نخستین کنگره بین المللی میرزا کوچک جنگلی در برج میلاد تهران برگزار شد
گیلان فرزندان بلند قامتی را در دامن خود پرورانده است

نخستین کنگره بین المللی میرزا کوچک جنگلی در برج میلاد تهران برگزار شد

اختصاصی/ اسرار امروز/ ریحانه خوشحال. مدیر کل فرهنگ و ارشاد گیلان دبیر  کنگره ملی میرزا کوچک جنگلی گفت: این کنگره به مناسبت یک ‌صدومین سالروز بزرگداشت میرزا یونس استادسرایی معروف به میرزا کوچک جنگلی با هدف معرفی الگویی کامل و فرهنگ ساز به جهان برای نخستین بار در تهران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، کنگره بین الملی میرزا کوچک جنگلی چهارشنبه 9 شهریور با حضور ،  دکتر اسماعیلی وزیر ارشاد،  حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی،  دکتر دلخوش رئیس مجمع نمایندگان گیلان، دکتر اسدالله عباسی استاندار گیلان ،  رضا ثقتی مدیر کل ارشاد گیلان و دبیر کنگره، آیت الله فلاحتی نماینده‌ ولی فقیه در گیلان، استاد خسرو معتضد پژوهشگر، شهردار و فرماندار رشت و جمعی از هنرمندان، فرهیختگان و گیلان پژوهان و اصحاب رسانه در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد.

در این مراسم رضا ثقتی مدیر کل فرهنگ و ارشاد گیلان و سخنران دبیر کنگره ضمن خیر مقدم و تشکر از همه‌ی بانیان این کنگره ملی و بزرگ گفت: این کنگره به مناسبت یک ‌صدومین سالروز بزرگداشت میرزا یونس استادسرایی معروف به میرزا کوچک جنگلی با هدف معرفی الگویی کامل و فرهنگ ساز به جهان برای نخستین بار در تهران برگزار شد.

وی افزود: شهید میرزا ۴ بار به تهران آمدند، اولین بار برای فتح تهران در اوج شجاعت وارد تهران شدند، دومین بار در زمان تبعید ایشان بود که در اوج اقتدار وارد شدند و سومین بار سر بریده ایشان به تهران آمد و در اوج مظلومیت و امروز در پایتخت ایران اسلامی در قالب کنگره بین الملی دوباره پایش به تهران کشیده شد در اوج اقتدار و شکوهمندی همراه با جلسه‌ای فاخر و ارزشمند.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد در کنگره بین الملی میرزا کوچک جنگلی از گیلان و گیلانی به نیکی یاد کرد و با بیان اینکه  حق گیلان است که در تمام حوزه های فرهنگی و تاریخی جایگاه ممتازی داشته باشد، گفت:استان گیلان در بخش های مختلف در کشور پیشرو  بوده و  شخصیت های بزرگی در زمینه  های مختلف دارد که  در همه خطه برای تمام  ما می درخشند.

وی ادامه داد: در  حوزه فرهنگ و ادبیات وقتی نام گیلان می آید انسان احساس حقارت میکند در مقابل تاریخ پر عظمت آن و  خوشبختانه همچنان هم به عنوان خطه ای بی نظیر  میدرخشد.

اسماعیلی با اشاره به دوران تلخ ایران در گذشته گفت: قرادادهای استعماری از جمله قرارداد 1907 بین انگلستان و روسیه که ایران را به سه قسمت تقسیم کردند، قحطی بزرگ، واگرایی شدید در کشور، تاراج ایران و اموال مردم، ناامنی کامل، باعث شد میرزا کوچک خان جنگلی قیام کند و این قهرمان منشأ کارهای بزرگ شد.

