مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان خبر داد : افتتاح 5 پروژه برق رسانی به روستاها در دهه فجر

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان خبر داد : افتتاح 5 پروژه برق رسانی به روستاها در دهه فجر

اختصاصی/ اسرار امروز.همه به این نکته واقف هستند که انرژی برق به‌ طور طبیعی در دسترس نیست و انرژی‌هایی چون آب، باد و خورشید در فرآیندهای گسترده‌ای به انرژی الکترونیکی تبدیل می‌شوند.

بنابراین حفظ و پایداری انرژی برق در شبکه های توزیع کاری بسیار سخت بوده که شرکتهای توزیع نیروی برق استان گیلان مسئولیت این امر را بعهده دارند. شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان با بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار مشترک برق و بیش از ۱۸ هزار پست برق همانند سایر شرکتهای توزیع تلاش می کند جریان برق را در ۲۸ هزار کیلومتر شبکه ۲۰ کیلو ولت پایدار نگه دارد با این تفاوت که شرایط جوی گیلان باعث استهلاک و فرسودگی شبکه توزیع در سالهای گذشته شده است. با توجه به اقلیم این منطقه که سرویس و نگه‌داری شبکه‌ها را طاقت‌فرسا می کند با مدیریت مهندس جمشید طالبی و تلاش شبانه روزی کارکنان شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان در کنار نگهداری این شبکه، تاکنون تعداد ۲ هزار و ۵۴۴ روستا از نعمت برق در این استان برخوردار شدند.

در واقع تلاش این شرکت در پایداری برق در استانی که پراکنده‌ترین مشترکان برق را در کل کشور دارد باعث شد که جزء چند شرکت برتر توزیع برق کشور باشد. برنامه ریزی برای جایگزینی لامپهای ال ای دی در معابر عمومی که موجب روشنایی و دوام بیشتر لامپها و مصرف سوخت فسیلی کمتر در نیروگاه های سیکل ترکیبی است،استفاده از پنل های خورشیدی ،نصب مودم در کنتورهای دیجیتال چاه های کشاورزی گیلان ، کاهش تلفات برق از طریق افزایش طول شبکه ۲۰ کیلو وات و تعویض کنتورهای معیوب در سراسر استان و همچنین کاهش شعاع تغذیه تراسفورماتورها،جایگزین کردن کابل‌های خود نگهدار با سیم‌های فشار ضعیف مستهلک و فرسوده و ... از جمله اقداماتی است که این شرکت در کنار توسعه شبکه برق رسانی در شرایط سخت اعتباری به آن پرداخته است.

جمشید طالبی در یک گفتگو با اشاره به یک میلیون مشترک خانگی در گیلان ، افزود: صرفه‌جویی در مصرف برق یک حرکت ملی است و اگر بتوانیم با مدیریت مصرف نیاز خود به نیرو گاه ها را از بین ببریم خدمت بزرگی به جامعه کرده ایم.

طالبی با اشاره به قیمت تمام شده 2 میلیون تومانی برای یک انشعاب 25 آمپر تک فاز گفت: اگر دولت در این زمینه یارانه پرداخت نکند تامین برق متقاضیان با مبالغ دریافتی امکانپذیر نیست و در حال حاضر به ازای یک انشعاب تک فاز که در گذشته 850 هزار تومان دریافت می شد از مهر ماه امسال به یک‌میلیون و 264 هزار تومان در شهرها و 407 هزار تومان در روستاها افزایش یافت.

وی یادآور شد: استان گیلان پراکنده ترین مشترکان برق را در استان گیلان دارد و برای تامین برق خانوارهای روستایی نیازمند توزیع و توسعه شبکه برق است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۳۵۰ دفتر پیشخوان در گیلان بیش از ۲۲ خدمات در حوزه برق رسانی را انجام می‌دهند و حتی اخذ امتیاز برق هم نیازی به مراجعه حضوری ندارد.

طالبی در ادامه سخنانش اعلام کرد: در حال حاضر بیشتر اقدامات مشترکان در خصوص خدمات شرکت توزیع نیروی برق گیلان نیاز به مراجعه حضوری ندارد.

