خوی در زمستان بی مهری مسولان یخ زده است
خوی همچنان نیازمند کمک

خوی در زمستان بی مهری مسولان یخ زده است

اسرار امروز.  چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است/کاش مسئولان خود را جای مردم خوی و شرایط طاقت فرسای آنها بگذارند / با وجود این همه منابع و ثروت در کشور انتظار میرود مردم خوی درهتلها اسکان داده شوند/چگونه میشود چند فروند هواپیما کمک از ایران به سوریه برود اما برای مردم خودمان بگوییم چادر نداریم 

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، ریحانه خوشحال. زلزله ای که آشیانه های مردم خوی را فرو ریخت و بر سر عزیزانشان آوار شد و کام مردم را در زهر فرو برد. در این اوضاع نافرجام ، تازیانه سرمای زمستان نیز بر زخم هایشان می تازد و لرز بر اندامشان می اندازد. چادرهایی که به اندازه کافی نمی تواند گرما بخش زندگی و موقعیت شان شود چه برسد به خانواده هایی که هنوز چادر دریافت نکرده اند ...کمکها و امدادهای مردمی هر لحظه سراریز می شود اما عمق فاجعه آنقدر زیاد است که باید دولت بیش از پیش پای کار بیاید .

قبل از رسیدن کمکهای ایران به سوریه انتظار می رفت ابتدا این کمکها به مردم خوی می رسید و آنها را اشباع می کرد و سپس به کمک سوریه می رفتیم . فرستادن چندین فروند هواپیما پر از کمکهای دولت آنهم در شرایطی که مردم خودمان زلزله زده و نیازمند کمک هستند، نگرانی و نارضایتی مردم را در بر داشته است .

البته ناگفته نماند باید در شرایط بحرانی، انسان دوستدانه به ماجرا نگاه کرد و فارغ از هرگونه ابعاد سیاسی به کمک و یاری هم نوعان مان در هر جای دنیا شتافت چرا که یاری رساندن به هم نوع، وظیفه شرعی و انسانی همه ی ماست . اما بنا بر فرمایش علما چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است . لذا انتظار می رفت ابتدا چراغ خانه ی هموطنان مان در خوی را روشن و دلهایشان را گرم کنیم سپس برای روشن کردن چراغ زندگی دیگر هم نوعان مان در خارج از کشور بشتابیم تا اینگونه، هم دین خود را نسبت به هموطنان مان ادا کرده باشیم  و هم حق انسان دوستانه خود نسبت به هم نوعانمان در خارج از کشور را ادا کرده  باشیم.

شنیده هاحاکی از آنست که پس از گذشت چند هفته همچنان تعدادی ازمردم زلزله زده ی خوی بدون چادر و یا چند خانواده باهم در یک چادر سکنا گزیده اید. وسایل بهداشتی و گرمایشی بشدت کم و سرما امان مردم خوی علی الخصوص  کودکان و سالمندان را بریده است.

طبق خبرهای واصله از خوی، تشکلهای مردم نهاد تاکنون از زلزله زدگان غافل نبوده و حتی به لحاظ غذایی تمام تلاش خود را برای سیر کردن مردم کرده اند که جای بسی خوشحالیست اما انتظار می رفت زلزله زدگان نگران تامین غذای خود نباشند و دولت متعهد باشد برای سیر کردنشان و رساندن کمکهای مورد نیاز از جمله بهداشتی ، درمانی و اسکان مردم در هتلها تا حداقل سرمای زمستان را به راحتی پشت سر بگذرانند.

ناگفته نماند در روستایی به نام خانقاه در خوی که حتی از داشتن برق در حال حاضر محرومند و نمی توانند حتی از بخاری برقی برای گرم کردن خود و بچه هایشان استفاده کنند و خبر دردناکتر آنکه، این روستا بچه های معلول زیادی دارد و به دلیل خوابیدنهای طولانی روی زمین، دچار زخم بستر شده اند که بشدت نیازمند  تشک های طبی هستند. همچنین 2 کودک در این روستا هستند که دراثر سوختگی قسمت اعظم پای خود را از دست داده اند که نیازمند  توجه ویژه دولت و خیرین می باشند.

خبر بسیار جالبی خواندم از رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه که از اعطای ۱۰ هزار لیر معادل ۵۳۱ دلار ماهانه  تا یکسال به هر خانواده زلزله زده خبرمی داد و اینکه زلزله زدگان می توانند تا احداث منازل مسکونی توسط دولت، در هتلهای چند ستاره اقامت یابند.

وی همچنین اظهار کرده است: «‌ شهروندان ما باید اطمینان خاطر پیدا کنند که بیرون و در خیابان ها نخواهند ماند. همچنین کمپین‌هایی را برای ساخت مسکن در سایر مناطق زلزله زده تشکیل داده ایم.» چقدر این خبر مسرت بخش است وقتی ریس جمهوری اینگونه با مردم خود همراهی و همدردی می کند.

با توجه به اینکه ایران کشوری ثروتمندتر از ترکیه  با امکانات و منابع بالاتری است، انتظار می رود از رییس جمهور ایران که شخصا برای بازدید خوی رفتند تا عمق فاجعه را بهتر درک کنند حال که عمق فاجعه را با چشمان خود نظاره گر بوده اند هرچه سریعتر و با قدرت هرچه تمامتر به هموطنان داغدار وآسیب دیده مان در خوی رسیدگی نمایند و همچون ریس جمهور ترکیه با هتلهای اطراف، قرارداد بسته و هموطنان مان را در هتلها اسکان دهند تا در این سرمای طاقت فرسای منفی 7 درجه در کف خیابان و در چادرهایی که گرمایش کافی ندارند دست و پنجه نرم نکنند و از منابع غنی کشورمان ماهانه مبلغی را برای امرار معاش این عزیزان در نظر بگیرند تا زمانی که خانه هایشان را بازسازی کرده و به آنان تحویل دهند. امیدواریم مسئولان خود را جای مردم خوی و شرایط طاقت فرسای آنها بگذارند که قطعا اگر هرکدام از مسئولین، خود را جای آن مردم بگذارند خواهند دید که حتی برای ساعاتی اندک نمی توانند این شرایط سرد و بغرنج وبدون امکانات را در کنار خانواده هایشان در آنجا تحمل کنند.

با وجود این همه منابع و ثروت در کشور اکنون نباید شاهد کم و کاستی ها برای مردم خوی باشیم .چگونه میشود چند فروند هواپیما کمک از ایران به سوریه برود اما برای مردم خودمان بگوییم چادر نداریم یا حتی غذای آنان را بجای دولت، مردم تامین کنند...؟؟؟!!

 انتظار میرود در اسرع وقت بی کم و کاست مشکلات مردم خوی در اولویت دستور کار دولت قرار گیرد  و مردم از کف خیابانها به هتلها اسکان داده شوند تا هم رضایت خدا وهم رضایت خلق خدا را در برداشته باشند.

 

 

 

ارسال شده در پنجشنبه ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۴:۲۵ بعدازظهر
کد خبر: 6085443
آخرین خبر ها
گزیده خبرها