از پدرخوانده ها ترسی نداریم/ با ادغام اتحادیه ها مخالف هستیم
ائتلاف تغییر و تحول در اتاق اصناف مرکز استان گیلان اعلام کرد:

از پدرخوانده ها ترسی نداریم/ با ادغام اتحادیه ها مخالف هستیم

اختصاصی/ اسرار امروزنباید شعارهایی بدهیم که قابلیت اجرا ندارند/ اتحادیه های ادغامی باید به وضعیت سابق برگردند/ اصناف شهرستان رشت مظلوم واقع شده اند/ به دنبال شفاف سازی مالی در اتاق اصناف شهرستان رشت هستیم/ هیچ دریافتی مالی غیر از آنچه در قانون نظام صنفی ذکر شده نخواهیم داشت/ از دستگاههای نظارتی و کمیسیون نظارت می خواهیم مسببین دریافت های خارج از قانون نظام صنفی را به محاکم قضایی معرفی نمایند/ تلاش می کنیم با همراهی دولت کمر اصناف زیر بار فشارهای اقتصادی بیشتر از این شکسته نشود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، انتخابات  اتاق اصناف سراسر کشور براساس زمان بندی انجام شده در تاریخ ( دوشنبه 28 شهریورسالجاری) برگزار می شود. این دوره انتخابات اتاق اصناف از اهمیت و اولویت بسیار بالایی برخوردار است چرا که قانون اجازه حضور برخی پدرخوانده ها را گرفته و افرادی با افکار نوین و ایده های جدید و بروز برای پویایی اصناف وارد میدان می شوند. با تدوین قانون نظام صنفی در سال 1382، اتاق اصناف ایران برای بررسی و پیگیری مطالبات و مشکلات اصناف کشور تشکیل شد تا راهگشای اصناف بوده و انتظارت اصناف را برآورده کند.

افردای که به عنوان هیات رئیسه اتاق اصناف انتخاب می شوند باید ضرورت حضور در اتاق اصناف را درک کنند و دچار روزمرگی نشوند و جلساتی که در اتاق اصناف برگزار می شود باید خروجی موثری در اوضاع اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اصناف داشته باشد.

این انتظار وجود دارد تا افرادی دلسوز وارد اتاق اصناف شوند تا بتوانند بعنوان زبان گویای جامعه اصناف، از فرصتها و ظرفیت ها برای  اصناف استفاده کنند. به نظر می رسد باید به افرادی با انگیزه و با سابقه کار مفید میدان داد تا بتوانند باری از مشکلات بردارند و به دنبال مطالبات اصناف باشند.

این اعتقاد وجود دارد در چند دهه گذشته آنطور که باید و شاید از ظرفیت های اصناف مرکز استان گیلان استفاده نشده است.  کمیسیون های تخصصی برای بررسی آیین نامه های صنفی خروجی موثری نداشته و هیات رییسه فعلی اتاق اصناف مرکز استان گیلان کارنامه قابل قبولی برای رفع چالشهای اصناف ندارند و برخی از آنان امتحان خود را در این چند سال خوب پس نداده اند و دیگر امیدی برای تحول اتاق اصناف از سوی آنان وجود ندارد.

اکنون ائتلافی با شعار تغییر و تحول در اتاق اصناف مرکز استان گیلان برای حضور در انتخابات پیش روی اتاق اصناف شهرستان رشت تشکیل شده که مدعی هستند «نباید شعارهایی بدهیم که قابلیت اجرا ندارند.»

این ائتلاف متشکل از افرادی است که سابقه حضور در هیات مدیره اتحادیه ها و اصناف را دارند و خود نیز از بدنه صنفی شهرستان رشت می باشند . افرادی خوشنام بنا به اذعان برخی بزرگان اصناف که عزم خود را برای تحقق مطالبات اصناف جزم کرده و می گویند« از پدرخوانده ها ترسی نداریم و باید برای آینده اصناف مرکز استان گیلان به اندازه توان خود وارد میدان شویم.»