وی با تاکید بر اعمال مدیریت مصرف برق خاطرنشان کرد: شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان تلاش می کند تا در سرویس دهی به معابر شهری خدمات بهتری ارائه دهد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان در ادامه به آسیب رساندن استفاده غیر مجاز از انرژی برق به تجهیزات شبکه برق رسانی، لوازم برقی مشترکان اشاره کرد و تاکید نمود: استفاده غیرمجاز از انرژی برق بخصوص در مناطق حاشیه نشین یکی از مهم‌ترین مشکلات شبکه‌های توزیع برق در استان گیلان است که در بعضی موارد هم باعث بروز حادثه برای این افراد می شود.

وی از موافقت موقت واگذاری انشعاب برق به واحدهای ساخته شده فاقد پروانه ساخت در گیلان خبر داد و بیان کرد: از هفته گذشته به‌صورت یک دوره موقت واگذاری انشعاب برق به تک واحدی‌ها در گیلان آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان با تاکید بر اینکه، هزینه احداث یک نیروگاه بالغ بر ۴ هزار میلیارد است ،گفت: بومی سازی تجهیزات برق در گیلان یکی از دستاوردهای صنعت برق در استان است .

وی رعایت نکات ایمنی فردی و تجهیزات را امری ضروری دانست و گفت: عدم رعایت اصول ایمنی علاوه بر خسارات مالی موجب خسارات جانی می‌شود که گاهی جبران آن غیر ممکن و یا بسیار سخت است پس باید شاخص‌های ایمنی در طراحی، نصب و بهره‌برداری از شبکه‌ها به درستی لحاظ شود.

وی تصریح کرد: بازدید از پست‌ها ، اصلاح و ترمیم شبکه‌های توزیع برق ، شاخه‌زنی از جمله اقداماتی است که قبل از بروز حادثه، خسارات ناشی از آن را به حداقل ممکن می رساند.

طالبی در ادامه سخنانش به مطالبات این شرکت از دستگاه های دولتی اشاره کرد و یادآور شد: مطالبات ما از جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه ای یک میلیارد و 600 میلیون تومان است که پرداخت آن نیازمند تامین اعتبار است.

وی از افتتاح 5 پروژه برق رسانی به روستاها در دهه فجر خبر داد و افزود: برق رسانی به ۳ روستای تالش با اعتبار ۸۸۰ میلیون تومان ، که ۲ روستا با استفاده از پنل های خورشیدی، برق دار خواهند شد. و همچنین برق رسانی به ۲ روستای شهرستانهای ماسال و رضوانشهر از جمله پروژه های شرکت توزیع نیروی برق گیلان در دهه فجر می باشد.

وی در ادامه نصب و راه اندازی مودم در کنتورهای دیجیتال یک هزار حلقه چاه کشاورزی گیلان را از دیگر پروژه های دهه فجر اعلام کرد.

وی اظهار داشت: مشترکین در صورت عدم دریافت قبوض برق ، می توانند شماره اشتراک خود را به سامانه ۱۰۰۰۱۳۱۱۲۱ پیامک بزنند و بلافاصله آخرین مبلغ بدهی همراه با شناسه قبض و شناسه پرداخت برای مشترک ارسال میشود و مبلغ بدهی را از طریق انواع روشهای الکترونیکی و شماره تلفن ۱۵۲۱ پرداخت نمایند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان ضمن دعوت از مشترکین خانگی برای صرفه جوئی در مصرف برق خصوصا در ساعات اوج مصرف ( ۲۰ الی ۲۴ شب ) ، از ادارات و دستگاههای دولتی استان در راستای دستورالعمل شرکت توانیر درخواست نمود تا با توجه به نیاز شبکه سراسری برق به کنترل مصرف انرژی و تاکید وزارت نیرو با خاموش نمودن سیستم های گرمایشی و روشنایی و سایر تجهیزات پس از پایان وقت اداری و تنظیم ترموستات و دمای محل کار نسبت به صرفه جویی انرژی اقدام نمایند .

ارسال شده در شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۷:۴۹ قبل از ظهر
کد خبر: 227
آخرین خبر ها
گزیده خبرها