شما وکیل مدافع آقای  رییس هستید یا دادستان که رگ گردن نشان می دهید؟!
قابل توجه مدیر وقت روابط عمومی اتاق بازرگانی رشت؛

شما وکیل مدافع آقای رییس هستید یا دادستان که رگ گردن نشان می دهید؟!

اسرار امروز/ حسن سامری. به نظر می رسد با توجه به نحوه برخورد قهرآمیز و جهت دار و داوری این نگارنده، نامبرده بدون برخورداری از کمترین دانش حقوقی و قضایی تعریف وارونه و ناصوابی از مقوله جرم و مصادیق مجرمانه داشته و ‌برهمین اساس، آثار و تبعات حقوقی یا  کیفری یک ادعا و افترا حسب مورد را نسبت به اشخاص و اصحاب رسانه نمی داند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، حسن سیمیاری همدم مدیر روابط عمومی وقت اتاق بازرگانی رشت در بخش از گزارش خود  با تیتر« نگرانی ضد انقلاب از پرواز یک هیات تجاری از فرودگاه رشت به آستراخان » پس از سفر به آستراخان روسیه نوشت: « یک شنبه نهم مرداد ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۵ بود که یک هواپیمای کوچک ۵۰ نفره شرکت هواپیمایی پارس ایر که توسط یک شرکت مسافرتی برنامه ریزی شده بود پس از نیم ساعت توقف به مقصد فرودگاه آستراخان (استان جنوبی روسیه در حاشیه دریای کاسپین)، فرودگاه رشت را ترک کرد. بخشی از مسافران این پرواز هیات تجاری و بخشی دیگر تجار و افرادی بودند که در آستراخان زندگی و یا برای فعالیت‌های اقتصادی و یا بررسی فعالیت‌های بازرگانی و گردشگری مسافر این پرواز بودند.»

سیمیاری در این گزارش افزود:«این پرواز به دنبال توسعه مناسبات اقتصادی کشورمان و توجه به زیرساخت‌های تجاری و اهمیت بخشیدن به کریدور شمال جنوب به لحاظ استراتژیکی یک شاهکار لجستیکی !!! برای تسهیل تجارت ایران و روسیه است، چون همان زمان وعده جابجایی بار هم توسط همین ایر لاین به تجار داده شده بود.»

وی در این گزارش « به رسانه های معاند و ضد انقلاب بدون ذکر نام اشاره می کند که برای تحریک جامعه جهانی با انتشار اخبار غیرواقع از یک پرواز کوچک تجاری در رشت مطالبی منتشر کردند و با سیاه نمایی‌ می‌کوشند تا مناسبات اقتصادی دو کشور ایران و روسیه را خدشه دار کنند!» البته نامبرده مشخص نکرده که پرسشگری  خبرنگاران و رسانه ها در خصوص عملکرد رییس اتاق بازرگانی استان گیلان چه ارتباطی به تحریک جامعه جهانی دارد؟ همچنین وی عنوان نکرده که چه ارتباطی موضوعی و  منطقی یا عقلی؛ بین پرسشگری اصحاب رسانه که امری مدنی ست ، پیرامون عملکرد اتاق بازرگانی طی سنوات ماضی تا به امروز در راستای حفظ منافع عموم مردم استان و در مقابل تحریک شدن جامعه جهانی می توان برقرار کرد تا شاید  موجبات تنویر اذهان عموم و یا اهل فن را فراهم آورد!!!

سیمیاری تلاش و کارنامه اتاق بازرگانی گیلان را مثبت ارزیابی کرد و خاطرنشان نمود: «اتاق گیلان در یک دهه اخیر سرعت حضور تجارت فعالان اقتصادی و بازرگانان گیلانی را در بازار روسیه گسترش داد!»

وی با اشاره به فعالیت بیش از 20 ساله هادی تیزهوش تابان، رییس اتاق بازرگانی استان گیلان و اتاق مشترک ایران و روسیه ، اضافه کرد: «هادی تیزهوش تابان در این سال‌ها همواره در مسیر تجارت ایران و روسیه تلاش داشته است و از اتاق گیلان نیز برای بررسی بازارهای هدف صادراتی کوششی مضاعف را دنبال کرده تا موانع پیش روی صادرکنندگان کاهش یابد. او در شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که یکی از راه‌های عبور فعالان اقتصادی، تجار، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران از موانع بوده است، با به میدان کشیدن مشکلات بخش خصوصی در شورای گفتگو، ضمن اینکه بخشی از مشکلات بخش خصوصی در داخل استان را مرتفع کرد، بلکه بر اساس مستندات موجود در اتاق گیلان، برخی از راهکارها و پیشنهادات مشاوران او در اتاق گیلان به عنوان پیشنهادات و راهکارهای گره گشای بخش خصوصی کشور، پیشنهادات مطرح شده برای بررسی و اجرا تا وزارخانه‌های اقتصادی هم کشیده شده است

حتی وی اعلام کرد:« یک شرکت ایرانی به نام «رزا» از مجموعه هلدینک گلرنگ قطعه زمینی را در منطقه ویژه اقتصادی «لوتوس» دریافت کرده و در حال احداث کارخانه برای تولید انواع شامپوها، صابون‌ها و انواع شوینده‌های خانگی است. این اولین شرکت ایرانی است که در این منطقه ثبت‌شده است و فعالیت این شرکت می‌تواند نمونه‌ای باشد برای شرکت‌های ایرانی تا بتوانند در این منطقه فعالیت کنند.»

