موزه رشت در یک حرکت جنجالی خمره باستانی را به سطل زباله تبدیل کرد!!!

موزه رشت در یک حرکت جنجالی خمره باستانی را به سطل زباله تبدیل کرد!!!

اسرار امروز.جنجالی تر از تبدیل شدن خمره باستانی به سطل زباله پاسخ مسئول مربوطه  بوده است که اظهار داشت «اگر سطل آشغالِ چوبی یا پلاستیکی بگذاریم، مردم می‌دزدند..!! /گویا دزدیده شدن خمره باستانی مقرون بصرفه تر است...!!/مسئولی که از پس حفاظت و نگهداری یک سطل زباله بر نمی آید چگونه آن همه آثار باستانی را به او سپرده اند؟؟! 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز؛ اعتماد نوشت در موزه باستان‌شناسی شهر رشت، روی لبه خمره‌ای سفالین که قدمت آن به دوره مادها (چند سده پیش از هخامنشیان) برمی‌گردد، کیسه زباله کشیده‌اند و درونش ته‌سیگار و آشغال ریخته‌اند!!! 

در موزه باستان‌شناسی شهر رشت، روی لبه خمره‌ای سفالین که قدمت آن به دوره مادها (چند سده پیش از هخامنشیان) برمی‌گردد، کیسه زباله کشیده‌اند و درونش ته‌سیگار و آشغال ریخته‌اند.

 مسئول مربوطه  پاسخ داده که «اگر سطل آشغال چوبی یا پلاستیکی بگذاریم، مردم می‌دزدند.»
 
یکی از نخستین ویترین‌ها‌ حاوی جمجمه مردمان هزاره اول پیش از میلاد (حدود سه هزار سال پیش) است. چند جمجمه ناسالم و شکسته بدون هیچ حفاظی در ارتفاعی نسبتا پایین روی تلّی از خاک قرار داده شده‌اند. این ویترین، بدون شیشه محافظ است و دورنمای کوره‌پزی یا تنور یک نانوایی متروک را تداعی می‌کند.
 
 اسرار امروز: «سوالی که اذهان عمومی را درگیر کرده اینست  مسئولی که از پس حفاظت و نگهداری یک سطل زباله بر نمی آید چگونه آن همه آثار باستانی را به او سپرده اند؟؟!  چگونه در یک موزه بارها سطل زباله به سرقت  می‌رود  و  کسی خبردار نمی شود؟! آیا کسی که از پس نگهداری یک سطل زباله بر نمی آید و بارها در جلو چشمان شان به سرقت می‌رود می‌تواند از آثار باستانی یک ملت نگهداری کند؟؟ آیا آثار باستانی ما در امنیت چنین مدیرانی با این چنین مسولیت پذیری می‌تواند باشد؟» 

 

ارسال شده در یکشنبه ۲۱ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۸:۱۲ قبل‌ازظهر
کد خبر: 6945947
آخرین خبر ها
گزیده خبرها