معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مراسم افتتاح گازرسانی به 200 روستای استان گیلان: استان گیلان یکی از بهترین استان‌های کشور در گازرسانی روستایی است

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در مراسم افتتاح گازرسانی به 200 روستای استان گیلان: استان گیلان یکی از بهترین استان‌های کشور در گازرسانی روستایی است

56c75e5a2fc40.jpg

اسرار. وقتی که نیم نگاهی به بحران برف سال 1392 در استان گیلان و مازندران بیاندازیم زمانیکه برق،آب ،تلفن و ... قطع شده بود نعمت گاز علاوه بر روشنایی و پخت و پز ، کمبود آب مصرفی مورد نیاز مردم را رفع می کرد چرا که با استفاده از این نعمت الهی برف را ذوب می کردند و از آب استحصالی مشکلاتشان را حل می کردند. پس مطالبات مردم برای استفاده از این نعمت الهی و گازرسانی امری طبیعی و الزامی است. وقتی صحبت از گازرسانی می شود مردم استان گیلان با توجه به اهمیتی که برای رفاه قائل هستند ،نگاهی ویژه به این مقوله دارند. طبق نظرسنجیهای بعمل آمده بیشترین مطالبات و اولویتهای مردم گیلان گازرسانی بود چرا که علاوه بر رفاه و آسایش ،سلامتی را به همراه خود دارد.

وقتی به عملکرد شرکت گاز استان گیلان طی 2 سال اخیر نگاه کنیم به راحتی می توان دریافت که برای پاسخ به این مطالبات به خصوص در روستاها ، اقدامات قابل توجهی در حوزه گازرسانی صورت گرفته است و گواه این ادعا افزایش گازرسانی از 401 روستا طی 8 ساله 1388 تا سال 1392 به 524 روستا طی 2 سال 1392 تا سال 1394 می باشد. عملکرد این شرکت در زمان مدیریت مهندس جمشید ظهیری طی دو سال اخیر به گونه ای بود که آیت الله قربانی نماینده ولی فقیه در استان گیلان در دیدار مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و معاون وزیر نفت ، روند توسعه گازرساني در این استان را مطلوب ارزيابي كرد. دکتر نجفی استاندار گیلان هم افزایش شاخص بهره مندی گاز روستایی از 65 به 85 درصد را طی این مدت افتخاري بزرگ براي شركت گاز گيلان و كشور اعلام کرد و گفت: گازرسانی به روستاهای گیلان آثاری ماندگار برای شرکت گاز می باشد.

در ابتدای سال جاری مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان به استاندار وعده داد در صورت فراهم شدن امکانات تا پایان سالجاری 365 روستا از نعمت گاز بهره مند خواهند شد که با پیگیریهای انجام شده توانست بیش از 85 درصد تعهدات خود را اجرایی کند و به همین دلیل از سوی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و معاون وزیر نفت مورد تقدیر قرار گرفت. به عنوان نمونه می توان یادآور شد در حال حاضر درصد برخورداری رودبار 54 درصد ، فومن 80 درصد از نعمت گاز است که این ارقام در زمان تحویل مدیریت این شرکت به جمشید ظهیری به ترتیب 22 و 42 درصد بود و این آمار نشان از تلاشهای شبانه روزی کارکنان شرکت گاز استان گیلان برای رفاه حال مردم دارد.

56c761ff73263.jpg

آیین افتتاح گازرسانی همزمان به 200 روستای استان گیلان، به صورت نمادین در روستای بوئین شهرستان فومن زادگاه مرحوم آیت الله العظمی بهجت برگزار شد و اولین سیستم گرمایشی این روستا در منزل شهید ابراهیم جعفری؛ اولین شهید گیلانی انقلاب اسلامی توسط استاندار گیلان و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران روشن شد. در این مراسم که با حضور مهندس عراقی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ، ناصر عاشوری نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی ،دکتر محمد علی نجفی استاندار گیلان و جمع کثیری از مسئولین استانی و شهر فومن در تالار قصر سفید فومن برگزار شد مهندس جمشید ظهیری مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان ضمن خیرمقدم گزارشی از عملکرد این شرکت ارائه کرد و افزود: آماده سازی زیرساختها برای گازرسانی در ادوار گذشته و در تمام دولتها مطرح بود وحتی در سفر هیئت دولت نهم و دهم بحث گازرسانی به 1126 روستا نیز مصوب شد اما متاسفانه به دلیل تخصیص نیافتن اعتبارات لازم ،بیشتر این مصوبات روی کاغذ ماند و منابع داخلی شرکت گاز هم جوابگو نبود.

