پیام سازمان انتقال خون در آستانه روز جهانی ایدز

پیام سازمان انتقال خون در آستانه روز جهانی ایدز

اسرار امروز.جمعه دهم آذرماه هم زمان با اول دسامبر، روز جهانی ایدز است.

جمعه دهم آذرماه هم زمان با اول دسامبر، روز جهانی ایدز است. بیماری ایدز بیماری است که با وجود تلاش های همه جانبه  در گستره جهانی برای پیشگیری و از بین بردن آن، تقریباً همچنان در فهرست چالش های اصلی سلامت قرار دارد.

ویروس HIVکه عامل ایجاد کننده بیماری ایدز است اولين بار در سال 1981 ميلادي در بين هم جنس بازان در آمريكا پيدا شد. شواهدي وجود دارد كه قبل از اين تاريخ هم، بيماري ايدز در چند منطقه جهان وجود داشته است. زمان متوسط بين عفونت با ویروس HIVو ظهور علائم بیماری ايدز حدود 10 سال است. اين زمان به مقدار زياد از فردى به فرد ديگر متفاوت می باشد و به عوامل بسيار از جمله وضعيت سلامتى و رفتارهاى فرد بستگى دارد.

در پیشگیری از انتقال ویروس HIVاز راه تزریق خون و فرآورده های خون، حفظ سلامت خون  در مرحله تهیه خون باید مد نظر باشد که مسئولیت این کار بر عهده سازمان انتقال خون و داوطلبان اهدای خون می باشد. سازمان انتقال خون از طریق انجام مصاحبه و معاینه های پیش از اهدا و نیز انجام آزمایش های لازم بر روی خون های اهدایی این کار را انجام می دهد. اما وجود دوره پنجره در سیر بیماری که درآن شخص آلوده به عفونت HIVمی باشد ولی آزمایش های انجام شده بر روی نمونه دریافتی از وی منفی است، باعث گردیده که صرفا با انجام آزمایش نتوان از سلامت خون اطمینان حاصل نمود. اینجا است که نقش اهدا کننده گان عزیز در حفظ سلامت خون و فرآورده های تهیه شده از خون مشخص می شود.داوطلبان با همکاری کامل با پزشک واحد اهدا و پاسخگوئی صادقانه به سئوالات مطرح شده می توانند در سلامت خون های اهدا شده و نیز سلامت جامعه نقش مهمی ایفا کنید.

باعث افتخار و جای بسی رضایت مندی است که به همت اهداکنندگان عزیز به ویژه اهداکنندگان مستمر، برنامه ریزی مدیران و تلاش ویژه پزشکان و کارکنان فرهیخته سازمان انتقال خون  شاهد کمترین نگرانی‌های مرتبط با امکان انتقال ویروس عامل بیماری ایدز از طریق خون و فرآورده های آن هستیم.هم اکنون با وجود سیر افزایشی شیوع ویروس HIVدر جامعه، با گسترش فرهنگ اهدای خون توسط داوطلبان سالم و مراقبت ویژه پزشکان سازمان انتقال خون در جذب اهداکنندگان مستمر آگاه، میزان شیوع این ویروس در مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون نزدیک به صفر شده است.

 

سازمان انتقال خون ایران با برنامه ریزی منظم، ارائه آموزش های لازم و بهره گیری از آخرین فن آوری های جهانی در عرصه تشخیص سریع تر عوامل عفونی منتقل شونده از راه خون و فرآورده های خون  در نظر دارد به سمت حذف خطر انتقال این بیماری ها پیش رود، که این امر با همت اهداکنندگان عزیز خون، به ویژه اهداکنندگان مستمر و تلاش همکاران سازمان در تمامی رده های شغلی، دور از دسترس نخواهد بود.

ارسال شده در جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۹:۱۸ قبل‌ازظهر
کد خبر: 2691425
آخرین خبر ها
گزیده خبرها