کاری نکنید شاغلین هم به زیر خط فقر رانده شوند
خط فقر به 11 میلیون تومان رسید!

کاری نکنید شاغلین هم به زیر خط فقر رانده شوند

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. کار بجایی رسیده که شاید بتوان ادعا کرد حالا اسکلت مرغ هم برای مردم آرزو شده و بجای گوشت قرمز، برخی در ماه یکبار استخوان خالی سر سفره می برند و شاغل بودن با حقوق کمتر از خط فقر هم جوابگو نیست؟!!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، «محرومیت و فقر گسترده» بزرگترین بحران کشور است که دیگر کسی نمی تواند آن را انکار کند. گسترش شدید موج فقر و محرومیت در کشور ، تاب آوری اقتصادی آحاد مردم کشور را به صفر رسانده و اگر راهی برای درمان این معضل ایجاد نشود، سرنوشتی نامعلوم در انتظار دهکهای متوسط و پایین جامعه ایران خواهد بود. مسئولان وقت دولت گذشته در خصوص وضع موجود نه تنها بازخواست نشدند، بلکه حتی پاسخ سئوالات فراوان را بابت این شوک شدید اقتصادی هم ندادند.

تورمی عجیب و بی سابقه که دمار از روزگار مردم درآورده  و نرخ محرومیت هم سیر صعودی یافت و وضع بگونه ای شده، که برای مصلحت اندیشی هم امکان پایین کشیدن اعداد و نمودارها وجود ندارد.

البته در دولت گذشته آمارها، محرومیت را شامل افراد فاقد شغل، فاقد بیمه، تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ... تعریف می کرد و معتقد بود یک فرد عضو پنج دهک پایین حتی عضو دو دهک پایین، اگر شغل داشته باشد و تحت پوشش نهادهای حمایتی نباشد، محروم بحساب نمی آید و کارگران فقیر وشاغلان فقیر از لیست محرومان کنار گذاشته شدند!! 

یوسف داوودی نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی  روز دوشنبه 12 مهر ماه سالجاری در جلسه علنی مجلس و در نطق میان دستور اظهار داشت: با اعلام رسمی بانک مرکزی، خط فقر در سال جاری 11 میلیون تومان است !!! و بر این اساس درصد قابل توجهی از مردم ایران  زیر خط فقر هستند و باید فکر اساسی برای زندگی آنان شده و سبد حمایتی به آنان داده شود.

افکار عمومی می پرسند:  آیا شاغل یا بازنشسته‌ای که ۴ میلیون تومان حقوق می‌گیرد، در زمانی که حداقل رقم برای خط فقر یا همان سبد معیشت بسیار بسیار ناچیز، 11 میلیون تومان شده، فقیر و محروم نیست؟! چرا در کشوری که سرشار از منابع انسانی نخبه و متخصص و ثروت و نعمت است، میلیونها نفر توان اداره یک زندگی حداقلی را نباید داشته باشند ؟ چرا کسانی که با عدم کنترل بازار باعث گسترش فقر اقتصادی در کشور شدند، تاوان کار خود را نمی دهند؟ وقتی در طول پنج سال، بیش از یازده درصد به نرخ فقرای کشور افزوده شده، با چه رویی به آزادسازی بیشتر نرخ‌ها اشاره می کنند؟

مردم عزیز کشورمان با افزایش سرسام‌آور قیمت ها در سال‌های اخیر، به ناچار محل سکونت خود را کوچکتر کردند و با فروش اثاثیه و سرمایه های اندک خود، تلاش می کنند تا گوشه باقیمانده سفره خود را از دست ندهند.

در سالهای اخیر فقر عده ای بسیاری از مردم کشور تا جایی پیش رفته که به نظر می رسد زمان زیادی تا سقوط سهمگین به زیر خط فقر مطلق باقی نمانده است. کار بجایی رسیده که شاید بتوان ادعا کرد که حالا اسکلت مرغ هم برای مردم آرزو شده و بجای گوشت قرمز، برخی در ماه یکبار استخوان خالی سر سفره می برند و شاغل بودن با حقوق کمتر از خط فقر هم جوابگو نیست؟!!

حرف آخر اینکه اگر امروز دولت و مجلس انقلابی فکری برای کنترل این تورم و گرانی نکند، بی تردیدهمه‌ی شاغلان بدون هیچ استثنایی به زیر خط فقر مطلق رانده می شوند و دیگر از «طبقه متوسط» هیچ نشانی باقی نخواهد ماند؟!

ارسال شده در سه‌شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۶:۳۳ بعد از ظهر
کد خبر: 6499019
آخرین خبر ها
گزیده خبرها