کشف قاچاق چوب 35 درصد افزایش یافت
سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان:

کشف قاچاق چوب 35 درصد افزایش یافت

اختصاصی/ اسرار امروز/ ریحانه خوشحال. جنگلهای هیرکانی ایران با قدمت 60 میلیون ساله/ در حوزه منابع طبیعی 2 هزار و 60 متخلف دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند /جنگاهای هیرکانی ایران  تنها جنگل بکر در روی زمین است که از آن برای مطالعات جنگل های دنیا استفاده می شود/ اروپا و آمریکا برای مطالعه سوابق مراتع و جنگل های خود ناگزیر به بازدید و مطالعه از جنگل های هیرکانی ایران/ سرخ دار به مثابه طلای ناب است و از قدیم به عنوان ذخایر ژنتیکی شناخته شده و قطع آن ممنوع می باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، سرخوش کرم زاده سرپرست اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان گیلان طی گفتگویی با اصحاب رسانه گفت : جنگل های هیرکانی ایران تنها جنگل بکر در روی زمین است که از آن برای مطالعات جنگل های دنیا استفاده می شود و اروپا و آمریکا برای مطالعه سوابق مراتع و جنگل های خود ناگزیر به بازدید و مطالعه از جنگل های هیرکانی ایران هستند. زیرا قدیمی ترین جنگل های اروپا و آمریکا فقط ۵ میلیون سال قدمت دارد در حالی که جنگلهای هیرکانی شمال کشور،  قدمتی ۶۰ میلیون ساله دارند.

کرم زاده اظهار داشت: با توجه به اینکه منابع طبیعی از یک اکوسیستم کلی از موجودات زنده و منابع آبخیزداری و… برخوردار است .با کاهش پوشش گیاهی زمین به دلیل تبدیل شدن فضای سبز در راستای ارتقاء رفاه با کاهش جدی اکسیژن در کره زمین مواجه هستیم، لذا منابع طبیعی وجنگلها در حفظ سلامتی انسان، اشتغال واقتصاد و معیشت اهمیت ویژه و حفظ منابع طبیعی در تولید اکسیژن و کاهش گازهای آلاینده نقش اساسی دارد.

وی اکسیژن را مهم ترین اصل در زندگی انسان و جانوران عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه  اکسیژن زمین در حال تمام شدن است به همین دلیل حفظ و افزایش درختان به جهت تولید اکسیژن از اهمیت بالایی برخوردار است ، از این رو در سال جاری بیش از 2 میلیون 515 هزار اصله درخت در گیلان غرس شد.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی استان گیلان با تاکید بر رویکرد دولت و جوامع بین المللی در کاشت یک میلیارد درخت طی چهارسال در ایران تصریح کرد: 21 اسفند براساس تصمیم دولت و نماینده یونسکو قرار بود طی بیست دقیقه ۱۰۰ هزار درخت در کشور کاشته شود که از این تعداد سهم گیلان ۳۰۰۰ درخت بود، اما در استان گیلان با یک رکورد بسیار بالا طی این مدت ، ۱۲ هزار 385 نهال غرس شد.

وی با اشاره به توزیع انواع درخت در هفته منابع طبیعی یادآورر شد: این درختها از گونه های  بلوط ، افرا، پلت ، زبان گنجشک ، توسکا، ون، گیلاس وحشی، آزاد و... بودند

کرم زاده با توجه به برنامه ریزی برای تولید انبوه انواع نهال ها خاطرنشان کرد: هر هکتار جنگل به طور متوسط دو و نیم‌ تن اکسیژن در طی یک سال تولید می کند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حفاظت از گونه در حال انقراض " سرخدار" ، تصریح کرد : خوشبختانه این گونه از قدیم به عنوان ذخایر ژنتیکی شناخته شده و قطع آن ممنوع است و به مثابه طلای ناب می باشد.

کرم زاده اذعان داشت : استان های گیلان، مازندران و گلستان که دارای درختان هیرکانی هستند نمونه هایی از سرخدار با قدمت ۱۰۰۰ ساله را در خود جای داده اند که این درختان کمیاب در طول قرن ها در مناطق جنگلی سخت دوام آورده و جزء ذخایر  حفاظتی محسوب میشوند.

وی اضافه کرد: در زمینه سرخدار فعالیت های خوبی انجام شده و به شدت این گونه ی کند رشد، در حال حمایت است.

کرم زاده‌ در خصوص آتش سوزی جنگل های استان در پی حوادث گوناگون یادآور شد: در سال گذشته، ۱۳۱ فقره آتش سوزی در بیش از ۲۳۰ هکتار از جنگل ها و در سال جاری، حدود ۹۵ فقره آتش سوزی در بیش از  315 هکتار از جنگلها بوده است.

وی همچنین از بازداشت متخلفین در حوزه منابع طبیعی خبر داد و گفت : 2 هزار و 60 متخلف نیز دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شده اند.

 سرپرست اداره کل منابع طبیعی آبخیزداری استان در خصوص کشف قاچاق چوب اظهار کرد : ۱۹۸۸ فقره پرونده قاچاق چوب در سال‌ جاری تشکیل شده و این در حالی است که در سال گذشته تعداد پرونده کشف قاچاق چوب ۱۴۶۷ فقره بوده است.

کرم زاده تشدید نظارت  نیروهای این اداره کل را عامل کشفیات بیشتر خواند و گفت : ۳۵ درصد افزایش کشفیات قاچاق چوب داشته ایم که این کشفیات بیشتر در گلوگاه ها و مبادی خروجی بوده که در حال حاضراین بخش ها به شدت کنترل و نظارت می شوند.

وی افزود: در زمینه رفع تصرف اراضی ملی در سالجاری، ۱۶۴ فقره پرونده تشکیل  و رفع تصرف شد.

ارسال شده در چهارشنبه ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۹ بعدازظهر
کد خبر: 0655915
آخرین خبر ها
گزیده خبرها