مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان : مصرف گاز خانگی 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان : مصرف گاز خانگی 40 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت

جمشید ظهیری مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان گفت: متوسط مصرف ماه آذر خانوارهای گیلانی در مقایسه با سال گذشته 43.8 درصد افزایش یافت در حالیکه متوسط دمای هوا در آذر ماه سالجاری در مقایسه با سال گذشته تنها 2.5 درجه کاهش داشته است.

وی افزود: لازم به یادآوری است حداکثر 20 درصد از این افزایش مصرف مربوط به دو عامل افزایش تعداد مشترکین خانگی و کاهش دمای هوا در آذرماه سالجاری است.

ظهیری اظهار داشت: از دیگر عوامل افزایش مصرف مشترکین در این مدت استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد، استاندارد نبودن طراحی منازل به جهت حفظ گرما و رعایت نکردن مبحث 19 مجموعه دستورات ساختمان توسط سازندگان است که موجب افزایش مصرف گاز در استان گیلان و کل کشور شده است.

وی اضافه کرد: نباید نقش فرهنگ و سبک زندگی را در افزایش مصرف نادیده گرفت، برای مثال دمای مناسب و استاندارد بین المللی منازل در فصل زمستان 18 الی 21 درجه است که به دمای آسایش معروف می باشد ولی این میزان در کشور ما بین 25 الی 27 درجه بوده و همه این عوامل باعث افزایش مصرف گاز بخش خانگی کشور تا بالای 500 میلیون مترمکعب در روز شده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان گیلان با اشاره به اصلاح الگوی مصرف ادامه داد: مهم ترین راهکار برای جلوگیری از افزایش فزاینده مصرف گاز و کاهش افت فشار گاز، اصلاح الگوی مصرف می باشد و این مهم بدون همدلی و همراهی مردم و مسؤولین میسر نخواهد شد.

ظهیری در پایان گفت: باید با یک حرکت بسیجی و با عمل به توصیه های مذهبی و ملی در سالی که از سوی رهبر فرزانه انقلاب به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مزین شده است با صرفه جویی هرچه بیشتر در مصرف این انرژی ارزشمند، علاوه بر حفظ آن برای نسل های آینده، هزینه کمتری را بر اقتصاد خانوار تحمیل نمائیم.

ارسال شده در پنجشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۹:۰۵ بعدازظهر
کد خبر: 184
آخرین خبر ها
گزیده خبرها