتی از دستگاههای نظارتی انتظار دارند تا این ادعا که رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه‌ با وعده استخدام امتیاز می‌گیرد را بررسی کنند.

برخی خبرها هم حکایت از ورود جدی تیم تحقیق و تفحص مجلس برای بررسی گسترده تخلفات مورد ادعا ‌در دادسرای ویژه جرائم اقتصادی حکایت دارد. به نظر میرسد  تا مردم از فعالیت های اقتصادی اعم از تولید و تجارت مطلع نشوند، بخش خصوصی موفقی نخواهیم داشت و با توجه به اینکه نگاه دولت سیزدهم حمایت از بخش خصوصی است به نحوی قانون انتخابات در اتاق های بازرگانی باید اصلاح شود و تاکید دارند تا سامانه نظارت برای تعیین شاخص‌ها‌ی تجار دارنده کارت‌های عضویت و بازرگانی‌ را اندازی شود.

به نظر می رسد اکنون ضرورت دارد تا نهادهای نظارتی از هادی تیزهوش تابان بخواهند به برخی از سئوالات پیرامون سفر اخیر خود به آستراخان پاسخ دهد . سئوالاتی نظیر اینکه  سرای تجاری ایرانیان با چه هزینه ای و در چه سالی ساخته شد؟ برای نگهداری سرای تجاری ایرانیان در آستراخان چه مبلغی در طول دوران بهره برداری هزینه گردید؟ آیا صرف صدها هزار دلار برای ساخت سرای تجاری ایرانیان در زمانی که قیمت دلار در ایران کمتر از 4 هزار تومان بود و هزینه دهها هزار دلاری برای نگهداری آن صحت دارد؟  چند شرکت در این سرای تجاری دفتر دارند؟ این سرای تجاری چه خدماتی برای توسعه تجارت و توسعه صادرات کشور تاکنون ارائه نموده است ؟  سرای تجاری در آستراخان چه ماموریت هایی را دنبال می کند و بر اساس مستندات متقن چقدر موفقیت داشت؟ رییس اتاق گیلان چه اطلاعاتی از لجستیک دارد؟ چند جلسه با تجار ایرانی در سرای ایرانیان برگزار شد؟ در خبرها آمده  در سفر اخیر هیات بازرگانی اتاق گیلان دو موافقتنامه  با سازمان روسیه تجاری آستراخان منعقد شد. در این توافقنامه چه اهدافی دنبال می شود و چه ارمغانی برای تجار گیلانی دارد ؟ سفر اخیر هیئت تجاری به آستراخان چه میزان هزینه روی دست اتاق بازرگانی گیلان گذاشت؟ آیا برگزاری مجدد نمایشگاه با توجه به نارضایتی شرکت کنندگان در نمایشگاههای قبلی ( به دلیل اینکه آستراخان بعنوان یک بازار از نظر علم مارکتینگ بحساب نمی آید و یک پایگاه لجستیکی در جنوب روسیه محسوب می گردد) برای تجار گیلانی منافعی دارد؟ به نظر شما در شرایط کنونی بعد از اعمال تحریم ها علیه روسیه ، بازار متشکل و یا پایگاه مشتریان بازار هدف که شرایط بازار همگین را ایجاد کرده باشد در کدام استانهای روسیه می باشد ؟ با توجه به ظرفیت های تولیدی در استان گیلان ، کدامیک از محصولات می تواند در بازار روسیه حضور داشته باشند ؟ مفهوم سازمان روسیه تجاری چیست و این سازمان چه وظایفی دارد؟ چند نفر از اعضای هئیت نمایندگان اتاق بازرگانی گیلان تاجر و بازرگان هستند؟ آیا شناسنامه اقتصادی و تجاری قابل اثبات دارند؟ چند نفر در انتخابات اتاق ایران و روسیه رای دادند؟ هادی تیزهوش تابان با چند رای برنده این انتخابات شد؟ آیا صحت دارد که رییس اتاق بازرگانی گیلان با کارت عضویت رئیس اتاق بازرگانی استان است؟ هادی تیزهوش تابان چه شناسنامه تجاری در اتاق بازرگانی گیلان دارد؟ و ...

افکار عمومی در استان گیلان انتظار دارند تا در صورت تداوم سکوت اتاق بازرگانی گیلان در برابر ابهامات ، سئوالات، انتقادات، کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی وارد عمل شود و پاسخی قانونی و متقن در خصوص سئوالات فوق و سرای تجای ایرانیان در آستراخان بدهد.

ارسال شده در سه‌شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۷ بعد از ظهر
کد خبر: 9852983
آخرین خبر ها
گزیده خبرها