با موج سوم غارت ارزی در دولت رئیسی روبرو هستیم
سعید لیلاز:

با موج سوم غارت ارزی در دولت رئیسی روبرو هستیم

اسرار امروزمنابع ارزی دولتی توسط برخی افراد و جریانات غارت شده است.این غارت از منظر حجمی بسیار بزرگ‌تر از هر فساد دیگری است که ممکن است بتوان تصور کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، سعید لیلاز در یک گفت‌وگو با روزنامه اعتماد عملکرد دولت را روی ترازوی نقد گذاشته است. وی گفت: پس از دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی با موج سوم غارت ارزی در دولت رئیسی روبرو هستیم.

مطالب مهم وی در بخشی از سخنانش:

تقریبا هر شخص هر مقدار وام ارزی که در سال 1401 گرفته را پس نداده است

- معوقات وام‌های ارزی دریافتی در سال 1401 از 8.8 درصد سال 99 به 16.6 درصد (در 3ماهه پایانی سال 1401) رسیده است. معنی این اعداد و ارقام آن است که تقریبا هر شخص هر مقدار وام ارزی که در سال 1401 گرفته را پس نداده است.

منابع ارزی دولتی در ایران توسط برخی افراد و جریانات غارت شده است

-این موضوع در شرایطی که اقتصاد ایران بسیار متورم است و در این 2 سال بیش از 100درصد به نرخ ارز کشور اضافه شده است، نشان می‌دهد که منابع ارزی دولتی در ایران توسط برخی افراد و جریانات غارت شده است.

وام گیرندگان ارزی از قدرت بالای مطبوعاتی، رسانه ای، تبلیغاتی، سیاسی و قضایی برخوردارند

-وام گیرندگان ارزی از چنان قدرت مطبوعاتی، رسانه ای، تبلیغاتی، سیاسی و قضایی برخوردارند که در اغلب موارد موفق شده‌اند دولت‌ها را وادار کنند که به قیمت روز در زمان دریافت وام، بدهی‌های خود را پس دهند.

با موج سوم غارت ارزی در دولت رییسی روبه‌رو هستیم

-پس از این دو دولت (احمدی‌نژاد و روحانی) با موج سوم غارت ارزی در دولت رییسی روبه‌رو هستیم.این غارت از منظر حجمی بسیار بزرگ‌تر از هر فساد دیگری است که ممکن است بتوان تصور کرد.

واردات روزانه 4 تا 5 میلیون دلار بنزین

-ایران از ابتدای سه ماه پایانی 1401 تا امروز روزانه بین 4تا 5میلیون دلار بنزین وارد کرده است. این در حالی است که دولت رییسی، قویا هرگونه واردات بنزین را تکذیب می کند.

دولت راهی بجز واردات بنزین ندارد

-دولت برای حل مشکل بنزین 3 راه بیشتر ندارد؛ یا باید بنزین را گران کند، یا آن را سهمیه‌بندی کرده، یا بنزین مورد نیاز را از خارج وارد کند. از آنجا که دولت مشروعیت سیاسی کافی برای 2 راه نخست ندارد ناگزیر شده تا این مقدار سوخت را به مبلغ حداقل 4یا 5میلیون دلار در هر روز  وارد کند.

دولت سیزدهم موفق به اصلاح بانکها نشد

-همه امید ما از یکدست شدن قدرت در ایران این بود که دولت بتواند وارد پروسه اصلاح در بانک‌هایی شود که متعلق به حکومت هستند اما دولتی نیستند.اما دولت موفق به اجرای این ضرورت نشده است.

دولت رییسی 17میلیارد دلار  واردات خدمات و 75.4میلیارد دلار واردات کالا انجام داده است

-مطابق آمارهای بانک مرکزی در سال 1401، دولت رییسی 17میلیارد دلار  واردات خدمات و 75.4میلیارد دلار واردات کالا انجام داده است. این عدد باور نکردنی است.

ارسال شده در سه‌شنبه ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ ساعت ۹:۵۴ بعدازظهر
کد خبر: 1500082
آخرین خبر ها
گزیده خبرها