خودزنی نکنیم/ منتظر اجرای حکم تخلیه هستیم!!
مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان:

خودزنی نکنیم/ منتظر اجرای حکم تخلیه هستیم!!

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. کم اهمیت ترین موضوع در آموزش و پرورش انتصابات است!!/ ما را به سیاست بازی و سیاسی کاری چه کار!!/ اجازه نمی دهم بنام و قلم من انتصاب آقایان انجام شود!!/ مسئول بیرون کردن مستاجرین خانه های سازمانی شخص مدیرکل نیست!!/ ممکن است رگه های سیاسی پشت تخلیه خانه های سازمانی خاص باشد!!/ توقع اولیای دانش اموزان  بالا رفته است!!/ مدیران مدارس نباید پول بگیرند!!/ برگزاری آزمون ورودی مدارس هیات امنایی برای ثبت نام کاملا قانونی است/ آموزش و پرورش صلاحیت برگزاری آزمون و تصحیح آزمون مدارس هیات امنایی را دارد/ مدیران مدارس  با سرانه دانش آموزی حتی نمی توانند پول قبوض آب، برق، گاز، تلفن و ... را بدهند!!/ مدارس غیر دولتی باید تعرفه مصوب، محدوده جغرافیایی، کتاب ، بیمه، کلاسهای فوق برنامه و ... را در معرض دید اولیا قرار دهند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، محمد فائزی مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک هفته دولت  گفت: آموزش و پرورش برای انجام مأموریت‌های خود نیازمند فضایی آرام و به دور از هرگونه تنش و حاشیه است.

فائزی در این نشست خبری که در ششم شهریور سالجاری برگزار شد، افزود: مسائل مربوط به آموزش و پرورش هیچ ربطی به سیاست ندارد . ما را به سیاست بازی و سیاسی کاری چه کار!!

وی با بیان اینکه اصحاب رسانه می توانید نقش مهمی در تحقق اهداف آموزش و پرورش ایفا نمایند، اضافه کرد: شفاف سازی بهترین راهکار مدیریت است و ما به دنبال شفاف سازی هستیم .

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به قرار گرفتن ثبت نام بیش از ۹۰ درصد از دانش آموزان در سامانه  ثبت نام آموزش و پرورش، اعلام کرد: تلاش کردیم مسیر ثبت نام را مسیری بی حاشیه و مبتنی بر حق و حقوق خانواده ها قرار دهیم و زیربار توقع نابجای برخی افراد نرفتیم تا دانش آموزان بتوانند در محدوده جغرافیایی خود ثبت نام کنند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بازرسان نحوه ثبت ‌نام دانش‌آموزان در مدارس گیلان را رصد می‌کنند،  تاکید کرد: مدارس غیردولتی نیز  باید محدوده جغرافیایی و تعرفه مصوب آموزش و پرورش را در معرض دید اولیا قرار دهند و همه مدارس  ما باید مجهز به دستگاه کارت خوان باشند.

وی یادآور شد: آماده کردن فضاهای آموزشی مدارس واقعا موضوع نگران کننده ای می باشد و مدارس ما بعد از کرونا تغییری نکرده ، اما توقع اولیای دانش اموزان  بالا رفته و انتظار دارند مدارس از هر جهت بی عیب باشد در صورتیکه امکانات ما محدود هست. البته کار بزرگی در قالب قرارگاه جهادی در برخی مدارس در حال انجام بوده و امیدواریم تا اول مهر مدارس مناسبی در اختیار دانش آموزان قرار دهیم.

 فائزی درخصوص تکریم ارباب رجوع در آموزش و پرورش استان گیلان گفت؛ درب  اداره کل آموزش و پرورش گیلان به روی ارباب رجوع باز بود و  روزهای سه شنبه، کل ستاد را برای داشتن ارتباطی مناسب با مردم بسیج  می کنیم و سعی میکنیم با رویی خوش و ارتباط موجه انسانی، ارتباطی  اداری برقرار کنیم.

