امیر افروز،جوان بسیجی در لباس سردفتری

امیر افروز،جوان بسیجی در لباس سردفتری

دفاتر اسناد رسمی (دفترخانه ) نهادی مدنی و وابسته به قوه قضائیه ایران هستند و بصورت مستقل و بدون وابستگی مالی به حاکمیت سیاسی برای تنظیم و ثبت رسمی اسناد ، اداره می‌شوند. دفاتر اسناد رسمی بعنوان یک مرکز حقوقی و مدنی رابط حاکمیت و شهروندان هستند و مهم ترین کار این نهاد، تامین و تضمین امنیت حقوقی و اقتصادی جامعه ‌است. سردفتر هم در راس این نهاد، شخصاً دارای مسئولیتی مستقل از دولت و قوای حاکم بوده و با تنظیم دقیق اسناد نقشی حساس در جلوگیری از وقوع نزاعهای بی‌مورد و کاهش مراجعات مردم به محاکم قضایی ایفا می کند. کمک به تامین بهداشت حقوقی جامعه از طریق تثبیت مالکیت شهروندان بر اموال و دارائیهای خود و رسمیت بخشیدن به عقود و تعهدات و وصول برخی درآمدهای دولت از دیگر کارهای این نهاد محسوب می شود. در این راستا سراغ امیر افروز سر دفتر 4 شهرستان رشت رفتم تا گفتگویی با وی داشته باشم.

دفتراسناد رسمی 4 رشت از اولین دفاتر تاسیس شده استان گیلان است و اسناد موجود در بایگانی این دفترخانه نشان میدهد سابقه تاسیس آن به سال 1309 بر می گردد و امروز پس از گذشت 85 سال و تغییر چند سردفتر آنچه از خود در اذهان عمومی به جا گذاشته، قانون مداری و ایجاد احساس اطمینان و اعتماد مردم است که مهمترین سرمایه این مجموعه محسوب می شود.

