با همت مدیرکل میراث فرهنگی گیلان 50 جشنواره آیین استقبال از نوروز  برگزار می شود

با همت مدیرکل میراث فرهنگی گیلان 50 جشنواره آیین استقبال از نوروز برگزار می شود

اسرار امروزدکتر ولی جهانی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در این مراسم ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این آیین، اظهار داشت: هدف از برپایی این مراسم ایجاد شور و نشاط اجتماعی و پاسداشت فرهنگ و آداب و سنن هر منطقه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، با همت اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان اولین آیین استقبال از نوروز به همراه پخت و توزیع سمنو، در آستانه اشرفیه با حضور فرمانداری شهرستان آستانه اشرفیه ، بخشداری بخش مرکزی این شهرستان و شورای اسلامی و دهیاری روستای سیاهکوچه روز پنج شنبه ۱۸ اسفند ماه در اقامتگاه بوم گردی حاج رضا برگزار شد .

دکتر ولی جهانی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در این مراسم ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این آیین، اظهار داشت: به مناسبت فرا رسیدن سال نو و زنده نگهداشتن نمایش ها و سنن آیینی، مراسم نوروز خوانی و همچنین استقبال از بهار و سال نو در نقاط مختلف برگزار می شود و هدف از برپایی این مراسم ایجاد شور و نشاط اجتماعی و پاسداشت فرهنگ و آداب و سنن هر منطقه است.

وی گفت : آیین سنتی سمنو پزان از سنت های دیرینه مردمان شمال کشور و استان گیلان در تاریخ و فرهنگ و تمدن کهن می‌باشد که اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان در سالهای اخیر بمنظور ایجاد نشاط اجتماعی و حفظ و احیای سنت ها و آیین‌های کهن بومی و محلی استان گیلان درصدد برپایی چنین جشنواره هایی است .

جهانی با بیان اینکه این سنت هنوز در اکثر روستاهای استان گیلان به ویژه در مناطق جلگه ای و کوهپایه حفظ شده است و مردم این کار را قبل از شروع سال انجام می دهند، اظهار داشت: در نظر داریم این سنت را به ثبت آثار ملی برسانیم.

  وی با بیان اینکه سال ۱۴۰۲ نسبت به سالجاری سال متفاوتی خواهد بود، از برگزاری ۵۰ جشنواره فرهنگی، هنری و سنتی مثل جشنواره سمنو پزان در سراسر استان گیلان خبر داد و از آغاز به کار ستاد نوروز میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی از ۲۰ اسفند خبر داد که خدمات دهی به مسافران و گردشگران را انجام می دهد.

 این مقام مسئول خاطرنشان کرد: سازمان میراث‌ فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گیلان در ایام نوروز در مناطق مختلف استان جهت ارتقای نشاط اجتماعی جشنواره ها، نمایشگاه ها و کلاس های مختلف آموزشی برگزار خواهد کرد .

 وی با بیان اینکه در تاریخ ۵ فروردین ماه آغاز ماه مبارک رمضان است، گفت: در این ایام جشنواره هایی که برگزار می شود با در نظر گرفتن شأن و منزلت ماه مبارک رمضان خواهد بود.

جهانی افزود : طبق تاکید استاندار محترم و ریاست محترم جمهوری در ایام نوروز در ورودی های شهرستان ها برنامه هایی متنوعی مثل ؛ برپایی نمایشگاه جهت عرضه هنرهای سنتی و محصولات صنایع دستی برگزار می شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: در راستای اجرای این برنامه ها در کلیه شهرستان ها با کمک و همکاری شهرداران ۵۲ شهر استان گیلان و فرمانداران ۱۷ شهرستان استان صورت می ‌گیرد.

جهانی یادآور شد: سایت وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همچنین سایتهای فرمانداریهای شهرستان ها و ۱۷ اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان ۲۲ پایگاه حفاظتی میراث‌ فرهنگی و نزدیک به ۳۰ موزه آمادگی کامل جهت خدمات دهی به مسافران و گردشگران در ایام نوروز دارند.

وی با اشاره به برنامه های متنوع تدارک دیده شده ، گفت : برپایی غرفه های پخت و عرضه سمنو ، اجرای موسیقی سنتی ،ساز و سورنای محلی، آیین نوروزخوانی ،آیین عید بری ، آیین هفت سین بران و اجرای نمایش های آیینی از جمله مواردی است که در این جشنواره به آن پرداخته شد و امیدوارم که با برپایی چنین جشنواره هایی بتوانیم گام های موثری در جهت پاسداشت فرهنگ اصیل گیلان و سنت های این منطقه برداریم.

جهانی در خاتمه افزود: میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی گیلان جهت معرفی اماکن گردشگری و بوم گردی استان گیلان در ایام نوروز ، « اپلیکیشنی» در راستای معرفی اماکن گردشگری, توریستی و بوم گردی به ۱۵ زبان دنیا طراحی و بروشورها و بنرهای زیادی را در دست تهیه دارد.

 لازم بذکر است در حاشیه آیین استقبال از نوروز و سمنو پزان ، نمایشگاهی از آثار صنایع دستی ، دست ساخته ها و سوغات محلی زنان گیلان نیز برپا شد .

ارسال شده در جمعه ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۲ بعدازظهر
کد خبر: 6135678
آخرین خبر ها
گزیده خبرها