وی با تاکید به اینکه دریافت کارنامه و ثبت نام دانش آموزان به شرط پرداخت پول تخلف است، خاطرنشان کرد: دریافت پول از اولیای دانش آموزان با عنوان تعمیر و بازسازی مدارس کاملا غیر قانونی است و مدیران مدارس نباید پول بگیرند  و در صورت گزارش اولیا در این راستا به طور جدی پیگیری می‌شود

وی ادامه داد: مدیران مدارس غیر دولتی باید تعرفه شهریه، کتاب ، بیمه، کلاسهای فوق برنامه و ... را در معرض دید اولیا قرار دهند و در مدارس دولتی تنها باید پول کتاب "در صورت ثبت نام تجمیعی" و بیمه دریافت شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه با سرانه دانش آموزی که وزارتخانه به مدارس می دهد امکان ارائه خدمات در حد انتظارات اولیای دانش آموزان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: مدیران مدارس  با سرانه دانش آموزی حتی نمی توانند پول قبوض آب، برق، گاز، تلفن و ... را بدهند و برخی مدیران مدارس ممکن است برای براورده کردن انتظارات بالای دانش اموزان پول دریافت کنند!

مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان در ادامه این نشست خبری هر انتظار بالاتر اولیای دانش آموزان از داشته های مدرسه که سرانه جبران آن را نمی کند، را انتظار بالا تعریف کرد!!

وی با اشاره به اینکه والدین در خرید لباس فرم دانش آموزان از واحدهای تولیدی مختلف مختار هستند، یادآور شد: مدیران مدارس نباید اولیاء را به خرید لباس فرم از خیاطی یا تولیدی خاص مجبور کنند و نباید کاری کنیم به اولیا فشار بیاید.

این مقام مسئول تاکید کرد: اگر مدرسه اصرار بر تهیه لباس فرم از واحد تولیدی خاص داشته باشد مدیر مدرسه متخلف است و باید در هیات تخلفات جواب دهد.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان در ادامه این نشست با اشاره به اینکه  مهر امسال ۳۸۰ هزار دانش آموز گیلان در بیش از ٣ هزار و ٨٠٠ مدرسه دولتی تحصیل خواهند کرد، اضافه کرد: تراکم دانش آموزی در مدارس شهری بالا است و به دلیل محدودیت‌های مالی، نتوانستیم به تناسب افزایش دانش آموز کلاس‌های درس را افزایش دهیم و کمبود کلاسها با شیفت چرخشی جبران می شود.

وی با بیان اینکه 110 هزار نفر از دانش‌آموزان گیلان در مدارس رشت تحصیل می‌کنند، افزود: بعضی از مدارس استان به ناچار ۲ شیفت هستند، حساسیت‌ها را به شورای آموزش و پرورش منتقل کردیم تا روند ساخت و ساز مدارس در شهرستان رشت شتاب بیشتری گیرد.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار اسرار امروز در خصوص حواشی انتصاب مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک رشت، گفت: اجازه نمی دهم بنام و قلم من انتصاب آقایان انجام شود و حقوق آموزش و پرورش اولویت اول است. امکان ندارد با وجود فائزی یک نیروی غیر متعلق به دستگاه تعلیم و تربیت و غیر دغدغه مند پست بگیرد.

وی با بیان اینکه حواشی انتصابات را با تعامل و گفتگو حل خواهیم کرد، گفت: کم اهمیت ترین موضوع در آموزش و پرورش انتصابات است .

وی همچنین افزود: آموزش و پرورش باید برای رفع مشکلات به مرحله خودگردانی برسد و تبدیل کردن املاک با استفاده از فروش،  تبدیل به احسن و اجاره دادن بسیار گره گشا است و در دراز مدت می تواند حداقلهای مورد نیاز در اختیار دانش آموزان قرار دهد.

فائزی در خصوص تجاری‌سازی املاک آموزش و پرورش بیان کرد: مدارس روستایی بلااستفاده امکان تبدیل به احسن شدن یا فروش و بازسازی آنها وجود دارد که فروش آنها نیازمند مصوبه شورای آموزش و پرورش است.

مدیر کل آموزش و پرورش با بیان اینکه می توانیم با استفاده از این املاک این قدر چشم به دست دولت ندوزیم تا با کمبود اعتبارات دست ما هم خالی بماند، یادآور شد: در حال حاضر به دلیل کمبود اعتبارات چندین پروژه راکد داریم همانند سالن اجتماعات هزار نفره در میدان نیروی دریایی که اکنون برای تکمیل نیاز به 100 میلیارد تومان اعتبار دارد.

