ضرورت افزایش تخصص و تعهد خبرنگاران در حوزه اطلاع رسانی مدیریت شهری
شهردار رشت تاکید کرد:

ضرورت افزایش تخصص و تعهد خبرنگاران در حوزه اطلاع رسانی مدیریت شهری

اسرارامروز. برخی اطلاع رسانی ها با توجه به محتوای تخصصی خود علاوه بر آنکه ارتباط چندانی با مخاطبان برقرار نمیکند بلکه با کم و زیاد کردن مطالب نگرانی هایی را نیز ایجاد خواهد کرد.

طی مراسمی تفاهم نامه همکاری سازمان بسیج رسانه استان گیلان با شهرداری رشت در راستای برگزاری کلاسهای آموزشی در سطح مقدماتی و پیشرفته خبرنگاران تراز انقلاب اسلامی و تربیت شهروند خبرنگار در سرای محلات شهر رشت برگزار شد. در این جلسه که دکتر مسعود نصرتی شهردار رشت، سردار مهدی کاظمی پور جانشین فرماندهی سپاه قدس گیلان، محمد حسن عاقل منش رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت، محمد حسن علیپور نایب رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی رشت، فاطمه قدیمی حرفه مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، محسن جعفری مسئول بسیج رسانه استان گیلان ، مرتضی شریفی معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری رشت ، یاسر صفاکار مدیر حقوقی شهرداری رشت حضور داشتند ابتدا شهردار رشت با اشاره به نیازمندی تقویت بعد تخصصی رسانه ،خاطرنشان کرد: در شهر رشت نیازمند هستیم که بعد تخصصی رسانه و گفتمان رسانه ای تقویت شود.

به گزارش واحد ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت، شهردار رشت با تاکید بر ظرفیت شایسته استان در امور رسانه خاطرنشان کرد : برخی اطلاع رسانی ها با توجه به محتوای تخصصی خود علاوه بر آنکه ارتباط چندانی با مخاطبان برقرار نمیکند بلکه با کم و زیاد کردن مطالب نگرانی هایی را نیز ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به ویژگی بسیج رسانه تصریح کرد: وقتی گیلان به لحاظ کمیت چندین برابردیگر استانها از ظرفیت رسانه ای برخوردار است باید در تخصصی بودن خبرنگاران و اطلاع رسانی دقیق اخبار نیز بالاتر از دیگر استانهای کشور باشد.

نصرتی حوزه مدیریت شهری را حوزه ای فوق تخصصی عنوان کرد و گفت: ضرورت افزایش توانایی انتقال اخبار با نگاه تخصصی در حوزه شهری کاملاً ملموس است، لذا شهروند که حقوق دوسویه دارد باید آگاه باشد که چه کارهایی باید انجام دهد تا شهروند به معنای واقعی شهر باشد.

شهردار رشت حوزه مدیریت شهری را داشبورد نظام خواند و گفت: با توجه بر اعتماد مردم به بسیج رسانه شایسته است تا با استفاده از اساتید ارزشی ، متخصص و آشنا به نظام جمهوری اسلامی گامی بلند در آموزش خبرنگار هم تراز با نظام جمهوری اسلامی برداشته شود.

سردار مهدی کاظمی پور با گرامیداشت یاد و خاطره ۸ هزار شهید استان و شهدای مدافع حرم، بسیج را یادگار امام خواند و اذعان داشت: ۱۵۰ رسانه جهان علیه ایران فعالیت می کنند و در گام اول سعی در خروج ایدئولوژی و دینداری افکار عمومی و مردم کشور دارند.

جانشین فرمانده سپاه قدس گیلان اذعان داشت: رسانه های بیگانه و پیشرو البته مردم ایران اسلامی با شجاعت توانستند اکثر توطئه های دشمن را خنثی کنند.

این مسئول گیلان را استانی فرهنگی و دینی خواند و گفت: سابقاً همکاری خوبی ما بین شهرداری و سپاه در بخش های مختلف از جمله حوزه ارتباطات و رسانه انجام شده است که در همین راستا تفاهم نامه همکاری شهرداری با بسیج با سه هدف اقدامات مشترک در حوزه های فرهنگی،برگزاری دوره های خبرنگاری مقدماتی و پیشرفته وتربیت خبرنگار هم تراز انقلاب اسلامی و دفاع مقدس منعقد خواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به نامگذاری عصر امروز به نام عصر ارتباطات و رسانه گفت : با توجه به فرصت بوجود آمده و توان جامعه اخبار در کوتاه ترین زمان به دورترین نقطه جهان مخابره خواهد شد.

محمد حسن عاقل منش با اشاره به ماده ۲ قانون مطبوعات اذعان داشت: روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن دانش مردم در موارد دینی اجتماعی و ... از رسالت مطبوعات است.

