مکانیسم ماشه فعال نشده بود تا پس گرفته شود

مکانیسم ماشه فعال نشده بود تا پس گرفته شود

اسرار امروزآمریکا روغن ریخته را نذر امامزاده می کند!/ ۱+۵ نداریم، بلکه ۱+۴ داریم/ ایران از برجام عبور کرده است/ توپ در زمین ‌آمریکایی‌هاست/ دولت بایدن می‌خواهد این آبروریزی را برای آمریکا متوقف کند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز ، فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با روزنامه فرهیختگان گفت: دولت ترامپ دچار یک آبروریزی بزرگ شده و اعلام کرده بود که مکانیسم ماشه فعال شده است، درحالی‌که در سازمان ملل شورای امنیت از ۱۵ کشور، ۱۳ کشور با آنها مخالف بودند لذا این اتفاق آبروریزی بزرگ دیپلماتیک برای ایالات متحده بود.

کاری که دولت بایدن انجام داد، این است که می‌خواهد این آبروریزی را برای آمریکا متوقف کند، چراکه آنها نیز متوجه شده‌اند‌ عملکرد دولت ترامپ عملکردی بود که به‌ضرر دولت آمریکا تمام شده است.

آنچه ایران نیاز دارد از طرف مقابل ببیند، لغو تحریم‌هاست، ممکن است برخی در دولت بایدن این ذهنیت را داشته باشند که روغن ریخته را نذر امامزاده کنیم و از سیاست شکست‌خورده دوری کرده و آن را به ایران بفروشیم، اما این تفکر واقعی نیست. آن اتفاقی که باید در حوزه تحریم رخ دهد، این است که تحریم باید کاملا لغو شود.

طرف مقابل درنهایت باید تصمیم بگیرد از سیاست‌های شکست‌خورده دولت ترامپ پیروی کند یا واقعیت‌های موجود و قدرت ایران را اینگونه که هست بپذیرد.

انتخاب با آنهاست؛ چراکه توپ در زمین ‌آمریکایی‌هاست؛ اگر آنها تحریم‌ها را لغو کنند ایران ممکن است به بخشی از تعهدات خود ذیل برجام که متعهد نبوده بازگردد و اگر تصمیم بگیرند سیاست ترامپ را ادامه دهند، ایران نشان داده این سیاست شکست‌ خورده است و می‌تواند مقاومت کند تا زمانی که آمریکا بر سر عقل بیاید.

بحث بازگشت یا عدم بازگشت آمریکا به برجام برای ایران موضوعیت ندارد و به همین دلیل ایران از برجام عبور کرده است. چیزی که باید رخ دهد، برداشته شدن و لغو تحریم‌هاست، لذا اگر این اتفاق بیفتد، ایران قدم‌های متقابلی را برمی‌دارد و در غیر این‌صورت صرفا درصدد گفتاردرمانی خواهند بود.

آمریکا از برجام رسما خارج شده و از این جهت ۱+۵ نداریم، بلکه ۱+۴ داریم. کاری که آمریکایی‌ها باید انجام دهند، این است که پیش از آنکه در جلسه ۱+۴ شرکت کنند به تعهدات خود عمل کنند؛ چراکه حضور آمریکا در جلسه ۱+۴ تا زمانی که تحریم ها لغو نشود، موضوعیت ندارد.

ارسال شده در شنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۴ بعد از ظهر
کد خبر: 4137229
آخرین خبر ها
گزیده خبرها