اسدالله عباسی استاندار گیلان نیز در این کنگره گفت: تاریخ معاصر ایران این شهید را با نام پُرآوازه میرزاکوچک جنگلی می شناسند. این شهید والامقام از جمله مفاخر تاریخ سیاسی ایران است و در دوره ای با پشت گرمی و بسیج مردم غیور گیلان در شرایط استعمار و استبداد، چراغ پُرفروغی را در جنگل های گیلان برافروخت و پس از آن نور جمهوریت و اسلام گرایی آفاق سیاسی کشور را روشن کرد.

عباسی با بیان اینکه شهید میرزا کوچک جنگلی به عنوان یک مبارز مخلص برای ایران در برابر استبداد ایستاد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب «مینیاتوری از انقلاب اسلامی را در ایران برپا کرد» گفت: میرزا در تمام مراحل نهضت جنگل، اسلام و آموزه های اسلامی را در نظر داشت و فریب شعارهای عوام فریب تفکرات نادرست را نخورد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با اشاره به اینکه میرزاکوچک جنگلی مردم را به صحنه آورد و هیچگاه به خارجی ها اتکا نکرد افزود: نهضت جنگل فقط یک قیام سیاسی نبود و میرزا در این مسیر مسائلی همچون رفع دغدغه های مردم و آبادانی مملکت را دنبال می کرد و دست از خدمت به مردم هم نکشید.

وی ادامه داد: حق گیلان این نبود که تا الان اتفاق افتاده و ما دست به دست یکدیگر تلاش خواهیم کرد تا چهره واقعی گیلان را رونمایی کنیم و قرار است در این جمع با شکوه و مجلس بزرگ از بزرگی و شجاعت و دشمن‌شناسی مردمی بودن مردی حرف بزنیم که تاریخ معاصر را رقم زد.

عباسی همچنین افزود: میرزای ما گیلانی‌ها جزو مفاخر ایران است او کسی بود که با اتکا بر خداوند و مردم در تاریک‌ترین روزهای استبداد، چراغ امید را در قلوب مردم گیلان برافروخت که نور آن آفاق سیاسی کشور را روشن کرد و برگ زرینی در تاریخ ایران و معاصر ایران رقم زد میرزا یک مبارزه مخلص در راه اعتلای ایران بود کسی که تا جان در بدن داشت پای آزادی ایران و مردمش ایستاد.

عباسی با بیان اینکه میرزا کوچک خان از همان ابتدا خط خود را از استبداد جدا کرد، گفت: میرزا هرگز تطمیع وعده‌های استبداد نشد و تا لحظه آخر برای مبارزه با دو سیاهی پلید تلاش و مجاهدت کرد و بالاخره سرش را پای هدف خود تقدیم کرد.

وی نفاق و نفوذ را از عوامل شکست نهضت جنگل برشمرد و بیان کرد: اگر قیام میرزا با نفوذ و خیانت شکست نمی‌خورد هرگز استبداد رضاخانی نمی‌توانست این نهضت مقدس را ریشه کن کند، این درس بزرگی است که هیچگاه نباید به دشمن اعتماد و اعتنا کرد.

در انتهای مراسم از پوسترهای یادبود این کنگره ملی توسط استاندار گیلان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و جمعی از هنرمندان و برگزار کنندگان این مراسم رونمایی شد. رونمایی از چند رویداد ، تجلیل از چهره‌ها و شخصیت‌هایی که به بازشناسی شخصیت میرزا و نهضت جنگل کمک کرده اند ، اجرای سنفونی سوگواره شهید میرزا کوچک و ... از جمله برنامه های این کنگره بود.

گفتنی است این اجلاسیه نخستین گام برای برگزاری کنگره‌ای بین المللی برای میرزا است که با حضور مقامات کشوری، استانی و هنرمندان با پوشش خبری توسط ۴۰ خبرنگار و عکاس برگزار شد. شایان ذکر است ادامه برگزاری این کنگره در  قم، عراق و تالار مرکزی رشت  در دستور کار قرار دارد.

ارسال شده در جمعه ۱۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲:۴۷ بعد از ظهر
کد خبر: 3123960
آخرین خبر ها
گزیده خبرها