دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان؛ کانون توجه مسئولین وزارت بهداشت و درمان

دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان؛ کانون توجه مسئولین وزارت بهداشت و درمان

اختصاصی/ اسرارامروزوزیر بهداشت که در سنوات حضورش شخصا از زیرساختهای درمانی کشور بازدید می کرد در مدت باقیمانده فعالیت دولت تدبیر و امید، در اقدامی ابتکاری دستور داد تا معاونتهای این وزارتخانه به منظور پایش عمکرد در حوزه های مختلف دانشگاه های علوم پزشکی، به استانهای کشور سفر کنند.

وزیر بهداشت که در سنوات حضورش شخصا از زیرساختهای درمانی کشور بازدید می کرد در مدت باقیمانده فعالیت دولت تدبیر و امید، در اقدامی ابتکاری دستور داد تا معاونتهای این وزارتخانه به منظور پایش عمکرد در حوزه های مختلف دانشگاه های علوم پزشکی، به استانهای کشور سفر کنند. وزارت بهداشت با انجام پایش برنامه های حوزه سلامت در تمامی دانشگاه علوم پزشکی کشور در صدد است تا با شناسایی نقاط قوت و ضعف، ضمن ارتقای دانشگاه های علوم پزشکی از استقرار برنامه های سلامت محور حمایت کند.

در این راستا تحولات مثبت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان در دوران مدیریت دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک باعث شد تا این استان، کانون توجه مسئولین وزارت بهداشت و درمان باشد.

هر چند اظهارنظر غیر کارشناسی برخی مسئولین از جمله برخی نمایندگان مجلس در خصوص فرسودگی زیرساختهای سلامت و عدم تاثیر طرح تحول سلامت بر این بخش و اینکه، گیلان از لحاظ بهداشت و درمان از متوسط کشور هم پایین‌تر است باعث تعجب افکار عمومی شده است .

حتی در اظهارنظری عجیب تر ادعا می کنند که بودجه های تخصیص یافته در برخی موارد در جای دیگری هزینه شده است در صورتیکه اوج تخصیص بودجه طرح تحول سلامت در این استان به سالهای 93 و 94 بر می گردد یعنی زمانیکه خود در دوره قبل مجلس شورای اسلامی باید بعنوان نمایندگان مجلس بر عملکرد تیم مدیریتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان نظارت می کردند! این اظهار نظر برخی نمایندگان مجلس در شرایطی است که از سوی معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام  شد که استان گیلان، طی سه سال اخیر دارای روند رو به رشد مناسبی در بسیاری از شاخص های سلامت بوده است و در حال حاضر رتبه سیزدهم کشور در شاخص رضایتمندی مردم از دریافت خدمات سلامت را کسب نموده است.

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک هم بارها در پاسخ این سوال که چرا بودجه تخصیص یافته طرح تحول سلامت در برخی موارد در جای دیگری هزینه شده است، سکوت نموده و علاقه ای برای برگشت به سنوات گذشته ندارد. تمرکز وی و کارکنان این دانشگاه با تکیه بر برنامه راهبردی، روی آینده است و افتخارات کسب شده این دانشگاه در سالجاری گواهی بر این ادعا است.

سفر دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت، دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت و درمان، محمودی مشاور معاون درمان وزارت بهداشت، دکتر ابراهیم گلمکانی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، دکتر بشیر خالقی - دکتر ابوالفضل سروش و  دکتر اکبر ترکی سه تن از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاج الدینی مسوول دبیر خانه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، طباطبایی و غنیان  معاون دبیرکل مجمع خیرین سلامت و حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس  و دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور در یک هفته به استان گیلان نشان می دهد که این دانشگاه با برنامه ای روشن و مشخص گامهای بلندی برای پیشرفت برداشته و آینده خوبی در حوزه سلامت، پیش روی استان گیلان است.

اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و معاون درمان وزارت بهداشت  و مسئولین وزارت بهداشت و درمان در سفر اخیر به استان گیلان، از زیرساخت های بهداشت و درمان بازدید کردند و بر توسعه خدمات بهداشتی درمانی و زیر ساختها  تاکید کردند.

گزارش ذیل گزیده ای از مطالبی است که توسط مسئولین وزارت بهداشت و درمان و اعضای کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در استان گیلان در جلسات و بازدیدها عنوان شد. 

 

 محرومیت های حوزه سلامت گیلان، ریشه در سنوات گذشته دارد

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرارامروز، دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در سفر خود به گیلان با بیان اینکه وزارت بهداشت تلاش می کند با حمایت سایر دستگاه ها، استان گیلان را به جایگاه واقعی خود برساند، یادآور شد: در دو سال اخیر برای بهبود زیر ساخت های حوزه سلامت گیلان اقدامات خوبی از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان شده است.