این مقام مسئول در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار اسرار امروز در خصوص دلایل طولانی شدن تخلیه خانه های سازمانی گلسار رشت که در دست عده ای خواص قرار دارد، گفت: در حال حاضر چند ملک داریم که مورد دست اندازی قرار گرفته است. برخی از افراد خانه های سازمانی را پس از تمام شدن دوران تعریف شده قانونی تخلیه نکردند و مدیران وقت آموزش و پرورش استان مسئولیت داشتند تا نسبت به تخلیه این املاک دولت اقدام کنند. اکنون مسئول بیرون کردن اینها شخص مدیرکل نیست و دستگاه نظارتی ورود کرده و حکم تخلیه صادر شده و نهادهایی که حکم را اجرا می کنند، باید اقدام  نمایند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش از این افراد که املاک دولت را پس نمی دهند دفاع نمی کند و مدعی تخلیه این املاک است، خاطرنشان کرد: هیچکدام از این افراد ذیحق نیستند چون دوره استفاده آنها گذشته و پیگیری حقوقی در حال انجام هست.

فائزی در پاسخ به این سئوال که چرا اجرای حکم تخلیه سالها طول کشیده و عده ای از خواص همچنان از قانون تمکین نمی کنند، افزود: ممکن است رگه های سیاسی پشت تخلیه خانه های سازمانی باشد اما از نظر ما جنبه حقوقی دارد و این خانه های سازمانی باید در اختیار کل مجموعه آموزش و پرورش باشد نه عده ای خواص. اجرای حکم تخلیه صادره با قوه قضاییه است و آموزش و پرورش تمام فرآیند حقوقی را پیگیری کرده و حکم صادر شده و منتظر اجرای حکم تخلیه هستیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه در برخی شهرها نسبت به قطع حقوق مستاجرین خانه های سازمانی آموزش و پرورش اقدام کردیم، افزود: تعداد زیادی از خانه های سازمانی آموزش و پرورش استان گیلان را به دلیل داغ بدحسابی مستاجرین بلااستفاده گذاشتیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان در پاسخ به سئوال دیگرخبرنگار اسرار امروز مبنی بر اینکه به چه استناد قانونی مدارس هیات امنایی برای ثبت نام دانش آموزان آزمون برگزار کرده اند؟ گفت: در مدارس هیات امنایی انتخاب اول محدوده جغرافیایی است و اگر با ثبت نام داخل محدوده ظرفیت کامل نشد طبق قانون با امتحان و یا شرط معدل تعداد جدیدتری را به این مدارس اضافه می کنیم تا سهمیه کلاسی کامل شود.

وی با تاکید بر اینکه خودزنی نکنیم، گفت:  آموزش و پرورش صلاحیت برگزاری این آزمون و تصحیح آن را دارد به همان دلیلی که مدارس را اداره می کنیم.

این مقام مسئول در پاسخ به سئوال اسرار امروز مبنی بر اینکه چرا هوشمندسازی سرویس مدارس در گیلان اجرایی نمی شود؟ گفت: هوشمند سازی مدارس بسیار عالی است و اگر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری فراهم شود برای شفاف سازی و رفع نگرانی والدین از آن استقبال می کنیم و پیگیری می کنیم که در داخل استان گیلان اجرایی شود.

مدیر کل آموزش و پرورش استان درمورد راه‌های ارتباطی اولیاء و دانش آموزان برای طرح و پیگیری شکایات مربوط به ثبت نام افزود: اولیاء و دانش آموزان برای طرح و پیگیری هرگونه شکایت در مورد ثبت نام و سایر امور مدارس می توانند با مراجعه به سامانه پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش به آدرس  https://shekayat.medu.ir/  و یا تماس تلفنی و یا حضور در ستاد ثبت نام مناطق آموزش و پرورش مستقر در واحد ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات اقدام کنند. همچنین علاوه بر نظرسنجی میدانی توسط ناظران ستادهای ثبت نام در بدو ورود به مدارس، از طریق راه‌اندازی QR کد اختصاصی هر مدرسه نسبت به اخذ نظر مستقیم اولیاء درخصوص فرآیند ثبت نام اقدام شده است.

ارسال شده در یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۹:۴۶ قبل از ظهر
کد خبر: 1633263
آخرین خبر ها
گزیده خبرها