چرا آمارهای استاندار گیلان با زندگی و سفره های مردم نمی خواند؟
نشست خبری پرحاشیه و جنجالی استاندار گیلان چگونه گذشت؟

چرا آمارهای استاندار گیلان با زندگی و سفره های مردم نمی خواند؟

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. من تعیین می کنم کدام وزیر بیاید!!/ فساد اداری استان گیلان مربوط به ادوار گذشته  است/ ۱۹ هزار و ۹۳۴ میلیارد تومان اعتبارات سفر رییس جمهور به گیلان است/ 25 هزار میلیارد تومان  سرمایه وارد گیلان می شود/ برای یک ‌هزار و ۲۵۶ نفر اشتغال ایجاد شده است/ ۴۲۹ واحد تولیدی جدید احداث شد/ 5 هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای تصفیه خانه فاضلاب رشت تخصیص پیدا کرد/ 600 میلیارد تومان اعتبار ساماندهی پسماند سراوان تامین شد/ امسال هیچ زمین کشاورزی که سوخته باشد، نداریم/ اعتباراتی  که در این دولت و در زمان حضور بنده به استان آمده، بی‌سابقه بوده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، شنیدن عملکرد مسئولان از جمله بهبود وضعیت اقتصادی، کنترل تورم، احیای واحدهای تولیدی غیرفعال، ایجاد اشتغال، کنترل قیمت‌ها و ...   در نشست های خبری مرسوم است. ادعاهایی که به مناسبت های مختلف در سالهای اخیر مطرح شده اما در زندگی مردم تاثیری ایجاد نشده است. همه مردم اعم از فقیر و غنی، مرکزنشین و حاشیه‌نشین و... بدون نیاز به کار کارشناسی و جداول متوجه گرانی‌ افسارگسیخته ، نوسانات لحظه‌ای قیمت‌ها، بیکاری، تعطیلی واحدهای تولیدی و ... هستند.

جیب خالی مردم و کاهش شدید قدرت خرید، جوانان تحصیلکرده بیکار، مهاجرت نخبگان، مهاجرت روستاییان، افزایش جرائم خشن و ... خود نشانگر وضعیتی آشفته است.

در چنین شرایطی صحبت از بهبودی اوضاع بدون ارائه مستندات متقن و مستدل نه ‌تنها در جامعه امید ایجاد نمی کند بلکه تنها و تنها منجر به  دلسردی بیش از پیش مردم نسبت به مسوولان می‌شود. بنابراین به نظر می رسد  مجریان امور کشور باید از گفتاردرمانی و ارایه آمارهای رنگارنگ و رسم اشکال و نمودارهایی که با واقعیت‌های کف جامعه فاصله‌ای از زمین تا آسمان دارد، دست بردارند و در عوض با تکیه بر نظر علمی کارشناسان امر، اقدام به حل مشکلات نمایند.

از این رو لازم است مسوولان با پذیرش این واقعیت که برای مردم وضعیت قدرت خرید و قیمت‌ها سخن می‌گویند نه آمارهای رسمی و غیررسمی اعلامی از سوی دولت‌ و نهادهای وابسته، با به‌ کار گرفتن نیروهای متخصص، دلسوز و شایسته گره‌های پیچیده به اطراف اقتصاد بیمار کشور را از اقتصاد بگشایند. در چنین وضعیتی شهروندان بدون نیاز به ارایه آمار و رسم شکل و جدول، مسئولان را راست‌ کردار و متصف به خصایل نیکو می‌ شناسند.

قصد نگارنده از طرح مطالب فوق اشاره به دومین  نشست خبری پر حاشیه و جنجالی دکتر اسدالله عباسی استاندار گیلان پس از 10 ماه فعالیت است. بنری با عنوان« نشست خبری استاندار گیلان» به مناسبت گرامیداشت هفته دولت پشت سر  وی دیده می شد و انتظار این بود تا اسدالله عباسی برای خبرنگاران در زمان محدودیتی اعمال نکند چرا که پیش از این و در مراسم تجلیل از خبرنگاران که در تالار مرکزی شهر رشت برگزار شده بود خود را پاسخگو اعلام کرد و گفت در تریبونی آزاد پس از یکسال فعالیت در جمع رسانه ها حاضر می شود تا فعالان رسانه هر سئوالی داشتند بپرسند. اما شیوه برگزاری این نشست خبری با اجبار خبرنگاران به طرح فقط یک سئوال آن هم با انبوه مشکلات مردم گیلان، باعث اعتراض شدید خبرنگاران حاضر در این نشست شد. خبرنگاران زیادی هم  که نتوانستند سئوالات خود را طرح کنند، اعتراض خود را به رویه برگزاری این نشست خبری در برخورد با خبرنگاران با بیان اینکه «اجازه بدهید سئوالات طرح شود» نشان دادند. نشست خبری که معاون عمرانی، معاون سیاسی، معاون امور اقتصادی استانداری گیلان و مدیر کل حوزه استاندار و رییسس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان نیز حضور داشتند.

