مجلس با افزایش بهای گاز مخالف است
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

مجلس با افزایش بهای گاز مخالف است

اسرار امروزافزایش بهای گاز راه مناسبی برای وادار کردن مردم به کاهش مصرف نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، مدت زیادی از اعمال افزایش ناگهانی و قابل تامل  بهای گاز مصرفی نگذشت که داد مردم و مسئولان از چنین تصمیمی در دولت بلند شد. متاسفانه  طی سنوات گذشته در زمینه سرمایه‌گذاری برای تولید گاز اقدام لازم و متناسب انجام نشد و توسعه خطوط انتقال گاز و شبکه گازرسانی بدون توجه به تامین منابع متناسب باعث شد تا امروز با کمبود گاز رو به رو باشیم.

غالب مسئولان هم اعتقاد دارند افزایش بهای گاز راه مناسبی برای وادار کردن مردم به کاهش مصرف نیست و دولت باید قوانین مرتبط با بهینه‌سازی مصرف انرژی را پیگیری و پیاده‌سازی کند. بعنوان مثال هنوز در کشور بخاریهای گاز سوز استاندارد و کم مصرف تولید نمی شود چرا که اگر این امر در دستور کار مسئولان قرار می گرفت می توان می‌توان روزانه 120 تا 150 میلیون مترمکعب گاز در کشور ذخیره‌ سازی کرد.

حبیب آقاجری عضو کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از افزایش بهای قیمت گاز، گفت: اخیرا وزارت نفت اقدام به افزایش نرخ گاز کرده است اما مجلس و به‌ ویژه نمایندگان کمیسیون انرژی با این موضوع مخالف است چراکه هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی در این وضعیت اقتصادی نابسامان مردم پذیرفتی نیست. لذا نباید کاری کنیم که هزینه‌های زندگی مردم بیشتر شود.

نماینده مردم بندرماهشهر، امیدیه، هندیجان و بخش جولکی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وزارت نفت برای کاهش مصرف باید بهینه‌سازی انرژی را در دستور کار خود قرار دهد چراکه تجربه نشان داده با افزایش قیمت نمی‌توان مصرف را کاهش داد، هرچند حتی اگر اینگونه نیز باشد چنین منطقی پذیرفتی و قابل قبول نیست.

وی با تاکید براینکه افزایش فشارهای اقتصادی به مردم نتایج ناخوشایندی را در جامعه به دنبال خواهد داشت و سطح نارضایتی‌ها را افزایش می‌دهد، افزود: افزایش بهره‌وری از نیروگاه‌ها، جلوگیری از هدررفت انرژی در خطوط انتقال، افزایش تولید گاز، بهینه‌سازی مصرف انرژی با تولید بخاری‌های استاندارد و... ازجمله اقداماتی است که وزارت نفت می‌تواند برای کاهش ناترازی انجام دهد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: بخش قابل‌ملاحظه‌ای از مصارف در ادارات و سازمان‌ها است که افسارگسیخته مصرف می‌کنند اما هیچ توجه‌ای به این مسئله نمی‌شود در حالی که دولت باید رعایت الگوی مصرف را نهادینه کند. خانه ملت

ارسال شده در جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱:۰۴ بعدازظهر
کد خبر: 3703209
آخرین خبر ها
گزیده خبرها