جان بابایی با اشاره به اینکه کاهش بار هزینه های درمانی و افزایش خدمات به مردم، نتیجه توجه بیشتر به مراکز درمانی دولتی است، گفت: محرومیت های حوزه سلامت گیلان، ریشه در سنوات گذشته دارد  وعقب افتادگی‌ها در این حوزه به ویژه در زمینه زیرساخت‌ها به دلیل نبود برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب بوده است.

معاون درمان وزارت بهداشت، افزود: هر چند با اجرایی شدن طرح تحول نظام سلامت در کشور، هزینه های مردم در بخش بستری کاهش چشمگیری داشت ولی هنوز برای دسترسی به خدمات سرپایی هزینه های زیادی تحمیل می شود  که حل این مشکل نیاز به اقدامات اساسی در این دارد.

وی با درخواست از سایر دستگاه های دولتی برای ارتقای سلامت این استان، خاطرنشان کرد: با راه اندازی کلینیک های ویژه بسیاری از مشکلات برای دسترسی به خدمات سرپایی رفع می شود.

این مقام مسئول افزود: در حال حاضر  تکمیل طرح‌های نیمه تمام درمانی در شهرستان‌های تالش، صومعه سرا، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه و رشت ، تکمیل مراکز اورژانس نیمه تمام، بهبود فضای بیمارستان زنان و اطفال رشت، تجهیز دستگاه‌های دیالیز، تکمیل کلینیک تخصصی آستانه اشرفیه، تجهیز و راه‌اندازی بیمارستان لاهیجان و ساخت یک بیمارستان بزرگ و مجهز در مرکز استان از جمله برنامه‌های وزارت بهداشت و درمان برای کاهش عقب ماندگی‌های در گیلان است.

جان بابایی با تاکید بر اینکه بیمارستان های دولتی  برای ارایه خدمات به مردم باید سرپا بمانند، افزود: هیچ بیمارستان دولتی در شهرستان ها سود آور نیست و وزارت بهداشت به دنبال کسب سود در بیمارستان ها نیست، ولی آنچه که مهم است باید این بیمارستان ها برای ارایه خدمات به مردم سرپا بمانند و همه دستگاه های اجرایی از قبیل اداره برق، گاز و آب فاضلاب باید در این زمینه همکاری کنند.

معاون درمانی وزارت بهداشت با اشاره به فضای فیزیکی و خدماتی بسیار فرسوده و الزام ساخت یک بیمارستان جدید در مرکز استان گیلان، تصریح کرد: اگر بیمارستان‌های دولتی در ارائه خدمات‌ درمانی بخوبی عمل کنند و مردم‌ را راضی نگه دارند قطعاً مردم از مراجعه به بخش خصوصی جلوگیری می‌کنند .

حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس  و دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور با تاکید بر اینکه : گیلان پتانسیل های خوبی در حوزه بهداشت و درمان دارد که با تکیه بر این پتانسیل ها و با تقویت نقاط قابل بهبود، می توان سلامت مردم را ارتقا داد، گفت: بعد از بازدیدهای صورت گرفته از مراکز درمانی و بهداشتی گیلان به این نتیجه رسیدم درمان در بخش خصوصی این استان بسیار تقویت شده است متاسفانه در بخش دولتی که نیاز بسیاری از مردم است اقدامات قابل توجهی در سنوات گذشته انجام نشده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه طرح‌ تحول سلامت در گیلان هیچ تأثیری نداشته است ، افزود: طی سال های اول استقرار طرح تحول سلامت (۹۳ و ۹۴) بودجه های کلانی برای بهبود زیرساخت های بهداشت و درمان در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفت که متاسفانه آثاری از آن و استقرار مناسب پروژهای تحول سلامت، در گیلان دیده نمی شود.

طرح تحول سلامت با اجرای خود در استان‌های مختلف تأثیر خود را در آن استان‌ها نشان داد ولی در استان گیلان هیچ تأثیر نداشته و در آینده نزدیک تیمی تحقیقاتی از طرف کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی برای بررسی وضعیت اجرای طرح تحول سلامت به گیلان سفر می کنند. 

