لایحه بودجه ۱۴۰۲ با کسری بودجه قطعی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان روبروست!!
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم:

لایحه بودجه ۱۴۰۲ با کسری بودجه قطعی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان روبروست!!

اسرار امروزمجاز کردن نهادهایی همچون آستان قدس به فروش نفت در لایحه بودجه، زیر سوال رفتن ملی شدن صنعت نفت است!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات در مجلس دهم و ۴ دوره کمیسیون تلفیق این دوره مجلس در گفتگو با موج  با انتقاد از تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ در جلسه علنی یکشنبه دوم دی مجلس تاکید کرد: این لایحه بدون شک ۵۰۰ هزار میلیارد تومان دچار کسری بودجه خواهد شد.

غلامعلی جعفرزاده با بیان این که انتظار می‌ رود مجلس یازدهم علیرغم تصویب کلیات در راستای اصلاح مواردی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ اقدام کند، گفت: دولت آقای رییسی در لایحه بودجه سال گذشته و امسال، پیشنهادی را برای تفویض اختیار فروش نفت و کسب درآمد برای برخی اشخاص معرفی شده از جانب نهادهایی همچون صندوق بازنشستگی و آستان قدس رضوی قرار داده است که ما نسبت به این مساله از نگاه کارشناسی انتقاداتی داریم.

وی افزود: بر اساس قانون اساسی موضوع فروش نفت باید در حیطه اختیار دولت‌ها باشد و درآمدهای حاصل از فروش نیز باید به حساب خزانه واریز شود اما با این تفویض اختیار به هر حال اجرای صحیح این اصل از قانون اساسی مبهم است.

جعفرزاده ایمن آبادی با بیان این که در بودجه سال جاری این اختیار به نهادهایی همچون آستان قدس رضوی و ستاد کل نیروهای مسلح داده شده است، تاکید کرد: این موارد باید توسط مجلس اصلاح شود.

رییس سابق سازمان نقشه برداری با بیان این که «بودجه عمرانی ۲۶ درصد افزایش یافته است»، تاکید کرد: بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس یازدهم در حال حاضر در کشور ۶ هزار طرح و پروژه ملی و بیش از ۸۰ هزار پروژه استانی نیمه‌تمام وجود دارد، اگر این تعداد متوقف شود و رشد نداشته باشد.

وی ادامه داد: یعنی با فرض اینکه هیچ پروژه‌ای کلنگ‌زنی نشود، ۲۰ سال آینده هم این‌ها به بهره ‌برداری نخواهد رسید یعنی این بودجه ۳۲۸ هزار میلیارد تومانی که دولت در لایحه ۱۴۰۲ در نظر گرفته است، صرفا برای تعمیر و نگهداری همین پروژه‌های فعلی است و نمیتوان با آن کاری از پیش برد، در حالی که متاسفانه مرتبا پروژه‌های جدید هم تعریف می‌شود.

جعفرزاده اجرای مفاد لایحه بودجه ۱۴۰۲ را منجر به تجربه تورم ۴۰ درصدی در سال آینده خواند و گفت: افرایش حقوق با این میزان تورم و گرانی‌ها صرفا ۲۰ درصد بوده و افزایش یارانه‌های مردم صفر درصد بوده و طبیعی است که این اعداد چه فشار معیشتی را در پی خواهد داشت.

نماینده مجالس نهم و دهم مجلس افزایش ۴۰ درصدی بودجه را اقدامی غیرکارشناسی و منجر به کسری بودجه و رشد تورم توصیف و تصریح کرد: دولت برای سال آینده ۵۰۰ هزار میلیارد تومان دچار کسری بودجه می‌شودو با توجه به این که این بودجه بدون برنامه نوشته شده است، قطعا درهم ریختگی‌هایی زیادی را نیز تجربه میکند و متاسفانه مجلس هم امروز کلیات این لایحه پر کسری بودجه را تصویب کرد.

ارسال شده در دوشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۸:۵۰ بعدازظهر
کد خبر: 1321057
آخرین خبر ها
گزیده خبرها