رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان  : معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي به تنهايي قادر نیست  بر بيماري هاي غيرواگير غلبه كند

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان : معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي به تنهايي قادر نیست بر بيماري هاي غيرواگير غلبه كند

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در همایش سلامت و تقدیر از فعالان سلامت این استان که در سالن اجتماعات معاونت بهداشت این دانشگاه همزمان با آخرین روز از هفته سلامت برگزار شد با اشاره به افزایش روزافزون بیماریهای غیر واگیر به عنوان دغدغه امروز ،گفت: تحرک و فعالیت و طول عمر کوتاه بشر در قرون گذشته به بیماریهای غیر واگیر اجازه بروز نمی داد اما نوآوریها و امکانات جدید ،تغییر سبک زندگی،تغذیه نادرست و کاهش فعالیت بدنی بیماریهای غیرواگیر را بوجود آورد.

وی با بیان اینکه بیماریهای غیر واگیر روز به روز در حال رشد است، گفت:،تغییر سلیقه و ذائقه نسبت به تغذیه ،هجوم نرم افزارها و فعالیت ها در فضای مجازی ، عدم تحرک ، سلب قدرت خلاقیت و اندیشه های نو و نوین از جمله محدودیتهایی هستند که که امروزه گریبانگیر ما شده اند.

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک در ادامه این همایش که از سوي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني استان گیلان برگزار شده بود، خاطرنشان کرد: پذیرش سبک جدید زندگی با این شیوه باعث شد تا بیماریهای غیرواگیری همچون فشار خون،دیابت،بیماریهای مغزی،قلبی و عروقی سلامت انسانها را تهدید کنند.

وی تاکید کرد:معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي به تنهايي قادر نیست بر اين بيماري هاي غيرواگير غلبه كند و برای تحقق این امر و پيشگيري از اين بيماري ها به همكاري بين بخشي گروه هاي حوزه سلامت و ساير دستگاه ها نياز است.

یوسف زاده خاطرنشان کرد: نگاه سلامت بايد در كل فعاليت هاي دانشگاه علوم پزشکی از جمله پژوهشي، فرهنگي و ... جاري و ساري شود و همچنین باید در سازمان هاي ديگر همكار شامل محيط زيست ، شهرداري ها، NGO ها و ... مورد توجه قرار گيرد.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد فقط بر افزایش درآمد یا کاهش هزینه ها تکیه نمی کند ،یادآور شد: ما باید بتوانیم، سالهای عمر از دست رفته مردم را کاهش و کیفیت دوران زندگی آنها را افزایش دهیم و ما می توانیم علاوه بر اینکه با نگاه جدید سالهای عمر افراد جامعه را افزایش داده و شادابی و نشاط را نیز به آنها هدیه دهیم.

ریاست دانشگاه علوم پزشکی در پایان عملکرد حوزه بهداشت را کاملا" موفق ارزیابی کرد. در اين همايش جمعي از فعالان حوزه سلامت استان گيلان تقدير شدند.

ارسال شده در سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۴ قبل‌ازظهر
کد خبر: 60
آخرین خبر ها
گزیده خبرها