 

استان گیلان از منابع تخصیصی طرح تحول سلامت در سنوات گذشته بخوبی استفاده نکرد

 

حسینعلی شهریاری رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس  و دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور با بیان اینکه استان گیلان از منابع تخصیصی طرح تحول سلامت در سنوات گذشته بخوبی استفاده نکرده، افزود: بودجه اختصاص داده شده به طرح تحول سلامت در استان گیلان معلوم نیست در کجا هزینه شده است و باید مشخص شود.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس  با اشاره به اینکه یک بیمار فقط باید دغدغه رفع بیماری خود را داشته باشد نه اینکه از کمبود امکانات در استان خود رنج ببرد، خاطرنشان کرد: توسعه خدمات دولتی برای کاهش دغدعه های جدی مردم باید در الویت قرار بگیرد. اما با توجه به حضور دکتر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه انتظار ما از استان گیلان بسیار بیشتر از این بود ولی متأسفانه شاهد وضع نامطلوبی در زیرساختهای حوزه درمان گیلان هستیم.

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور گفت: بهره مندی مردم از خدمات مناسب سلامت و دسترسی آسان به خدمات بهداشت و درمان باید در الویت قرار بگیرد و مسوولان باید تلاش کنند تا مردم ثمرات طرح تحول سلامت را در گیلان، لمس کنند. متاسفانه تفکر بی‌نیاز بودن مردم گیلان‌ به دلیل مسائل مالی از منابع دولتی در کشور وجود دارد درحالیکه انسان‌های مستضعف زیادی در این استان وجود دارند .

 

 استان گیلان در برقراری ارتباط سطح یک و دو نظام ارجاع ، در کشور پیشرو است

 

دکتر علیرضا رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت و درمان در سفر خود و در جمع مسوولان و مدیران شبکه بهداشت و درمان گیلان با تاکید بر بهبود زیرساخت ها در استان، گفت: با استقرار نظام ارجاع، مراقبت های سلامت در مسیر خودش قرار می گیرد. در این زمینه همراهی کارکنان، استقرار سیستم نوبت دهی مناسب و ثبت صحیح خدمات در سامانه های مرتبط حایز اهمیت است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت پایش ها و گزارشات حوزه بهداشت، شناسایی نقاط ضعف و بهبود را ضروری خواند و افزود: تیم نظام ارجاع توانسته است با توجه به امکانات محدود استان و با تکیه بر استفاده از زیرساخت های موجود و نیروی انسانی علاقمند، بهره گیری از فرایندهای قابل اجرا و حذف عوامل مزاحم در سطح کشور موفق باشد و در این راستا، 88 درصد جمعیت گیلان در سامانه سیب ثبت شده اند.

رییسی خاطر نشان کرد: گیلان، طی سال های اخیر، دارای روند رو به رشد مناسبی در بسیاری از شاخص های سلامت بوده است اما با توجه به عقب ماندگی های مزمن گیلان در حوزه سلامت طی سنوات گذشته، برای رسیدن به میانگین کشوری ضمن بهبود زیرساخت ها باید برای استقرار صحیح فرایندها تلاش بیشتری شود.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود رتبه شاخص رضایتمندی مردم از دریافت خدمات سلامت در گیلان را رتبه سیزدهم کشور اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای بهبود همه حوزه ها برنامه ای مشخص دارد. در این خصوص امیدواریم با تدابیر اندیشیده شده و بازسازی فرایندهای موجود در آینده ای نزدیک، شاهد ارتقا قابل توجه شاخص های سلامت در گیلان باشیم و من اعتقاد دارم در صورت استمرار روند موجود، آینده خوبی پیش روی گیلان در حوزه سلامت است.

وی با ارایه آماری از وضعیت بهداشت استان، شاخص سالخوردگی را با در نظر گرفتن میزان موالید، دو برابر میانگین کشوری عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به سالمند بودن استان، شیوع بیماری های غیرواگیر نظیر دیابت، سرطان، فشار خون نیاز به پیگیری بیشتری دارد، بر این اساس؛ آموزش ، توجه بیشتر به گیرندگان خدمت و فراهم کردن امکانات مناسب بهداشتی می تواند مثمر ثمر باشد. همچنین، بهبود زیر ساخت های بهداشتی در این استان امری ضروری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

رییسی گفت: استقرار پرونده الکترونیک، نظام ارجاع و پزشک خانواده سه الویت وزارت بهداشت برای تحقق برنامه ششم توسعه است.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت، ضمن بازدید از مراکز بهداشتی درمانی و ارزیابی عملکرد اضافه کرد: ارتقای سطح سلامت جامعه از اهداف برنامه ششم توسعه است و در این برنامه پیش بینی شده است ثبت و ارایه خدمات سلامت بر مبنای پرونده الکترونیک، نظام ارجاع و پزشک خانواده باید باشد.