در طول هفته دولت  در دولتهای قبل نیز هم به آمار و ارقامی از انواع و اقسام پروژه ها و ایجاد اشتغال اشاره می شد و مسئولان در دولت های گذشته هم ادعا می کردند در رشد سرمایه گذاری، ایجاد اشتغال و تولید از سال قبل پیشی گرفته اند. اما آنچه در زندگی و سفره مردم دیده می شد افزایش آمار بیکاری، فقر، کاهش رتبه های گیلان در شاخص های کشوری بود و البته هر بار مسئولان اصرار داشتند دولت ها برای رفع مشکلات مردم گیلان چنین و چنان کرده اند.

 در این نشست خبری هم عباسی تلاش داشت تا اعلام کند دولت سیزدهم کارهایی را در طول یکسال گذشته در استان گیلان انجام داده که در طول پس از انقلاب نظیر ندارد. طبق معمول به آمار و ارقامی هم اشاره کرد که تا این لحظه خبری از شیرینی این اقدامات در زندگی مردم گیلان نیست. آماری که زمان محدود این نشست خبری اجازه نداد تا خبرنگاران برای ایجاد امید و اعتمادسازی افکار عمومی،عملکرد دولت سیزدهم در این استان مظلوم را موشکافی کنند.

عباسی  در طول 10 ماه گذشته سعی کرد نشان دهد که از جمله مدیران میدانی در دولت سیزدهم است و البته با توجه به حجم مشکلات گیلان این انتظار وجود ندارد که در طول مدتی کوتاه معجزه کند  اما در این نشست هم بسان گذشته خبری به آمار و ارقامی از رشد اعتبارات و طرحها در مقایسه با دولتهای قبل اشاره کرد که برای افکار عمومی در گیلان قابلیت راستی آزمایی ندارد چرا که در بهبود زندگی مردم گیلان اساسا تغییر مثبتی ایجاد نشده است.

این روزها فشار اقتصادی بسیار شدید بر مردم وجود دارد و خبرنگاران هم چون خود را در مقابل مردم مسئول می بینند تلاش می کنند تا ادعاهای مسئولان دولت سیزدهم مبنی بر بهبود اوضاع اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... را بر اساس مستندات قابل قبول اطلاع رسانی کنند . امکان دیدار استاندار گیلان و مصاحبه اختصاصی هم وجود ندارد! فعالان رسانه در این استان همیشه ثابت کردند که بدون کوچکترین توقع و انتظار  در هر زمان که مسئولان  گیلان اراده کنند در میدان هستند و شب و روز نمی شناسند. خبرنگارانی که در سخت‌ترین شرایط همپای مدیران به انتشار اخبار می پردازند نه حقوق بگیر نجومی اند و نه اضافه کار دارند و نه حق مأموریت.! البته با بایدها و نبایدهای مسئولان در برخی موارد تمام «شلیک»ها را هم به جان خریده اند!

بنابراین این انتظار وجود دارد تا استاندار گیلان در نشست خبری بعدی خود زمان را بگونه ای مدیریت کند تا افکار عمومی پاسخ تمام سئوالات خود را بصورت دقیق و شفاف با جزییات دریافت کنند.

 ابهام در اعتبارت سفر رییس جمهور، عدم انتشار ریز اعتبارات بودجه 1401 گیلان، استناد کاهش نرخ تورم، دلایل ادعای عادلانه سازی یارانه ها، استناد مردمی شدن اقتصاد، نوع و میزان و محل سرمایه گذاری در سواحل و ... از جمله مواردی بود که امید است در نشست خبری آبان ماه استاندار گیلان بیشتر به آن پرداخته شود.

