وضعیت اقتصادی نامطلوب بیمارستان ها و مهاجرت روزانه تعداد زیادی از  پرستاران

وضعیت اقتصادی نامطلوب بیمارستان ها و مهاجرت روزانه تعداد زیادی از پرستاران

اسرار امروز. گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات پرستاران وجود ندارد / قانون تعرفه گذاری پرستاری بیش از ۱۳ سال پیش تصویب شد ولی منابع مالی تخصیص نیافت.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز؛ رئیس کمیسیون بهداشت مجلس معتقد است که بی‌توجهی دولت به رفع مشکلات پرستاران افزایش مهاجرت آنها را در پی داشته و هر چه این موضوع را مورد تاکید قرار می دهیم متاسفانه گوش شنوایی برای شنیدن این مسائل وجود ندارد.

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس با تبریک روز پرستار، گفت: پرستاران در زمان کرونا مانند زمان جنگ جانفشانی های زیادی کردند و تعداد زیادی از آنان شهید شدند البته برخی از مدافعان سلامت به عنوان شهید محسوب نشدند و ما پیگیر این موضوع هستیم.
شهریاری با اشاره به اینکه از تصویب قانون تعرفه گذاری پرستاری بیش از ۱۳ سال می گذرد، افزود: مجلس در بودجه سال گذشته ۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای این قانون پیش بینی کرد و یک تا دو مرحله مبالغی به صورت علی الحساب پرداخت شد اما چیزی که مدنظر مجلس بود انجام نشد و منابع مالی تخصیص نیافت.
نماینده مردم زاهدان در مجلس ادامه داد: در واقع تعرفه گذاری پرستاری مانند تعرفه گذاری کار پزشکان است و وزارت بهداشت بر این باور است که خدمات پرستاران مانند پزشکان باید تعرفه گذاری و محاسبه شود و این پول نباید به صورت یکسان بین پرستاران تقسیم شود یعنی پرداخت ها باید بر اساس کارکرد باشد زیرا ممکن است یک پرستار کارکرد قابل توجه و دیگری در کادر درمان فعالیتی نداشته باشد و کار مدیریتی را انجام دهد.
شهریاری با انتقاد از اینکه علیرغم تمامی تاکیدات رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور و تلاش های مجلس هنوز مشکلات سد راه اجرای قانون تعرفه گذاری پرستاری حل نشده است، تصریح کرد: اجرای این قانون نیاز به منابع مالی و اراده جدی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برنامه ریزی مناسب دارد و از دولت مردمی انتظاری غیر از این نیست که منابع مالی قانونی که روسای مجلس و دولت تاکید بر اجرایی شدن آن دارند را اختصاص دهد؛ متاسفانه رضایتمندی جامعه پرستاری از اجرای این قانون هنوز حاصل نشده و نباید انتظار داشت که پرستاران به خوبی بتوانند به بیماران خدمات رسانی کنند.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با یادآوری سخت و زیان آور بودن شغل پرستاری، گفت: پرستاران از نظر روحی و جسمی در معرض خطر هستند و به همین دلیل قانون تعرفه گذاری و بهره وری خدمات پرستاری جامعه پزشکی و کاهش ساعت کاری آنها به ۳۶ ساعت در هفته را تصویب کردیم اما به علت کمبود پرستار مجبور به انجام اضافه کاری می شوند.
شهریاری بیان کرد: در حالی به صورت روزانه شاهد افتتاح بیمارستان های جدید هستیم که تشکیلات سازمانی و مجوز استخدام کادر پرستاری مدنظر قرار نگرفته و مسئولان مربوطه اعلام می کنند که نیروی مورد نیاز بیمارستان ها از طریق شرکتی تامین و حقوق آنها هم از درآمدهای بیمارستانی پرداخت شود در حالی که وضعیت اقتصادی بیمارستان ها به هیچ وجه مطلوب نیست و این موارد باعث شده با مهاجرت روزانه تعداد زیادی از جامعه پرستاری که جزو افتخارات نظام پزشکی هستند مواجه شویم و ما هر چه این موضوع را مورد تاکید قرار می دهیم اما متاسفانه گوش شنوایی برای شنیدن این مسائل وجود ندارد.

ارسال شده در سه‌شنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۷:۰۹ قبل‌ازظهر
کد خبر: 2141800
آخرین خبر ها
گزیده خبرها