جمشید ظهیری گازرسانی و برخورداری از گاز طبیعی را یکی از ابعاد رفاه و سلامت در سطح جامعه نام برد و افزود: برخورداری از گاز طبیعی یکی از مطالبات مردم استان گیلان است.

وی خاطرنشان کرد :پس از استقرار دولت تدبیر و امید و اجرای پروژه های گازرسانی به روستاهای بالای 20 خانوار در قالب بند ((ق)) این پروژه در استان گیلان با استقبال زیادی روبرو شد.

وی در ادامه همدلی دولت و مجلس بدون تعارفات سیاسی برای خدمت رسانی بهتر به مردم، تلاش وزیر محترم نفت در ارائه سریع این طرح و کسب موافقت شورای اقتصاد، شهامت و شجاعت مدیران عامل شرکت های گاز استانها در پذیرش این قانون را از دلایل مهم اجرایی شدن این طرح عنوان کرد و گفت: در استان گیلان دکتر نجفی با تدبیر خود ،کارگروه گاز را تشکیل داد و تمام سازمانها و دستگاه هایی که در این پروژه باید همراه و همیار بودند موظف شدند تا اقدامات لازم را انجام دهند.

ظهیری با بیان اینکه وجود بستر مناسب و تشکیل کارگروه گاز، مهم ترین دلیل تسریع و موفقیت اجرای این طرح در استان گیلان است، گفت: در واقع سازمانهایی همچون اداره کل راه و شهرسازی ،میراث فرهنگی،محیط زیست ، بنیاد مسکن،شوراها و دهیاران، نیروی انتظامی و ... که باید همراه و همیار شرکت گاز در گازرسانی باشند انصافا هیچ چیز را کم نگذاشتند .

مدیر عامل شرکت گاز استان گیلان در ادامه با اشاره به یکهزار و ۵۷۲ کیلومتر لوله گذاری در ۲۰۰ روستای استان گیلان، تصریح کرد: با بهره برداری از این پروژه، 27 هزار خانوار روستایی استان گیلان از نعمت گاز طبیعی بهره مند می شوند.

وی پروژه گاز رسانی به ۲۰۰ روستای گیلان را در شهرستان های آستانه ۱۲ روستا، تالش ۱۰ روستا، رشت ۳۸ روستا ، رودبار چهار روستا ، شفت ۱۲ روستا ، صومعه سرا ۱۶ روستا ، فومن ۴۰ روستا ، لاهیجان ۴۵ روستا ، سیاهکل یک روستا ،رودسر 9 روستا، لنگرود یک روستا و ماسال 12 روستا اعلام کرد.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با بیان اینکه برای اجرای این پروژه ها ۱۰۸ میلیارد تومان هزینه شده است، اظهار کرد: با بهره برداری از پروژه ها گاز رسانی به ۲۰۰ روستا ،درصد بهره مندی روستاهای گیلان از نعمت گاز طبیعی به ۸۵ درصد رسید که از میانگین کشوری بسیار بالاتر است.

وی در پایان خاطرنشان کرد:از همکاران خود در کلیه بخشهای شرکت گاز استان گیلان و پیمانکاران که بدون وقفه و به صورت شبانه روزی حتی در روزهای تعطیل برای اتمام و تکمیل این پروژه تلاش کردند تقدیر می کنم.

دکتر محمد علی نجفی استاندار گیلان هم در ادامه این مراسم با تاکید بر اینکه توسعه در بخشهای مختلف از حقوق مردم گیلان است گفت: از همه دستگاه ها و سازمانهایی که در اجرا و تکمیل پروژه های گازرسانی به 200 روستای این استان نقش ایفا کردند تقدیر می کنم.

استاندار گیلان گاز رسانی به ۲۰۰ روستا را اتفاقی مهم و مبارک در کل کشور عنوان کرد و افزود: اتمام این پروژه بزرگ در سایه هماهنگی ، همکاری، همدلی و همزبانی همه دستگاه ها به ویژه محیط زیست، میراث فرهنگی و راه وشهرسازی رخ داده است..

وی توسعه بدون رعایت شاخص های محیط زیستی را غیرقابل قبول دانست و تاکید کرد: بیشتر فعالیت گاز رسانی در استان در حوزه های محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی بوده که مسئولان این دستگاه ها نهایت همکاری را برای رسیدن به این موفقیت داشتند

وی اظهار کرد: استان گیلان بر اساس آمار و ارقام طی دو سال گذشته رشد خوبی در بخشهای مختلف داشته است.