وی با تاکید بر این که در راستای نظام ارجاع الکترونیک کارهای خیلی خوبی در سطح کشور به ‌ویژه در استان گیلان شروع‌ شده است، افزود: مهم‌ترین دستاورد نظام ارجاع می‌تواند تحقق عدالت اجتماعی و دسترسی آسان مردم به خدمت سلامت باشد.

وی با بیان اینکه تاکنون برای بیش از ۷۰ میلیون نفر پرونده سطح یک در نظام ارجاع (سامانه سیب) به ثبت‌ رسیده است، خاطرنشان کرد: یکی از اشکالات نظام ارجاع عدم ارتباط پرونده‌های سطح یک و دو‌ با یکدیگر است که استان گیلان توانسته است بین این دو ارتباط برقرار کند و در این خصوص پیشرو در کشور باشد.

رییسی تصریح کرد: نظام ارجاع الکترونیک گیلان برنامه بسیار خوبی است که توانسته سطوح ارجاع یک، دو و سه را با هم پیش بینی کند.

 وی تاکید کرد: برای استقرار این برنامه سعی شد تا با حذف برگه های کاغذی و مهر پزشک، فشار ارباب رجوع از دوش پزشک بر داشته شود تا برنامه با چالش مواجه نگردد.

 

حضور تیم پایش وزارت ،  فرصتی برای افزایش سرعت در اجرای برنامه راهبردی است

 

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک  رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در سفر اعضای کمیسیون بهداشت و درمان به استان گیلان گفت: تصمیم سازی و تصمیم گیری در حال حاضر مشکل اصلی استان برای استفاده بهینه از امکانات موجود است.

 وی با اشاره به ضریب اشغال پایین تخت ها در مراکز درمانی لاهیجان، افزایش خدمات تخصصی سلامت را از الویت های دانشگاه علوم پزشکی کیلان برشمرد و افزود: با راه اندازی واحد ام آر آی و توسعه خدمات دیالیز، لاهیجان قطب سلامت در شرق گیلان خواهد شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان همچنین از راه اندازی مرکز همایش های علمی شمال کشور در لاهیجان خبر داد و تصریح کرد: لاهیجان پتانسیل های مناسبی برای گسترش فعالیت های درمانی آموزشی دارد و در این راستا ماندگاری پزشکان در شهرستان ها از الویت های دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

وی ضمن تاکید بر نیاز استان به اورژانس هوایی، گفت: زیر ساخت های درمانی گیلان فرسوده است اما با همه این مشکلات، مسوولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان برای بهبود زیرساخت ها و توسعه خدمات سلامت تلاش می کنند که روند رو به رشد سلامت طی سال های اخیر، گواه این مهم است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید به حرکت دانشگاه در مسیری هدفمند، تصریح کرد: تمام مسیر حرکت 10 سال آینده دانشگاه، در برنامه راهبردی مشخص است. حضور تیم پایش وزارت بهداشت و درمان و شناسایی نقاط قوت و قابل بهبود، فرصتی برای افزایش سرعت در اجرای برنامه راهبردی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان است.

دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پایان گفت: استفاده از ظرفیت های سازمانی با تکیه بر توسعه خدمات الکترونیک سلامت، توانست در شرایط سخت اقتصادی،نظام ارجاع را در گیلان مستقر کند. 

این هیات پارلمانی و معاون درمان وزارت بهداشت و درمان  از بیمارستان جدیدالاحداث پیروز، بیمارستان های رودبار، منجیل و رستم آباد ، آستانه اشرفیه،لاهیجان ،سیاهکل، دیلمان و ... بازدید کردند و تجمیع امکانات و تجهیزات درمانی، راه اندازی سی تی اسکن و کلینیک ویژه در رودبار، تسریع در ساخت کلینیک ویژه و راه اندازی بیمارستان محلی در کیاشهر، افزایش تخت های ICU، تامین یک دستگاه اکو، یکدستگاه سونوگرافی، یک دستگاه سی تی اسکن و توسعه تخت های دیالیز برای شهرستان آستانه اشرفیه، راه اندازی یک دستگاه سی تی اسکن، توسعه خدمات دیالیز و توسع خدمات اورژانس ، اختصاص یک دستگاه آمبولانس به پایگاه ۱۱۵ ناصرکیاده و راه اندازی اورژانس هوایی در لاهیجان و توسعه فضای فیزیکی در بیمارستان پیروز جهت ادغام دو بیمارستان ۲۲ آبان و سید الشهدا در دستور کار قرار گرفت.

ارسال شده در جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۴ بعدازظهر
کد خبر: 6840934
آخرین خبر ها
گزیده خبرها