اسدالله عباسی در این نشست خبری با اعلام اینکه 12 سال نماینده مجلس بودم، نایب رییس بین مجالس دنیا بودم، هیت رییسه مجلس بودم، وزیر بودم در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا وزارا برای حل مشکلات مردم به گیلان سفر نمی کنند، گفت: بلدم بدون حضور وزارا درگیلان ازآنان امتیاز بگیرم و من تعیین می کنم کدام وزیر بیاید!!

استاندار گیلان اظهار داشت: مبالغی که در این دولت و در زمان حضور بنده به استان آمده، بی‌سابقه بوده است پس اگر قرار است انتقادی شود باید مستند باشد نه به کلی‌گویی پرداخته شود.

عباسی در این نشست که در سالن شهید استانداری گیلان برگزار شد با بیان اینکه هر چه خواستم از میرکاظمی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گرفتم، خاطرنشان کرد: 800 میلیون یورو یعنی 25 هزار میلیارد تومان پس از سفر پوتین به تهران در آینده ، سرمایه وارد گیلان می شود که در تاریخ استان بی نظیر است لذا رسانه‌ها عینک واقع بینانه بزنند و امید آفرینی کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه کدام دولت در عرض 5 ماه فعالیت توانست 2 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار سفر  رییس جمهور را در گیلان تزریق کند، تاکید کرد: می توانم هر هفته دو یا سه وزیر به گیلان بیاورم و من همه این کارها را بلدم.

وی با بیان اینکه در بدو ورود بنده به گیلان هیچ پروژه‌ای در گیلان به دلیل مطالبات فعال نبوده است، گفت: در استان گیلان ۸۵۰ پروژه نیمه تمام وجود داشته که تکمیل این تعداد پروژه به ۷۶ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت.

وی با بیان اینکه اعتبارات تعلق گرفته به استان گیلان در چند سال اخیر بی‌سابقه بوده است، افزود: در سال گذشته یک ‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و در سال جدید یک‌ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار به استان گیلان تخصیص یافته است که مبادله نامه آن باید ابلاغ شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم توجه به تکمیل آزادراه رشت-قزوین و راه آهن رشت-آستارا بیان کرد: در خصوص آزادراه رشت-قزوین ۳۵۰ میلیارد تومان و راه آهن رشت-آستارا ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص پیدا کرده است.

در استان گیلان ۷۹۳ واحد تولیدی نیمه کاره وجود داشت که بعد از روی کار آمدن دولت مردمی، ۱۰۵ واحد در استان گیلان فعال و برای یک ‌هزار و ۲۵۶ نفر اشتغال دوباره ایجاد شده است. همچنین ۴۲۹ واحد جدید را با اشتغال ۲۵۵۴ نفری احداث کردیم.

عباسی با اشاره به اینکه دولت‌های گذشته جرأت مردمی کردن اقتصاد را نداشتند، گفت: توزیع عادلانه ثروت و یارانه کار سختی بود که جلوی فساد و رانت را گرفت و این کار نیازمند صبوری است و بنده همانند رییس جمهور آبروی خود را گرو گذاشتم.

وی تحول اقتصادی را زمان بر دانست و خاطرنشان کرد: دولت می دانست آزادسازی یارانه ها هزینه دارد و با تبعات اجتماعی همراه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه مبالغی که در این دولت و در زمان حضور بنده به استان آمده، بی‌سابقه بوده است، افزود: این استان آماده جذب سرمایه گذار داخلی و خارجی بوده و امنیت سرمایه گذاری در گیلان بسیار بالاست که نتیجه عملکرد و اقدامات دولت سیزدهم است.

وی با اشاره به بحران آب کشاورزی در سال گذشته، اصلاح شبکه‌ها، سردهنه‌ها و آب‌بندان‌ها را از اقدامات دولت در سال گذشته دانست و گفت: امسال هیچ زمین کشاورزی که سوخته باشد، نداریم و خوشبختانه نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش تولید داشتیم.

عباسی با اشاره به تصویب یک‌ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در خصوص ساماندهی پسماند سراوان بیان کرد: با تلاش‌های صورت گرفته از این میزان، ۶۰۰ میلیارد تومان آورده دولت و مابقی آورده شهرداری است. و سایت زباله سراوان تا سال 1404 تعطیل خواهد شد.