امیر افروز متولد سال 1366 است و فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته حقوق خصوصی از دانشگاه گیلان می باشد که در حال حاضر به عنوان یکی از جوانترین سر دفتر اسناد رسمی کشورفعالیت می کند. وی راهي را رفت كه پدرش حشمت افروز به مدت 42 سال رفته بود و سالها مرد شماره يك دفاتر اسناد رسمی استان گیلان در رعایت قانون محسوب مي‌شد. وی تصمیم گرفت نام پدر را زنده نگه دارد و توانست همانند پدرش مدافعی مستحکم و قدرتمند از قانون باشد و با سابقه حدود 10 سال فعالیت در این رشته، خيلي زود پله‌هاي ترقي و پيشرفت را پشت ‌سر بگذارد و از دهه فجر سال 1393 رسما به عنوان سردفتر، کار خود را آغاز کرد. وی علیرغم اینکه در آزمون قضاوت قبول شده بود ترجیح داد همچنان پرچم 85 ساله این دفترخانه را در اهتزاز نگاه دارد.
امیر افروز در ابتدای این گفتگو ضمن تبریک ایام الله دهه فجر به محضر مقام معظم رهبری مدظله العالی و ملت شریف ایران گفت: این روزها را می توان آغاز حرکت ملتی به سوی خودباوری ، عدم وابستگی ، استقلال ، دین خواهی و عزت خواند. مردمی که تصمیم گرفتند در سایه رهبری مقتدر و شجاع روی پای خود بایستند. امروز کشور بزرگ ایران بعد از گذشت نزدیک به چهل سال ، در سایه سار رهبری مقام عظمای ولایت و حمایت مردم ولایتمدار، نه تنها از مسیر انقلاب منحرف نشده بلکه آن را به کشورهای دیگرنیز صادر می کند و اینها گواه صحیح بودن راه طی شده این ملت است.ما به کشوری تجاوز نکردیم،حق هیچ ملتی را نخوردیم فقط خواستیم استقلال داشته باشیم اما همان کشورهایی که دم از حقوق بشر می زنند بخاطر این خواسته مشروع و ابتدایی چه مرارت ها و فشارهایی که به ما تحمیل نکردند.تحریم های همه جانبه ،جنگ تحمیلی ،ترور نوابغ،ایجاد جریان های فتنه ساز و ... از جمله این فشارها بود.سردفتر 4 شهر رشت در ادامه یادآور شد:شما هیچ کشور دیگری را نمی توانید پیدا کنید که زیر بار این فشارها دوام آورده باشد.این انقلاب تمام معیارهای فریب کارانه مدعیان حقوق بشر را بهم ریخت و آنهایی که فریا مزدورانه حقوق بشرشان گوش فلک را کر کرده بود در مقابل ابتدایی ترین حقوق انسانی ملت به پا خواسته ایران تاب تحمل نداشتند.امروز هم فرقی با گذشته ندارند نباید فریب خنده های شیطانیشان را بخوریم،ماهیت این مستکبران غیر قابل تغییر است و اگر می بینید با ما با احترام صحبت می کنند این از تواضعشان نیست،این نتیجه مجاهدت امسال تهرانی مقدم ها و تمام شهدای گلگون کفن این آب و خاک است که سلام و صلوات خدا به روح پاک و مطهرشان باد.
وی که از نوجوانی تربیت یافته مکتب بسیج و سپاه است و به این موضوع هم افتخار می کند ،در ادامه سخنان خود افزود: به این امر افتخار می کنم بنابراین جدایی از آنها نیز برای من غیر ممکن است و تا هر زمان که توان داشته باشم در مجموعه سپاه و بسیج فعالیت خواهم کرد.
افروز اضافه کرد: به عنوان یک بسیجی واقعی یاد میگیریم خودباور ، در خدمت اهداف نظام ، سرباز رهبری ، خادم مردم و قانون مدار باشیم، مقابل فرهنگهای مهاجم و وارداتی بایستیم ، روی پای خود بایستیم ، ارزشها و فرهنگها را حفظ نماییم ، بر ظرفیتهای داخلی تکیه کنیم ، منفعت جامعه را بر منفعت شخصی ترجیح دهیم . من امروز خود را بسیجی ای میدانم که لباس سردفتری به تن کرده و اگر تشخیص نظام این باشد که لباس دیگری بر تن کنم قطعا در همان جا به ارائه خدمت خواهم پرداخت.
وی در ادامه به فلسفه وجودی دفاتر اسناد رسمی اشاره کرد و گفت:دفاتر اسناد رسمی به عنوان نهادهای زیر مجموعه قوه قضاییه مشغول به فعالیت می باشند.همانطور که می دانید فلسفه وجودی این قوه گسترش عدل،داد و مساوات است . به طور کلی جان و مال افراد با ارزش ترین داراییهای آنان به شمار می رود و دفاتر اسناد رسمی به عنوان مهمترین سنگر، نقش بسیار پراهمیتی در تحکیم مالکیت آن بر دوش دارند.
افروز خاطر نشان کرد: چنانچه این نقش به درستی ایفا گردد اثرات شگرفی در امر قضازدایی ، ایجاد آرامش و بهداشت حقوقی جامعه و خلوت شدن راهروهای دادگستریها دارد . اهمیت این مقوله به حدی است که در ابلاغ سیاستهای کلی برنامه ششم از سوی مقام معظم رهبری به ترویج و اشاعه اسناد رسمی تاکید شده است ضمن اینکه اعتقاد ریاست محترم قوه قضاییه هم بر این مبنا استوار است. چنانکه ایشان هم در همایش اخیر در خصوص نقش سند رسمی در کاهش دعاوی ، بهترین راه ایجاد نظم عمومی را رسمی کردن اسناد بیان نمودند.
وی تاکید کرد:من اطمینان دارم دفاتر اسناد رسمی دارای این ظرفیت و پتانسیل هستند تا این بار سنگین را به دوش بکشند و البته این مهم جز با حمایت های ریاست محترم قوه قضاییه و همکاری ملت شریف ایران بدست نمی آید.

وی با اشاره به تشبیه سردفتردرآيه شريفه 282سوره بقره به عنوان (كاتب بالعدل )،یادآور شد: خوشبختانه حرفه ما این افتخار بزرگ را دارد که در یکی از سوره های مبارک قرآن کریم مورد اشاره قرار گرفته و این اشاره بیانگر اهمیت این حرفه در نزد خداوند متعال که مالک و صاحب هر چیز است میباشد . خداوند در این آیه عادل بودن را به نویسنده گوشزد می کند که این موضوع مسئولیت اخلاقی سردفتر را صد چندان می نماید .
وی یکی از انگيزه های خود براي فعاليت دراين حرفه را رشته تحصیلی مرتبط خود عنوان کرد و افزود: ارتباط رشته تحصیلی مرتبط ،تجربه و تخصص پدر و حدود 10 سال سابقه کاری بنده در دفاتر اسناد رسمی از دلایل تداوم فعالیت بنده در این حرفه است.
سر دفتر 4 رشت در ادامه این گفتگو با تقدیر از تلاشهای سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: بروزرسانی و تسهیل خدمات به مراجعین دفاتراسناد رسمی از اقدامات خوبی است که در چند سال اخیر توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و به تبع آن در استان گیلان انجام گرفته و در کاهش اشتباهات و بعضا تخلفات در این حوزه نقش بسزایی داشته است و امیدواریم این اقدامات مثبت ادامه داشته باشد تا شاهد ارتقاء هر چه بیشتر کیفیت ارائه خدمات در دفاتر اسناد رسمی باشیم.
سر دفتر 4 شهر رشت در خصوص نصب و راه اندازی دستگاه اسکن اثر انگشت در دفاتر اسناد رسمی گفت :نصب این دستگاه در کنار اجرای طرح های دیگر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از اقدامات بسیار موثر درکاهش اشتباهات و تخلفات است.