گفتنی است سفر این هیات از رشت  به آستراخان در ماه محرم سالجاری موجی از سئوالات و ابهامات را به دنبال داشت که در برخی از رسانه ها نیز منتشر شده است. گفته می شود رییس اتاق بازرگانی گیلان با صرف هزینه ای سنگین، هیئتی را مرکب از برخی کارکنان اتاق از جمله راننده، مترجم، هیئت نمایندگان اتاق رشت، تعدادی از کارکنان دولت و برخی افراد غیر مرتبط تجارت با روسیه و ... را در تابستان سالجاری با خود به آستراخان برد.

برخی منتقدان معتقدند که این هیات به اصطلاح تجاری در واقع یک دورهمی در آستراخان با هزینه اتاق بازرگانی گیلان برگزار کردند که برای تجارت گیلان و کشور سودی نداشته است!

اگر چه حسن سیمیاری  نتایج این سفر را پربار عنوان می کند اما برخی از افراد کارشناس تجارت و بازاریابی معتقد بودند این پرواز بدلایل عدیده از جمله مهاجرت بسیاری از شرکت های تجاری ایرانی از آستراخان به شهرهای دیگر از جمله مسکو نمی تواند استمرار داشته باشد!

هر چند برخی رسانه های همراه و همسو با رییس اتاق بازرگانی گیلان تلاش کردند خبر برقراری پرواز آستراخان – رشت را پرطمطراق در بوق و کرنا کرده و بزرگنمایی کنند که هادی تیزهوش تابان، آرزوی دیرینه تجار و بازرگانان ایرانی را برآورده نموده است اما پیش بینی کارشناسان تجارت با روسیه درست از آب در آمد. اما این رسانه ها خود را به کوچه علی چپ زدند و حسن سیمیاری هم صحبتی از تعطیلی شاهکار لجستیکی رییس اتاق بازرگانی گیلان نکرد که چرا پروازی که هنوز شروع نشده، کنسل شده است!!

اما نکته قابل تامل و تعمق؛ در پیوند با گزارش سیمیاری؛ حمایت تمام قد وی به مثابه یک وکیل مدافع از رئیس اتاق بازرگانی استان بوده درحالیکه زدن انواع انگ های سیاسی به رسانه های پرسشگر در راستای منافع عموم مردم عزیز استان و بستن فضای انتقاد و پرسشگری؛ اساسا رافع مسئوولیت و‌پاسخگویی ایشان و یا هیچ مسئول دیگری در جهت اقناع افکار مطالبه گر عامه مردم  و  نحوه صرف بیت المال در جهت صحیح نخواهد بود خاصه در این فقره که تشریح اهداف و جزییات دستاوردهای سفر این هیات تجاری به ابتکار آقای رئیس، موضوع عجیبی نیست که این چنین رگ گردن نشان می دهد!!

به نظر می رسد با توجه به نحوه برخورد قهرآمیز و جهت دار و داوری این نگارنده، نامبرده بدون برخورداری از کمترین دانش حقوقی و قضایی تعریف وارونه و ناصوابی از مقوله جرم و مصادیق مجرمانه داشته و ‌برهمین اساس، آثار و تبعات حقوقی یا  کیفری یک ادعا و افترا حسب مورد را نسبت به اشخاص و اصحاب رسانه نمی داند.

نکته اساسی که باید به این نگارنده یادآور شد این است که حیف و میل اموال عمومی توسط دستگاههای دولتی ، تشکل و پارلمان های خصوصی نیز از مصادیق جرم محسوب می شود. لذا به همین دلیل هر مسئول نهاد دولتی و خصولتی عمومی از جمله اتاق بازرگانی  که برای اهداف عمومی مطابق قانون تشکیل می شود، باید پاسخگوی اقدامات خود و میزان حصول نتایج متناسب با ماموریت سازمانی شان باشد.

مسلما مردم کشور از توسعه زیرساخت حمل ونقلی از جمله مسافری و خصوصا برقراری پرواز خارجی از فرودگاه بین المللی رشت با کشورهای اوراسیا و روسیه خوشحال می شوند چرا که فضای تجارت با این کشورها تسهیل می شود اما سئوالاتی نظیر :

1-حضور بیش از20 ساله هادی تیزهوش تابان چه خروجی مستندی برای تجارت گیلان و ایران با روسیه و اوراسیا داشته است؟

 2-رییس اتاق بازرگانی استان گیلان در طول مدت ریاست خود چه میزان و چه محصولاتی به اوراسیا و روسیه صادر کرده اند؟ کدام پروتکلهای همکاری اقتصادی با روسیه موجب تحقق و راهبرد اقتصادی استان و کشور شد؟

 3- دستاورد دو پرواز رفت و برگشت آستراخان چه بود؟

4- اگر موفقیتی در این سفر بدست آمد ، چه میزان آورده برای اقتصاد گیلان داشت؟

 5- سرمایه گذاری هلدینگ گلرنگ چه ارتباطی به آقای تیزهوش دارد؟ چرا تقاضای اولیه گلرنگ خطاب به رییس اتاق بازرگانی گیلان منتشر نمی شود؟ آیا مکاتبات اتاق بازرگانی گیلان با مدیرعامل لوتوس  مبنی بر درخواست واگذاری زمین و ‌مجوز برای هلدینگ گلرنگ وجود دارد؟

 6-کدام پروتکلهای امضای شده اتاق بازرگانی گیلان بطور کامل اجرایی شد؟ در دو جلسه برگزار شده چه تعداد تجار ایرانی فعال ساکن در آستراخان حضور داشتند؟ و ... از مطالباتی است که در اتاق بازرگانی استان گیلان همچنان بدون پاسخ مانده است!!

امید است مدیر روابط عمومی اتاق بازرگانی استان گیلان و سایر دستگاهها، پاسخگوی سئوالات، انتقادات و ابهامات باشند.

ارسال شده در جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۸ قبل از ظهر
کد خبر: 7386200
آخرین خبر ها
گزیده خبرها