این مقام مسئول گفت: ساماندهی محل دفن زباله سراوان، در مدار قرارگرفتن دو خط دیگر از شرکت کود آلی و پیگیری راه اندازی زباله سوز از مهمترین برنامه‌های شهرداری برای مدیریت پسماند شهرستان رشت و شهرهای اطراف ، تکمیل یک سوله ۶ هزار متری نیمه کاره در کود آلی و به اتمام رساندن یک سوله بزرگ مربوط به تجهیزات زباله سوز سراوان ، راه‌اندازی ۲ خط جدید پردازش کود آلی و تولید کمپوست در آینده‌ای نزدیک با ظرفیت پردازش یک هزار تن  تا پایا شهریور ماه از جمله اقدامات اجرایی استان گیلان در زمینه مدیریت پسماند است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به تشکیل کارگروه احیای تالاب انزلی و رودخانه زرجوب و گوهر رود به ریاست معاون اجرایی رئیس جمهور در کشور گفت: 5 هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از طریق تهاتر نفت برای تصفیه خانه فاضلاب رشت تخصیص پیدا کرده است.

نماینده عالی دولت در گیلان کشور افزود: تعداد پروژه‌های افتتاح شده در هفته دولت سالجاری پیشرفت ۲۶ درصدی و از حیث مبلغ رشد ۶۲ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.

عباسی با بیان اینکه دولت سیزدهم به تمامی وعده‌های خود در استان گیلان پایبند است و گفت: در شروع این مسئولیت اعلام کردم که بر روی مدیران متخلف خط قرمز خواهم کشید و این کار را هم انجام داده و برخی از مدیران کل برکنار شده و روند نظارتی در ادارات کل استان به صورت محسوس و نامحسوس در حال انجام است.

وی اضافه کرد: در اوایل شروع فعالیت غیر از چند مورد فساد اداری در گیلان که منجر به جابجایی چند مدیر شد موارد دیگری از فساد در طول یکسال گذشته نداشتیم و نتیجه اعلام شده فساد اداری استان گیلان مربوط به دورای از گذشته بوده است.

وی کرد: با هیچکس تعارفی نداریم زیرا برنامه راهبردی دولت سیزدهم مبارزه با فساد است و رسانه‌ها نیز اگر مواردی مستند از فسادها دارند به ما اعلام کنند تا بررسی و برخورد جدی کنیم.

وی با بیان اینکه آزادسازی سواحل درست است که اولویت اول استان نبود ولی قطعا یکی از اولویت‌ها و خواست مهم مردم بود، گفت: دستور هوشمندانه رئیس‌جمهور سبب شد که سواحل به مردم بازگردانده شود.

نماینده عالی دولت با اشاره به اینکه ۳۰ کیلومتر آزادسازی سواحل در گیلان در عرض 20 روز انجام شد، اظهار کرد: این آزادسازی هزینه‌ای برای دولت نداشت و بودجه‌ای در این زمینه صرف نشد.

عباسی از اجرای ۳۳ طرح سالم سازی با حضور ۵۵۰ ناجی غریق در استان خبر داد و اضافه کرد: در سواحل ما خیلی سرمایه گذاری صورت نگرفته که باید در دستور کار باشد. همچنین برای اینکه بتوانیم از ظرفیت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری استفاده کنیم فراخوان دادیم و سرمایه گذاری در سواحل شروع شده و و باعث ایجاد اشتغال و عرضه کالاهای مورد نیاز شده است.

وی ادامه داد: مصوبات سفر رئیس جمهور به گیلان ۱۸۰ پروژه با اعتبار ۱۹ هزار و ۹۳۴ میلیارد تومان بود و سرجمع اعتبارات عمرانی نیز ۱۱ هزار و ۴۸۲ میلیارد تومان بوده که ۷ هزار و ۱۷۶ میلیارد تومان آن مربوط به سازمان برنامه و بودجه و مابقی نیز سهم سایر وزارتخانه است.

وی گفت: ما با سفر رییس جمهور به گیلان بخش بزرگی از مشکلات استان حل کردیم. برخی مصوبات سفر به گیلان چندین ساله هستند و قطعا تأمین اعتبار آن به موقع صورت خواهد گرفت و مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت. عدد اعتبارات سفر و بودجه از 19 هزار میلیارد تومان در سالهای آینده بیشتر می شود اما کمتر نخواهد شد.

ارسال شده در سه‌شنبه ۰۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۸:۲۶ قبل از ظهر
کد خبر: 2264496
آخرین خبر ها
گزیده خبرها