رشد اوج بار سال جاری، بالاتر از میانگین 5 ساله است
معاون بهره برداری شرکت برق منطقه ای گیلان:

رشد اوج بار سال جاری، بالاتر از میانگین 5 ساله است

اسرار امروزرشد بار سال جاری به دلیل افزایش دمای هوا، مهاجرت و رشد گردشگری از میانگین ۵ساله رشد اوج بار استان بالاتر بود

به گزارش پایگاه اطلاع‌ رسانی اسرار امروز، حسن قنبرزاده معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای گیلان از رشد بار ۸.۳ درصدی استان گیلان بر اساس آمار ۱۵ دقیقه‌ای کنتورهای بازار برق و رشد ۱۰ درصدی بر اساس اطلاعات ثبت شده لحظه‌ای سامانه اسکادا خبر داد و گفت: این میزان رشد، از میانگین ۵ساله رشد اوج بار استان (۳.۹۵ درصد) نیز بسیار بالاتر بوده است.

قنبرزاده یادآور شد: از جمله دلایل اصلی این رشد اوج بار، افزایش دمای هوا و شیوع پدیده مهاجرت به استان در سال‌های اخیر به دلیل کم‌آبی و خشکسالی است به‌طوری‌که مصرف انرژی در مردادماه سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از ۱۱.۸ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: مسئله مهاجرت و رشد گردشگری علاوه بر رشد سریع اوج بار، باعث ارزشمند شدن و افزایش شدید قیمت زمین شده، به‌نحوی‌که تهیه زمین مناسب برای احداث پست بسیار دشوار است.

وی تصریح کرد: حتی در صورت تهیه زمین به دلیل تراکم شدید منطقه و وجود منابع طبیعی شامل جنگل، تالاب و... و قوانین بسیار سخت در این حوزه، احداث خطوط جدید هوایی در بسیاری از موارد تقریباً غیرممکن بوده و احداث پست جدید نیز بدون برقراری اتصالات، ارزشمند نبوده و مشکلی را حل نمی‌کند. معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای گیلان برای حل این مشکل، گفت: راهکاری مانند افزایش ظرفیت خطوط موجود با هادی پرظرفیت برای حل این مسئله بسیار کارساز و ضروری است.

وی افزود: باتوجه‌به رطوبت بالای گیلان که موجب خوردگی و کاهش استقامت تجهیزات پست و به‌خصوص تجهیزات خط می‌شود و فرسودگی بسیاری از خطوط استان را موجب می‌شود، تعویض هادی‌های موجود با هادی‌های پرظرفیت در قالب پروژههای رفع فرسودگی نیز راهکار دیگری است که می‌تواند بسیار اثرگذار باشد.

قنبرزاده گفت: دو یا چند مداره کردن خطوط تک مداره موجود، هماهنگی با ادارات راه، مسکن و شهرسازی در زمان اجرای پروژه‌هایی نظیر کمربندی شهری و بین‌شهری و امکان احداث خطوط انتقال و فوق توزیع در بلوار، وسط اتوبان و یا جاده از دیگر راهکارهایی است که می‌توانند مفید بوده و باعث پایداری بیشتر شبکه برق استان شوند.

. معاون بهره‌برداری افزود: گسترش منابع تولید پراکنده چه در سطح صنعتی و یا در سطح خانگی از طریق اعطای تسهیلات و حتی وضع مقرراتی به‌منظور الزام ساختمان‌ها به نصب پنل‌های خورشیدی و تجهیزات ذخیره‌ساز انرژی، می‌تواند موجب پیک سایی و جلوگیری از پرباری پست‌ها و خطوط شود. با اعمال این سیاست، نیاز به سرمایه‌گذاری انباشته در صنعت برق به‌خصوص در استان گیلان، به‌منظور پاسخگویی به نیاز مصرف مشترکان تا حدودی تعدیل می‌شود.

ارسال شده در جمعه ۰۳ آذر ۱۴۰۲ ساعت ۱:۲۱ بعدازظهر
کد خبر: 8343924
آخرین خبر ها
گزیده خبرها