جمشید مشایخی درگذشت

جمشید مشایخی درگذشت

اسرار امروزجمشید مشایخی هنرپیشه سرشناس ایرانی در سن ۸۵ سالگی درگذشته است. این هنرمند پیشکسوت از چند روز گذشته به علت بیماری در بیمارستان عرفان تهران بستری بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، جمشید مشایخی هنرپیشه سرشناس ایرانی در سن ۸۵ سالگی درگذشته است. این هنرمند پیشکسوت از چند روز گذشته به علت بیماری در بیمارستان عرفان تهران بستری بود.

جمشید مشایخی در ۶ آذرماه سال ۱۳۱۳ در جنوب تهران به دنیا آمد. او کار تئاتر حرفه‌ای را از سال ۱۳۳۶ آغاز کرد و بعد از آن در نمایش‌های بسیاری بازی کرد.

مشایخی مدتی کارمند اداره هنرهای دارماتیک بود و زمانی که دانشکده هنرهای داراماتیک تأسیس شد، به تحصیل در این دانشکده پرداخت که در میانه، آن را رها کرد.

مشایخی در سال ۱۳۴۲ با بازی در فیلم کوتاه "جلد مار" بازیگری در سینما را آغاز کرد. اما نخستین اثر مهم او، بازی در نقش خان دایی در فیلم قیصر ساخته مسعود کیمیایی بود. از این پس نقش مردان جا افتاده تیپی برای او شد که در فیلم‌های متعددی تکرار گردید.

چهره‌اش در سال‌های حضور در سینمای ایران - بجز اینکه گرد پیری بر سر و رویش نشست - تغییر چندانی نکرد و در بیشتر نقش‌هایش سبیل همیشگی را بر صورت داشت، اما تنوع نقش‌هایش (از ناصرالدین شاه تا رفتگر شهرداری، از شاهزاده قاجاری تا رضا تفنگچی) و توانمندی او در اجرای آنها، در سینمای ایران مثال زدنی است.

جمشید مشایخی در ششمین دوره چهره‌های ماندگار به عنوان چهره ماندگار سینمای ایران برگزیده شد و در آبان ماه سال ۸۵ در پاریس به خاطر ۵ دهه فعالیت هنری از او تجلیل به عمل آمد. آذرماه ۸۵ هم بزرگداشتی به پاس ۵۰ سال فعالیت هنری او در عرصه بازیگری تئاتر و سینما در تهران برگزار شد.

از وی سه فرزند به نام‌های نادر، نغمه و سام بجا مانده است که نادر از شناخته شده‌ترین آهنگسازان ایران است و رهبری ارکستر سمفونیک تهران را نیز بر عهده داشته است. او روز سیزدهم فروردین ماه ۱۳۹۸ و در حالی که به علت بیماری ایام نوروز را در بیمارستان عرفان تهران سپری کرده بود در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

ارسال شده در سه‌شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۲ بعد از ظهر
کد خبر: 4857466
آخرین خبر ها
گزیده خبرها