وی در خصوص مشكلات وموانع موجود در ارائه مطلوب تر و دقیق ترخدمات در دفاتراسناد رسمی گفت: نصب و راه اندازی سامانه ها و نرم افزارهای جدید در دفاتر اسناد رسمی تا حد زیادی موانع اجرایی را برطرف نموده و این فرآیند دائما در حال تکمیل و تکوین است . اما بعضا قوانینی مشاهده می شود که به جهت گذشت زمان و تغییر روشهای اجرایی ، در اجرا با موانعی روبروهستند که می طلبد مدیران ارشد سازمان ثبت طرحهایی برای حذف و یا تغییر آنها به مجلس محترم شورای اسلامی پیشنهاد نمایند.
افروز در ادامه این گفت و گو در خصوص اجرای قانون پیش فروش ساختمان گفت :تصویب قانون پیش فروش ساختمان در واقع چاره اندیشی بجا و مسئولانه مقامات قضایی کشور در خصوص یکی از مهمترین دغدغه های مردم یعنی خرید و فروش املاک و به عبارت دیگر یکی از مظاهر مسلم دادخواهی در قوه قضاییه است.قریب به اتفاق افرادی که اقدام به پیش خرید ساختمان می کنند از وضعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند و چه بسا حاصل سالها دسترنج خود و خانواده را در این مسیر هزینه نمی نمایند و به مخاطره افتادن چنین سرمایه هایی عواقب ناگواری برای جامعه دارد.

وی یاد آور شد : تعدد پرونده های قضایی تشکیل شده در محاکم دادگستری نشانگر وجود خلا قانونی در این حوزه می باشد که منتج به سوء استفاده کلاهبرداران و تضییع حقوق مردم می شود ضمن اینکه هزینه های سنگینی در امر پیگیری قضایی و انتظامی به بودجه دولت تحمیل می نماید.مجموعه این مشکلات مقامات قضایی را بر آن داشت تا با درک این واقعیت در این خصوص فکری بیندیشند و پس از مطلالعات همه جانبه و طولانی سر انجام این قانون در سال 1389 به تصویب رسید.قانونی که مشاهده می کنید در حقیقت یکی از رسالتهای حاکمیتی بمنظور صیانت از حقوق افراد جامعه و پیشگیری از وقوع جرم است.قانون پیش فروش از آن دسته از قوانینی است که دارای منافع کوتاه مدت و بلند مدت فراوانی برای جامعه بوده و همه از اجرای آن سود می برند.در اجرای این قانون نزدیک به 11 نهاد و سازمان دخیل هستند و اگر اجرای آن به جد پیگیری شود و سازمانهای مذکور وظایف پیش بینی شده خود را بدرستی انجام دهند می توان گفت یکی از بهترین و موثرترین قوانین در کاهش دعاوی است که در سالهای اخیر شاهد تصویب آن بوده ایم.