اعضای ائتلاف تغییر و تحول در اتاق اصناف شهرستان رشت با اشاره به اینکه «اصناف» یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد غیردولتی و  بزرگترین بخش نظام اقتصادی کشور به شمار می روند که بخش اعظمی از نظام تولید، توزیع و خدمات را به خود اختصاص داده ‌اند، می گویند:« اصناف با بصیرت در تمامی مراحل انقلاب همراه با اقشار مختلف مردم سختی‌های مسیر توسعه را پیموده و با تداوم حضور خود به ویژه در شرایط خاص رکود اقتصادی کنونی و زیان‌های مالی و معنوی ناشی از شیوع بیماری کرونا با اتکا به داشته‌های خود همواره همراه نظام و دولت در کشور بوده‌اند. از نظر جغرافیایی هیچ کجای کشور را نمی‌توان پیدا کرد که افرادی در آن سکونت داشته باشند، ولی اثری از واحدهای صنفی نباشد. بنابراین این انتظار از دستگاههای اجرایی و نظارتی  وجود دارد تا بیش از گذشته برای شفاف سازی عملکرد هیات رییسه اتاق اصناف مرکز استان گیلان همراه اصناف باشند.»

ائتلاف تغییر و تحول همچنین یادآور شدند در صورت موفقیت در این انتخابات به دنبال شفاف سازی مالی در اتاق اصناف شهرستان رشت هستند و تاکید کردند: «اوضاع و احوال اصناف شهرستان رشت نامساعد است  و برخی از کسب‌و‌کارها نمی توانند گلیم خودشان را از آب بیرون بکشند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند. بنابراین اتاق اصناف شهرستان رشت در آینده هیچ دریافتی مالی غیر از آنچه در قانون نظام صنفی ذکر شده نخواهد داشت و از دستگاههای نظارتی و کمیسیون نظارت می خواهیم در صورت کسب درآمد خارج از این قانون ، مسببین را در هر جایگاه هیات رییسه که باشند به محاکم قضایی معرفی و برخورد نمایند.»

اعضای ائتلاف تغییر و تحول در اتاق اصناف مرکز استان گیلان با تاکید بر اینکه اتاق اصناف به عنوان بزرگترین تشکل صنفی کشور باید تمام توان خود را برای ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های متولی و رفع مشکلات و موانع کسب و کار بازاریان به کار ببندد، می گویند:« تلاش می کنیم برای پایداری مشاغل ایجاد شده در حوزه بازار، ادارات و دستگاه‌های دولتی با تشکل‌های صنفی همفکری، همراهی و همکاری نمایند.»

آنان می گویند : « بدون همراهی و حضور موثر اصناف هیچ برنامه‌ای در بازار قابلیت اجرا و عملیاتی شدن ندارد و اصناف در تولید مستقیم و ایجاد حلقه مطمئن تولید و مصرف نقش موثری دارند. بنابراین چشم امید این بخش بزرگ اقتصادی غیردولتی به حمایت دولت است و  تلاش می کنیم با همراهی دولت کمر اصناف زیر بار این فشارهای اقتصادی بیشتر از این شکسته نشود.»

اعضای این ائتلاف خاطرنشان کردند:« در شرایطی که حال بازار و نظام عرضه خوب نباشد انگشت‌های اتهام به سمت اصناف است که در بسیاری از مواقع هیچ نقش و اثری بر مشکل ندارند و بسیاری از آنها نیز موازین قانونی ، شرعی و اخلاق کسب و کار را رعایت می‌کنند اما غالب اصناف شهرستان رشت مظلوم واقع شده اند در صورتیکه همراهی آنان در این شرایط سخت قابل تقدیر است و همواره طی چهار سال گذشته علیرغم  فشارهای زیاد روی اصناف  در پی  افزایش نرخ ارز، کاهش ارزش سرمایه، تورم شدید، رکود بازار و ...که عرصه را برای اصناف سخت تر کرد، اما در کنار مردم ایستادند .»

ائتلاف تحول در اتاق اصناف شهرستان رشت با انتقاد از برگزاری نمايشگاههای فروش فصلی، برگزاری اينگونه نمايشگاهها را بدون توجه به شرایط اصناف و زمان مناسب، آفتی برای بازار و توازن عرضه و تقاضا می دانند که اصناف را تحت الشعاع قرار می دهد و باید در برگزاری اینگونه نمایشگاهها با اتاق اصناف مشورت شود.