نجفی در ادامه با اشاره به انقلاب اسلامی به عنوان انقلابی مردمی ،یادآور شد: گازرسانی به ۴۰ روستای شهرستان فومن جز حقوق مردم این دیار است و داشتن امکانات رفاهی و برخورداری از نعمت های خدادادی، حق مردم ایران و استان گیلان می باشد..

نجفی افتتاح بیش از یک‌هزار پروژه در دهه فجر جاری را از اقدامات مهم دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: با هدایت و تدبیر رئیس جمهور شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در اجرای پروژه‌های عمرانی در سالجاری هستیم..

استاندار گیلان در پایان بهره‌مندی 27 هزار خانوار روستایی از گاز را جزو اقدام‌های مهم در دهه فجر جاری ذکر کرد و متذکر شد: شاخص گازرسانی گیلان در دو سال گذشته از 65 درصد به 85 درصد رسیده است.

حمید رضا عراقی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز در این مراسم اظهار کرد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید انتظار می‌رفت که مشکلات کشور،نیازها،درخواست‌ها و انتظارات مردم رفع شود و توسعه و تعامل دو جانبه گسترش یابد.

وی با بیان اینکه طبیعتاً شرکت ملی گاز ایران با انتظارات زیاد مردم علی الخصوص شهرها و روستاهای فاقد گاز مواجه بود ، افزود: بنده در سال 92اعلام کردم که شرکت ملی گاز ایران ورشکسته است؛ چرا که منابع داخلی به هیچ عنوان جوابگو نبود و بدون استثنا همه شرکتهای گاز استانی به بانک‌ها بدهکار بودند و فقط منابع داخلی بایستی بدهی بانک‌ها را پرداخت می‌کرد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه دولت تدبیر و امید در این شرایط بایستی برای برآورده کردن انتظارات مردم دست به کار می شد،خاطرنشان کرد: هنر این است که با پول کم کارهای زیاد و بزرگ انجام داد که خوشبختانه در این کشور با اتحاد، قدرت هماهنگی، قدرت تعامل با دیگران و نداشتن ها اقدامات خوبی صورت گرفت.

وی با اشاره به گازرسانی به 5 هزار روستا در سال 1394 و در بدترین شرایط مالی،گفت: همزمان با دهه مبارک فجر گازرسانی به 1600 روستا در کشور بهره برداری شد.

وی با بیان اینکه در دهه فجر سال گذشته یکهزار و ۲۰۰ پروژه به بهره برداری رسیده است، افزود: در هفته دولت سال جاری نیز یکهزار و ۶۰۰ پروژه گازرسانی کشور افتتاح شده است.

معاون وزیر نفت، استان گیلان را یکی از بهترین استانهای کشور در گازرسانی روستایی عنوان کرد و گفت: گازرسانی به ۲۰۰ روستا در یک استان امری بی سابقه در سطح کشور است که نتیجه تعامل دوگانه و اتکای متقابل و مناسب در سطح مسئولان گیلان است.

وی افزود: در این شرایط سخت یکی از استان هایی که در گازرسانی بیشترین اقدام را انجام داده ، گیلان بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه توسعه و رشد جامعه فقط در گازرسانی، رفاه و ... نیست، تاکید کرد: توسعه باید در اندیشه جامعه ایجاد شده و نتیجه آن در مصرف بهینه سرمایه های ملی مشهود باشد که الحمدالله در سالجاری علیرغم توسعه گازرسانی در بخشهای مختلف ، مصرف سالانه گاز در حوزه مصارف خانگی و تجاری افزایش نیافته است.

وی افزود: شرکت ملی گاز ایران به دلیل مصرف درست مردم و افزایش تولید در سالجاری توانست 7 میلیارد متر مکعب گاز بیشتر به نیروگاه ها تزریق کند.

عراقی با ابراز رضایت از گازرسانی در استان گیلان اظهار کرد: فرهنگ صرفه‌جویی گاز در مردم نهادینه شده است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه رضایتمندی مردم، وظیفه دولت و مسئولان است و دولت به دنبال ایجاد رضایت ملت است ،تصریح کرد: ایجاد رضایتمندی در حرف و شعار نیست بلکه رضایتمندی مردم باید در عمل متبلور شود.

وی در پایان گفت: با وجود تحریم‌ها و شرایط دشوار مالی، دولت خدمات‌رسانی از جمله گازرسانی را انجام داد و امروز با عزم جدی و مدیریت خوب استان‌ها از جمله گیلان شاهد گازرسانی در روستاها هستیم.
56c75dc6156ff.jpg

ارسال شده در جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۸ بعدازظهر
کد خبر: 16
آخرین خبر ها
گزیده خبرها