مدیرکل امور اقتصادی و دارایی: گیلان، میزبان همایش سرمایه‌گذاری اردیبهشت 95 خواهد بود

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی: گیلان، میزبان همایش سرمایه‌گذاری اردیبهشت 95 خواهد بود

مولایی‌پور از برگزاری همایش سرمایه‌گذاری در اردیبهشت‌ماه 95 به میزبانی گیلان خبر داد و تصریح کرد: استان گیلان از سوی وزارت اقتصاد جزو سه استان برتر کشور در زمینه خدمات سرمایه‌گذاری خارجی شناخته شده است. منصور مولایی‌پور، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به سیر صعودی نرخ رشد اقتصادی در سال‌های اخیر، اظهار کرد: بانک جهانی در سال آینده نرخ رشد 5.5 درصد را برای ایران پیش‌بینی کرده است.

نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی استان گیلان افزود: این مرکز پس از اجرای برجام در تصمیماتی که با هدایت استاندار گیلان به عنوان رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی استان گرفته شده، تالار جدید مرکز را طراحی و افتتاح کرده است.

وی ادامه داد: در این تالار 10 نفر از نمایندگان تام‌الاختیار ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان مستقر و مکلف هستند که به تقاضاهای سرمایه‌گذاری واصله به استان در اسرع وقت جواب دهند تا سرمایه‌گذاران به جای اینکه به دستگاه‌های اجرایی استان برای انجام کارهای خود ارجاع شوند، در این مرکز درخواست‌های‌شان پیگیری شود و دیگر درگیر مسائل اجرایی دستگاه‌های مختلف نگردند.

مولایی‌پور با بیان اینکه 11 نرم‌افزار مختلف برای سامانه جامع ارائه خدمات الکترونیک سرمایه‌گذاری خارجی استان در این تالار طراحی و اجرا شده است،‌ عنوان کرد: در این راستا، امکان ارائه خدمات مختلف از جمله ثبت اولیه طرح‌های پیشنهادی به وسیله سرمایه‌گذاران، امکان معرفی طرح‌های نیمه‌تمام استان، مدیریت ارتباطات، نظارت بر روند سرمایه‌گذاری، دریافت شکایات به طور مستقیم، پاسخگویی و... وجود دارد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی گیلان اضافه کرد: طی بررسی‌های به عمل آمده مشاهده شد که این امکان در بسیاری از استان‌های کشور به سه یا چهار مورد می‌رسد لذا قرار است به صورت پایلوت در استان گیلان نیز اجرا شود.

مولایی‌پور از برگزاری همایش سرمایه‌گذاری خارجی در اردیبهشت‌ماه 95 به میزبانی گیلان خبر داد و تصریح کرد: استان گیلان از سوی وزارت اقتصاد جزو سه استان برتر کشور در زمینه خدمات سرمایه‌گذاری خارجی شناخته شده است. در همایش مذکور نقشه‌ راه سرمایه‌گذاری و فیلم فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان برای شرکت‌کنندگان تبیین می‌گردد.

وی در ادامه به ویژگی‌های یک بسته خوب سرمایه‌گذاری اشاره کرد و گفت: یک بسته خوب سرمایه‌گذاری شامل مطالعات اقتصادی، مالی، فنی و زیست‌محیطی هر یک از پروژه‌ها است، از زیرساخت‌های لازم برای اجرای پروژه‌ها اعم از آب، برق، گاز و... برخوردار می‌باشد و همه مجوزهای لازم برای سرمایه‌گذاری را از دستگاه‌های مرتبط اخذ کرده است.

این مقام مسئول از صدور بیش از 2 هزار مجوز در زمینه‌های مختلف به وسیله دستگاه‌های اجرایی خبر داد و خاطرنشان کرد: این موضوع قدری کار را پیچیده کرده، اما علی‌رغم این پیچیدگی، مجلس شورای اسلامی فضای کسب و کار در استان گیلان را بالاتر از 30 استان کشور اعلام کرده است.

وی با اشاره به اینکه برای جذب سرمایه‌گذار خارجی به استان نیاز به فضای مناسب از نظر امنیت و همچنین اطلاع‌رسانی در این زمینه داریم، گفت: خوشبختانه به دلیل امنیت خوب استان و اطلاع‌رسانی بخش‌های مختلف در زمینه فضای کسب و کار، براساس آمار و اطلاعات، اکنون جایگاه خوبی داریم لذا باید از این پتانسیل و ظرفیت بهره ببریم و سرمایه‌گذاران بیشتری را به استان جذب کنیم.

مولایی‌پور با اشاره به سنجش میزان بازدهی و سوددهی سرمایه‌گذاری از سوی سرمایه‌گذار خارجی، عنوان کرد: سرمایه‌گذار خارجی دغدغه‌ این را هم دارد که آیا ریسک سرمایه‌گذاری او بالا است یا خیر؟ آیا دارایی‌اش در فرایندی که تعریف می‌شود رشد صعودی خواهد داشت یا نزولی؟؛ بر این اساس، آمارها نشان می‌دهد که فضای استان گیلان از این نظر مناسب است و می‌توان با مراجعه به سایت مجلس شورای اسلامی این واقعیت را دریافت تا سرمایه‌گذاران با یک آرامش خاطر به استان ورود کنند.

نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری گیلان با تاکید بر اینکه این آرامش یک بحث روانی است که ما بایستی آن را برای بهبود سرمایه‌گذاری در استان ترویج کنیم، ادامه داد: 21 شاخص در زمینه فضای کسب و کار لحاظ می‌شود که استان گیلان با بررسی این شاخص‌ها وضعیت ‌مطلوب‌تری داشته است. هرچند وضعیت استان ایده‌آل نیست، اما از دیگر استان‌های کشور شرایط بهتری داریم.

وی با تاکید بر اینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان در کنار ظرفیت‌های منطقه آزاد انزلی و دو منطقه ویژه اقتصادی آستارا و لاهیجان افزایش می‌یابد، یادآور شد: 100 فرصت سرمایه‌‌گذاری گیلان در بخش‌های مختلف در سایت مرکز خدمات سرمایه‌گذاری خارجی استان معرفی شده. همچنین طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام استان مربوط به بخش خصوصی است لذا در فرصت به دست آمده پسابرجام و ایجاد روابط بین‌الملل امیدواریم با ورود مشتاقان سرمایه‌گذاری به ایران و حتی گیلان در سال آینده وضعیت خوبی از این نظر داشته باشیم.

ارسال شده در سه‌شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۹:۴۹ بعدازظهر
کد خبر: 27
آخرین خبر ها
گزیده خبرها