گرو کشی برای ارائه کارنامه در برخی مدارس گیلان؟!

گرو کشی برای ارائه کارنامه در برخی مدارس گیلان؟!

اختصاصی/اسرار امروزسال‌هاست که مردم کشور با بازی «پول بیار، کارنامه ببر» آشنا هستند؟!!

درحالی‌ که سال تحصیلی 98-99 به پایان نرسیده است،  پیام‌های مردمی حاکی از آن است که مدیران برخی مدارس دولتی در شهرستان رشت، ارائه کارنامه به والدین دانش‌آموزان را منوط به دریافت مبالغ گوناگون و دلخواه کرده و در غیر این صورت با گروکشی، کارنامه را تحویل نمی‌دهند؟!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، بر اساس اصل ۳۰ قانون اساسی دولت موظف به فراهم کردن امکانات تحصیل رایگان برای همه شهروندان است. گرو نگه‌داشتن کارنامه دانش‌آموزان برای دریافت کمک‌های مالی موضوعی است که معمولاً ممنوع اعلام می‌شود، ولی واقعیتی تلخ است که با وجود نص صریح قانون با دور تسلسل، همواره تکرار می‌شود؟! اقدامی غیرقانونی که ظاهرا ، ابزار بازدارنده قوی برای آن وجود ندارد.

سال‌هاست که مردم کشور با بازی «پول بیار، کارنامه ببر» آشنا هستند و مسئولان مربوط باید با افزایش بازرسی‌ها و گسترش دایره نظارت خود، اجازه تخلف را ندهند.

البته مدیران این مدارس برای متقاعد کردن اولیای دانش آموزان، کم بودن  و یا عدم پرداخت سرانه را برای پرداخت هزینه های جاری مدارس اعلام می کنند که البته نوعی کروکشی است که اولیا را تحت فشار گذاشته و نزد دانش آموزان شرمنده می کند.

دکتر شهاب ناصری نایب رئیس انجمن  اولیاء و مربیان مدرسه حضرت معصومه(س) در یک گفتگوی تلفنی اظهار کرد: مدیر مدرسه حضرت معصومه ( دوره اول ابتدایی) در گلسار رشت امروز 22 اردیبهشت ماه با بازگشایی مدرسه، در قبال ارائه کارنامه از اولیای دانش آموزان درخواست وجه کرد؟!

وی با اشاره به مراجعه حضوری و تماس تلفنی اولیای دانش آموزان در پی گروکشی مدیر این مدرسه، افزود : در شرایطی که اولیا دانش آموزان چند ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا با مشکلات شدید اقتصادی دست و پنج نرم می کنند، مدیر این مدرسه دولتی نباید گرو کشی کند.

 عضو انجمن اولیاء مربیان مدرسه حضرت معصومه یادآور شد: ندادن سرانه به مدارس دولتی از سوی آموزش و پرورش دلیل نمی‌شود که به بهانه دادن کارنامه، اولیای محترم را در شرایطی که هزینه‌های زندگی به نحو سرسام‌آوری افزایش یافته است، تحت فشار بگذاریم.

ناصری در پایان با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش هم به شدت با دریافت وجه در مدارس دولتی مخالف است، خاطرنشان کرد: چنین تخلفات فردی در مدارس دولتی بازتاب خوبی ندارد و زیبنده مدارس و آموزش و پرورش گیلان نیست.

ارسال شده در دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۸:۵۳ بعد از ظهر
کد خبر: 1338796
آخرین خبر ها
گزیده خبرها