این ائتلاف همچنین می گوید: «آمار واحدهای صنفی با توجه به سیاست دولت برای کاهش بیکاری و اشتغال در سنوات اخیر افزایش چشمگیری داشته است  واین موضوع با استانداردهای موجود در قوانین کسب و کار مغایر بوده و موجب بروز مشکلاتی نیز برای بازار شده است. تعداد واحد صنفی موجود در شهرستان رشت بيش از چندين برابر استاندارها است و باید برای جبران هزينه‌‌ روزهای ركود اصناف به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی جامعه، به دنبال راه حلی منطقی و علمی برای ساماندهی صنوف باشیم. »

اعضای ائتلاف تغییر و تحول یکصدا اعلام کردند که با ادغام 25 اتحادیه شهرستان رشت که بدون رعایت ضوابط و فرایندهای قانون نظام صنفی از سوی هیات رییسه اتاق اصناف صورت گرفته، مخالف هستیم و اتحادیه ها باید به وضعیت سابق برگردند. آنان می گویند: «چرا و به چه دلیل هیات رییس اتاق اصناف مرکز استان گیلان اصرار به ادغام غیر قانونی دارد؟ چراباید حتما عده ای برای ماندن دیگران حذف بشوند ؟ چه نفعی برای ماندن وادامه ریاست افرادی که می خواهند ادغام صورت بگیرد وجود دارد که حتی نمی خواهند قانون اعمال شود؟ آیا برای ادغام 25 اتحادیه شهرستان رشت، اجلاس حضوری برگزار شد و موضوع ادغام در کمیسیون تخصصی طرح شد؟ کدام رییس اتحادیه در کمیسیون تشخیص از اتحادیه ای برای حذف نشدن دفاع کرده است؟ »

اعضای این ائتلاف در ادامه تاکید کردند: در صورت پیروزی در انتخابات اتاق اصناف مرکز استان گیلان با تمام قوا تلاش می کنیم ادغام 25 اتحادیه را باطل کنیم تا شرایط برخورداری عادلانه رئوسای اتحادیه ها در انتخابات دوره بعدی اتاق اصناف مرکز استان گیلان فراهم شود.

استفاده از پتانسیل کارمندان در بخش های مختلف اداری اتاق اصناف، راه اندازی واحد آموزشی فعال ، استفاده از واحد حقوقی فعال جهت پیگیری مطالبات صنفی اتحادیه ها، ارائه راهکار برای واحد های صنفی بدون پروانه کسب ، کارگروهی و پرهیز از تصمیمات انفرادی، ایجاد وفاق و همدلی در بین اتحادیه ها برای حصول اهداف اتاق اصناف،  هماهنگی و همکاری مستمر با دولت برای تسریع در وصول مطالبات اصناف و کاهش بروکراسی اداری، جانشین پروری برای آینده اتاق ، پيگيري مستمر و دائمي برای حل مشكلات حوزه اصناف، استفاده از نظرات اتحادیه ها در تصویب طرح ها و برنامه های آتی اتاق اصناف، فعال کردن کمیسیونهای اتاق اصناف به شکلی که در اوضاع اصناف تاثیرگذار باشد و ... از جمله برنامه های این ائتلاف در صورت کسب کرسی هیات رییسه اتاق اصناف مرکز استان گیلان است.

ائتلاف تغییر و تحول در اتاق اصناف مرکز استان گیلان در پایان تاکید کردند: « گستره اصناف بعنوان بزرگترین نهاد مدنی وسیع است و بیشترین مخاطب را در بین بخش‌های اقتصادی دارند و به‌ دلیل پیوند ، ارتباط تنگاتنگ و اثرات مستقیم عملکردشان بر زندگی و معیشت مردم، در تقویت یا تضعیف اعتماد اجتماعی بسیار تاثیرگذار هستند.  بنابراین حمایت و نظارت متولیان امر بر فعالیت های اقتصادی اصناف و برپایی عدالت می تواند باعث شکوفایی و رونق هر چه بیشتر چرخه های اقتصادی و رفاه در بین مردم شود.»

ارسال شده در جمعه ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۷:۰۸ بعدازظهر
کد خبر: 3127796
آخرین خبر ها
گزیده خبرها