زمستان سختی پیش رو داریم/ بیش از 7 هزار مشترک خانگی  پیامک اخطار قطع گاز دریافت کردند
مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان:

زمستان سختی پیش رو داریم/ بیش از 7 هزار مشترک خانگی پیامک اخطار قطع گاز دریافت کردند

اختصاصی/ اسرار امروز/ ریحانه خوشحال. علیرغم اینکه در حال حاضر ایران دارای دومین ذخایر گاز دنیا وسومین تولید کننده گاز در جهان می باشد، اما چهارمین مصرف کننده در جهان است/ اگر تنها یک درجه دمای هوای خانه را کاهش دهیم ،۶ درصد به بهره مندی صنایع از سوخت گاز افزوده می شود/ عدم هم ترازی بین تولید و مصرف گاز، موجبات ناپایداری و حتی قطع گاز و برق را رقم می زند/ برنامه‌های مربوط به بخش تولید محقق نشد/ اصلاح موتور خانه ها بطور رایگان انجام می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، عیسی جمال نیکویی، مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: طی سالجاری به طور میانگین ۱۰ درصد افزایش مصرف گاز داشتیم که این رقم باید اصلاح شود.

نیکویی با اشاره به بیش از یک میلیون مشترک خانگی از تعداد یک میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک گاز در گیلان ، اظهار داشت: مصرف گاز بخش خانگی نسبت به آذر ماه سال گذشته  ۹ درصد افزایش داشته است .

این مقام مسئول با بیان اینکه مقرر شده است از سال آینده مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان رعایت شود، یادآور شد: قیمت پایین انرژی در کنار قیمت بالای مصالح موجب شد که به سمت اصلاح الگوی احداث ساختمان حرکت نکنیم و به این دلیل ساختمان‌های استان اتلاف انرژی بسیاری دارند.

وی عنوان کرد: ۲ هزار و ۱۱۷ روستا در گیلان از نعمت گاز برخوردارند که این تعداد ۹۶.۷ درصد روستاهای استان را شامل می شود حال آنکه میانگین کشوری ۸۵ درصد است و فقط حدود۶۰ روستای بالای۲۰ خانوار که صعب العبور هستند تا پایان سال آینده فاقد گاز خواهند بود.

وی ادامه داد: هم اکنون بیش از۲۰ هزار و۵۰۰ کیلومتر شبکه خط توزیع و تغذیه گاز در گیلان داریم و تعداد علمک های نصب شده در گیلان به ۶۳۱ هزار مورد رسیده است.

مدیرعامل شرکت گاز گیلان با تاکید بر اینکه برای حفظ پایداری گاز باید از مردم کمک بگیریم ، گفت: اگر تنها یک درجه دمای هوای خانه را کاهش دهیم و با پوشیدن لباس مناسب دمای آسایش (18 الی 21 درجه) را رعایت کنیم ،۶ درصد به بهره مندی صنایع از سوخت گاز افزوده می شود و تمام صنعتگران گیلانی می‌توانند از نعمت گاز برخوردار شوند و به فعالیت خود در شرایط فعلی ادامه دهند.

نیکویی خاطرنشان کرد: با توجه به مصرف روزانه بالغ بر 13 میلیون مترمکعب گاز در بخش خانگی استان به  7 هزار و 500 مشترک خانگی پرمصرف پیامک اخطار قطع ارسال شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان همچنین از ارسال 166 هزار پیامک اخطار به مشترکین پلکان مصرف 6 تا 10، 44 هزار و 400 پیامک صرفه جویی برا مشترکین غیرخانگی و یک هزار و 600 پیامک مدیریت مصرف برای واحد های صنعتی استان خبر داد.

وی با بیان اینکه میزان تولید و مصرف گاز در گیلان تراز نیست و زمستان سختی پیش رو داریم، تاکید کرد: در بحث عرضه به نحوی فعالیت کردیم که بالاتر از ۹۶ درصد خانوارها دارای گاز شدند اما برنامه‌های مربوط به بخش تولید محقق نشد و  برای صنایع فولاد و سیمان محدودیت هایی لحاظ شده است .

این مقام مسئول ضمن عذرخواهی از مردم، گفت: علیرغم اینکه در حال حاضر ایران دارای دومین ذخایر گاز دنیا وسومین تولید کننده گاز در جهان می باشد اما چهارمین مصرف کننده در جهان است و ناچاریم محدودیت مصرف گاز را در بخش‌های پرمصرف اعمال کنیم.

وی درخصوص جلوگیری از هدر رفت گرما به دلیل فرسودگی موتورخانه ها گفت: همه مشترکین خانگی و تجاری می توانند با وارد کردن شماره اشتراک موتورخانه های معیوب به سایت شرکت گاز گیلان و پایش شماره اشتراک توسط کارشناسان بهینه سازی، نسبت به رفع عیوب موتورخانه ها،  عایق کاری موتورخانه توسط نیروهای شرکت گاز اقدام کنند و تمام هزینه ها از طرف شرکت گاز پرداخت می شود.

نیکویی گفت : گاز مصرفی مشترکین کمیته امداد و بهزیستی که مصرف آنها متعارف باشد(سقف مصرف مجاز پله 3 در هر اقلیم) نیز  رایگان خواهد بود و شامل تشویق هم می شوند و ما  از پرمصرف ها میگیریم و به کم مصرف ها که در  پلکان یک تا سه قرار دارند تشویقی در بهای مصرفی میدهیم.

مدیرعامل شرکت گاز گیلان با اشاره به وابستگی دو انرژی گاز و برق با یکدیگر خاطرنشان کرد:مدیریت مصرف در این دو انرژی موجبات پایداری شبکه و استفاده از آن ها را فراهم می کند.

وی با اشاره بر پایداری گاز بخش خانگی گفت: ما در این ایام به صنعت برق سخت گرفته ایم و با محدود کردن نیروگاه ها و به صفر رساندن گاز آنها و استفاده از سوخت مایع جایگزین در نیروگاهها  و نیز محدود کردن گاز در صنایع تلاش داریم تا جریان گاز در بخش خانگی پایدار بماند.

وی تاکید کرد:عدم هم ترازی بین تولید و مصرف موجبات ناپایداری و حتی قطع گاز و برق را رقم می زند.

مدیرعامل شرکت گاز گیلان افزود: فعلا برنامه ای برای قطع گاز استخرها نداریم  و با دستور جدید فعلا گاز استخرها دایر است اما در شرایط سخت ممکن است  این دستورات داده شود که در اینصورت ناگزیر به قطع گاز استخرها چه دولتی و چه خصوصی خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت گاز گیلان در خاتمه خاطرنشان کرد: امروزه گاز نقش مهمی در زندگی انسان دارد پایداری شبکه گاز در مصارف خانگی ، صنعتی ، تجاری و… نیازمند فرهنگ سازی در زمینه مصرف بهینه و مدیریت مصرف است و نقش رسانه ها در نهادینه کردن فرهنگ مصرف بهینه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارسال شده در شنبه ۰۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۹:۱۱ بعدازظهر
کد خبر: 9786681
آخرین خبر ها
گزیده خبرها