افروز با اشاره به نحوه تعیین تعرفه هاي مشخص شده خدمات ارائه شده دردفاتر اسناد رسمي گفت: تا قبل از ابلاغ تعرفه های سال جاری ، تعرفه های دفاتر در بازه زمانی هر 4 سال مورد بازنگری قرار می گرفت که این امر با توجه به افزایش تورم ، غیرمنطقی و ناعادلانه بود. خوشبختانه سالجاری در ابلاغ تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی تبصره ای گنجانده شد که هر یکسال تعرفه ها به میزان مشخصی افزایش می یابد.
سر دفتر 4 رشت در ادامه به عملکرد یکساله فعالیت خود اشاره کرد و گفت: مسئولیت سردفتری و بخصوص سردفتری دفاتراسناد با قدمت بالا بسیار سنگین است و به دلیل سابقه درخشان این دفتر در تمام ادوار ، این موضوع در همان روزهای اول بر شانه هایم سنگینی می کرد. خوشبختانه در این خصوص با استفاده از تجربیات ارزشمند پدرم توانستم تاکنون موفق عمل کنم .
وی در ادامه ضمن اشاره به آمار و ارقام عملکرد خود گفت: گسترش فضای این دفتر ، حفظ نیروهای ارزشی و با تجربه و استخدام نیروی متخصص ، تفکیک و تخصصی نمودن بخشهای مختلف پاسخگویی به متقاضیان ، کاهش زمان پاسخگویی ، تکمیل و توسعه بخش بایگانی اسناد و اختصاص فضای مناسب به این بخش ، اجرای طرح بایگانی اسناد متفرقه ، تکمیل و توسعه نمازخانه و وضوخانه ، تکمیل سیستم تهویه مناسب با توجه به نیاز مراجعین ، زیباسازی ساختمان دفتراسناد و ... از جمله عملکرد یکساله اینجانب می باشد.
وی همچنین گفت: یکی از موثرترین راههای آرامش جامعه پیشگیری از منازعات ، شفاف سازی وضعیت حقوق و مالکیت مردم است تا هر کسی بتواند در کوتاهترین زمان ممکن از مزایای اسنادی که در اختیار دارد برخوردار گردد و حدود و ثغور اموال و املاک مردم روشن باشد. لذا میطلبد سازمانها و ادارات با بهره گیری از فناوری و تکنولوژی بروز شوند.
وی با تاکید بر فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند (امروز درکشوررقابت مشروع و مقبول از نظر مردم و ما ، فقط رقابت برای خدمت کردن به مردم است) گفت: من این فرمایش مقام معظم رهبری را سرلوحه کار خود قرار میدهم و امیدوارم شاهد اعتلای هر روزه نظام اداری این کشور باشم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمانها ،ادارات ودستگاههای مرتبط برای اجرای دقیق و درست وبه موقع قانون با شما همکاری دارند؟گفت:بطوریکه بیان شد یکی از موثرترین راههای آرامش جامعه پیشگیری از منازعات ،شفاف سازی وضعیت حقوق ومالکیت مردم است تا هرکسی بتواند در کوتاهترین زمان ممکن از مزایای اسنادی که در اختیار دارد برخوردار گردد و حدود ثغور اموال و املاک مردم روشن باشد تا از این جهت به بهداشت حقوقی جامعه افزوده شود .اما این امر محقق نمیشود مگر اینکه دستگاههای مختلف کشور همانند یک گروه موسیقی عمل کنند.افراد یک گروه موسیقی با اینکه سازهای مختلفی می نوازند ولی به دلیل هماهنگی بین خود ،صدای دلنشینی را به گوش می رسانند و سازمانها و ادارات ما هم باید این هماهنگی را داشته باشند.متاسفانه با اینکه تلاشهای زیادی شده است ولی آن صدای دلنشین از هماهنگی ادارات و سازمانها به گوش نمی رسد لذا می طلبد سازمانها و ادارات با بهره گیری از فناوری و تکنولوژی ،بروز شوند تا ارائه خدمت به ارباب رجوع تسهیل شود.

افروز در پاسخ به این سوال که آیا از همکاری ادارات ثبت اسناد و املاک رضایت دارید؟خاطرنشان کرد :تنظیم سند برابر قانون یک امر تشریفاتی است یعنی تنظیم آن مستلزم طی نمودن مقدماتی از جمله تحصیل مجوز از ادارات مختلف است و بعضا در تنظیم یک سند چند سازمان درگیر فرآیند پاسخ استعلام می شوند و همکاری دارند که یکی از متداولترین آنها ادارات ثبت اسناد هستند.متاسفانه برخی از واحدهای ثبتی به دلایل مختلف موجب تاخیر در پروسه تنظیم اسناد و یا امور تبعی مراجعین می شوند.مواردی نظیر تاخیر در ارسال پاسخ استعلام ها،عدم بایگانی مستندات ارسالی بخصوص در موارد فک رهن ،اشکال تراشی در روند اجرای کار و ... با توجه به هزینه های سنگینی که سازمان ثبت برای اجرای سامانه ثبت آنی معاملات در ادارات ثبت و دفاتر رسمی سراسر کشور نموده منتج به مراجعه چندباره،سردرگمی و عدم رضایت مندی مراجعین می گردد و همچنین روی کار سایر نهادها نظیر دفاتر اسناد رسمی نیز تاثیر می گذارد.

امیر افروز در ادامه این گفتگو با تاکید بر این مطلب که دست پدر و مادرم را میبوسم ،خاطرنشان کرد:هرچه که تاکنون به دست آوردم بی شک از دعای خیر پدر و مادرم است و هر جا و موقعیتی که داشته باشم دست بوس زحمات پدر و مادرم خواهم بود.

وی در پایان این گفتگو گفت :از جناب آقای حشمتی معاونت محترم قضایی دادستان کل کشور و جناب آقای مسرور بازرس کل استان گیلان که دلسوزانه و واقع گرایانه با مسائل و معضلات برخورد می کنند و معتقد به پیشگیری به جای درمان هستند و مرا از رهنمودهای خود بهره مند نموده اند تقدیر می کنم.همچنین از جناب آقای کهن فرمانده صبور و خوشروی حوزه مقاومت بسیج سپاه ناحیه مرکزی رشت که در حال حاضر افتخار حضور در کنارشان به عنوان یک بسیجی را دارم قدردانی و سپاس دارم.

ارسال شده در چهارشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۴:۳۵ بعدازظهر
کد خبر: 18
آخرین خبر ها
گزیده خبرها