وی از نقش مهم رسانه در تصعیف یا ارتقا جامعه سخن گفت و افزود: تازمانی که خبرنگار به علم خبرنگاری آگاه نباشد نمی تواند رسالت خود را به درستی انجام دهد.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی رشت اذعان داشت: استفاده از اساتید و آگاهان فن رسانه ای در حرفه مهم خبرنگاری خدمت بزرگی برای جامعه و ارتقا زندگی افراد دارد.

وی با اشاره به چند وجهی بودن بازتاب اخبار گفت: نوع پردازش اخبار می تواند در انحراف یا هدایت جامعه نقش داشته باشد.

محسن جعفری نیز در نشست امضاء تفاهم نامه پیرامون برگزاری دوره های خبرنگاری و آموزش شهروند خبرنگار رشت با بیان اینکه ما به دنبال تربیت و پرورش خبرنگار و رسانه های تراز انقلاب اسلامی هستیم، اظهار کرد: منحصرکردن انقلاب و انقلابی به افرادی که فقط دوران انقلاب رو درک کردند کار اشتباهی است و تقسیم مردم به تند رو و کندرو ، سوغات بیگانه و محصول لیبرال دمکراسی است و این هم که از همه افراد به یک اندازه و درجه ، توقع عمل انقلابی داشته باشیم خطاست.

وی با بیان اینکه کار فرهنگی زمان بر است، افزود: به برکت انقلاب ، قطار جامعه اسلامی بسوی پیشرفت و تعالی درحال حرکت است فلذا کارهای بزرگ متعلق به انسانهای بزرگ است و ممکن است زمان بر و نیاز به تلاش و صبر داشته باشد اما شرط اصلی این است که قطار در ریل پیش برود و از ریل خارج نشود.

محسن جعفری افزود: انقلابی بودن تنها به ظاهر و لباس نیست بلکه به اندیشه انقلابی و عمل به آن اندیشه انقلابی است.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان گیلان یادآور شد: اصل کار بسیج رسانه، تربیت و ارتقا نسل جدید رسانه ای در تراز انقلاب اسلامی است و مهمترین رسالت بسیج رسانه ، انسجام بخشی بین رسانه های خوب،ارزشی و اثرگذار وطنی است.

رئیس سازمان بسیج رسانه سپاه قدس گیلان با اشاره به نقش امپریالیسمی رسانه های غربی گفت: امروز در دنیای رسانه ای غرب ، دیکتاتوری رسانه ای حاکم است و با استفاده کلمات و واژگان زشتیها را به زیبایی و زیبایی را زشت جلوه میدهند و ارزش را به ضد ارزش و شکست را به پیروزی تبدیل میکنند. رسانه های غربی با مهندسی رسانه ای و با استفاده از تکنیکها و تکنولوژیها و ابزارهایی مانند ماهواره ها و شبکه های اجتماعی بدنبال مدیریت مخاطب هستند نه خدمت به مخاطب و همچنین به دنبال تغییر ذائقه مردم و تغییر سبک زندگی هستند.

جعفری همچنین تصریح کرد: در تلاشیم تا با تربیت شهروند خبرنگار در طرح سرای محله ،خبرنگاران تراز انقلاب در سراهای محله نقش محوری و تاثیر گذار داشته باشند.

رئیس سازمان بسیج رسانه سپاه قدس گیلان با اشاره به یک دوره خبرنگاری برگزار شده در گذشته، افزود: بسیج رسانه برای اولین بار پوشش رسانه ای از پیاده روی اربعین را در دستور کار خود دارد و برای اولین بار کاروان رسانه ای متشکل از رسانه های مکتوب و مجازی برای پوشش همایش بزرگ و جهانی پیاده روی اربعین توسط بسیج رسانه به کربلا اعزام میشود.

جعفری به اهم تفاهم نامه امضا شده با شهراری اشاره داشت و گفت: آموزش شفاف نویسی، درست نویسی و اصولی نویسی و دوری از هرزه نگاری و سیاه نمایی از محوری ترین بند های این تفاهم نامه است که طرفین بر آن تاکید دارند.

وی همچنین با تاکید بر اینکه باید نقد سازنده در رسانه ها صورت بگیرد، گفت: تخصص باید در کنار تعهد قرار بگیرد لذا بسیاری از افراد متخصص در بین رسانه ها وجود دارند و باید تعهد نیز در بین اصحاب رسانه تقویت شود چون دغدغه استان ارتقای منزلت خبری است.

فاطمه قدیمی حرفه با تاکید بر آسیب های وارده بر مدیریت شهری در راستای انتقال نادرست اخبار گفت: مدیریت شهری برآن است تا با همکاری بسیج رسانه اقدام به برگزاری دوره های آموزشی در سطح مقدماتی و پیشرفته نماید.

مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با اشاره به سود ناخالص رسانه های بیگانه همچون فیس بوک و توئیتر در تولید اخبار خاطرنشان کرد: امید است با تعامل و کار حرفه ای درست بسیج رسانه و مدیریت شهر، امید به زندگی و رفاه عمومی شهروندان ارتقا یابد.

ارسال شده در یکشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۶:۵۰ بعدازظهر
کد خبر: 6612761
آخرین خبر ها
گزیده خبرها