امکان صادرات محصولات کشاورزی در بندر کاسپین فراهم شد
سرپرست معاونت امور بنادر و حوزه خزر:

امکان صادرات محصولات کشاورزی در بندر کاسپین فراهم شد

اسرار امروز. مجتمع بندری کاسپین می تواند مکان مناسبی برای صادرات محصولات کشاورزی با استفاده از کانتینرهای یخچالی باشد که علاوه بر مزیت های مناطق آزاد، امکان صادرات مستقیم به دو کشور اصلی اوراسیا را فرآهم ساخته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، میثم محمدی نژاد سرپرست معاونت امور بنادر و حوزه خزر گفت: نخستین محموله صادراتی محصولات کشاورزی با بهره گیری از کانتینرهای یخچالی از مجتمع بندری کاسپین صادر شد.

محمدی نژاد با اشاره به تنوع بخشی مسیرهای حمل و نقلی کشور با اعضای اتحادیه اقتصادی اورسیا و صادرات به بازارهای هدف، اظهار داشت: به منظور توسعه صادرات از منطقه آزاد انزلی با تکیه بر ظرفیت های مجتمع بندری کاسپین، امکان ارسال محصولات باغی ، کشاورزی و مواد غذایی با رعایت استانداردهای دمایی به دو کشور روسیه و قزاقستان با عبور از دریای خزر و بدون نیاز به عبور از کشورهای واسط فراهم شد.

وی افزود: با ایجاد مرکز اختصاصی و استفاده از کانتینرهای یخچالی در مجتمع بندری کاسپین، مزیت تردد منظم خطوط کشتیرانی داخلی و خارجی در منطقه آزاد انزلی ایجاد شده است.

محمدی نژاد با اشاره به اینکه حمل و نقل زمینی محصولات کشاورزی،باغی و مواد غذایی به دلیل معطلی کامیون ها و مشکلات در مرز با کشورهای واسطه، به طولانی شدن زمان حمل و وارد آمدن خسارات زیاد به محصولات کشاورزی صادراتی کشور منجرمی شود، افزود: خطوط منظم کشتیرانی بین بندر کاسپین و بندر اکتائو قزاقستان توسط بخش خصوصی با حمایت کشتیرانی دریای خزر و کشتیرانی ملی قزاقستان راه اندازی شد و امکان حمل کانتینرهای یخچالی توسط کشتیهای فعال در این مسیر فراهم گردیده و زیرساخت ها، امکانات و تجهیزات لازم برای نگهداری کانتینرهای یخچالی در بندر کاسپین مهیا شده است.

وی خاطرنشان کرد: به صورت آزمایشی تعداد 4 تی ای یو کانتینر یخچالی با محموله سیب درختی از محصولات باغات ارومیه به کشور قزاقستان صادر شد.

این مقام مسئول گفت: مجتمع بندری کاسپین می تواند مکان مناسبی برای صادرات این گروه از کالاها باشد که علاوه بر مزیت های مناطق آزاد، امکان صادرات مستقیم به دو کشور اصلی اوراسیا را فرآهم ساخته است.

سرپرست معاونت امور بنادر و حوزه خزر سازمان منطقه آزاد انزلی افزود: با عنایت به بروز دشواری‌هایی در مرز آستارا در ایام مختلف و همچنین اختلافات مداوم بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بنادر دریای خزر و به خصوص بنادر منطقه آزاد انزلی می‌تواند بعنوان یک سکوی صادراتی و ترانزیتی مطمئن در نوار ساحلی دریای خزر نقش موثر ایفا نماید./فرینا

ارسال شده در سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۹:۵۵ بعدازظهر
کد خبر: 8253351
آخرین خبر ها
گزیده خبرها