برگ سبز خودرو سند مالکیت نیست
معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

برگ سبز خودرو سند مالکیت نیست

اسرار امروزبخش قابل توجهی از جرایم مربوط به فروش مال غیر در محاکم قضایی ناشی از وکالتهای رسمی است/ از مجموع مبالغ دریافتی مرتبط با نقل و انتقال سند خودرو، تنها ۹ درصد از آن سهم دفترخانه ها است/ برخی از بانکها طلب خود را از وام گیرندگان دریافت کرده اند، اما برای مختومه کردن پرونده املاک رهنی مردم اقدامی نمی کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در مراسم معارفه ی مدیرکل جدید ثبت اسناد و املاک گیلان در رشت با انتقاد از اصرار برخی مسئولان در خصوص جایگزین شدن سند سبز مالکیت خودرو بجای سند مالکیت اضافه کرد: شناسنامه ی سبز سندی ست که مشخصات و صحت فنی قطعات خودرو را بازگو و تایید می کند و به استناد ماده ۲۹ قانون تخلفات راهنمایی و رانندگی و ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی، تغییر مالکیت خودرو باید در دفترخانه های رسمی انجام پذیرد.

مهدی اقبال همچنین عموم مردم را به انجام انتقال قطعی سند معاملات در دفترخانه ها فراخواند و افزود: سال گذشته حدود ۱۸ میلیون سند در حدود ۸ هزار و ۴۰۰ دفترخانه ی سراسر کشور صادر شده، که بیش از ۸ میلیون آن سند وکالتی بوده است.

 معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: بخش قابل توجهی از جرایم مربوط به فروش مال غیر در محاکم قضایی ناشی از وکالتهای رسمی است که مردم در دفترخانه های سراسر کشور به یکدیگر محول می کنند.

مهدی اقبال بر ضرورت توجه جدی عموم مردم به مقوله ی مهم اعتبار سند قطعی تاکید کرد و گفت: نقش سندهای قطعی صادره در دفترخانه ها، بدلیل سازوکار پایش مستمر و بهره گیری از ظرفیتهای دولت الکترونیک، در پیشگیری از بروز جرایم مربوط به فروش مال غیر انکارناپذیر است.

اقبال برخی اظهارنظرها مبنی بر درآمدزا بودن اعمال قانون صدور سند خودرو برای دفترخانه ها را رد کرد و افزود: از مجموع مبالغ دریافتی مرتبط با نقل و انتقال سند خودرو، تنها ۹ درصد از آن سهم دفترخانه ها است و بقیه مربوط به هزینه های مالیاتی یا عوارض شهرداری می شود و ربطی به دفترخانه ها ندارد.

وی عموم مردم را از انجام وکالتهای قانونی در روند معاملات ملک و خودرو برحذر داشت و با بیان اینکه وکالت قانونی در دفترخانه ها به معنای مالکیت قطعی نیست، تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار بنگاه معاملاتی در سراسر کشور فعال اند که بایستی در خصوص رعایت کتابت سندهای قطعی نظام مند شوند و نیروهای تخصصی فعال در ۸ هزار و ۳۶۴ دفترخانه ی کشور، ظرفیت خوبی برای تحقق این امر مهم و بازدارنده هستند.

معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در ادامه از مفتوح بودن ۷ تا ۱۰ ساله ی پرونده های ثبتی بانکها انتقاد کرد و افزود: شواهد بسیاری وجود دارد که برخی از بانکها طلب خود را از وام گیرندگان دریافت کرده اند، اما برای مختومه کردن پرونده املاک رهنی مردم اقدامی نمی کنند.

اقبال با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۷۰ هزار پرونده ی معوق در اداره ی کل ثبت اسناد و املاک گیلان وجود دارد افزود: ۲۵ درصد از این پرونده ها مربوط به بانکهاست و برخی از آنها برغم تسویه حساب بانک با وام گیرنده، همچنان گشوده است.

در ادامه این مراسم طی حکمی آقای محمد نوذری به عنوان مدیر کل جدید ثبت اسناد و املاک گیلان معرفی و از زحمات علی اصغر اسدی مدیر کل پیشین قدردانی شد.

محمد نوذری مدیر کل جدید ثبت اسناد و املاک گیلان، پس از دریافت حکم مسئولیت خود بر ضرورت ایجاد شفافیت در روند ارایه خدمات و مقابله ی جدی با فساد اداری تاکید کرد و گفت: نظارت دقیق در بستر بازرسیهای مستمر و مکانیزه کردن فرایند ارایه خدمات، دو عامل مهم برای تحقق این امر مهم به شمار می روند.

ارسال شده در شنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۱ بعد از ظهر
کد خبر: 8558779
آخرین خبر ها
گزیده خبرها