تاریخ پر رمز و راز گیلان تاب دایه‌گان بهتر از مادر را  ندارد! کار را به کاردان بسپارید
قابل توجه سردار سعید محمد؛

تاریخ پر رمز و راز گیلان تاب دایه‌گان بهتر از مادر را ندارد! کار را به کاردان بسپارید

اختصاصی/ اسرار امروز/ حسن سامری. گیلان؛ آزمایشگاه مدیران صفر کیلومتر نیست/ آفت مدیران غیر متخصص و غیر مرتبط  در گیلان بجان مردم افتاده است!/ اگر هم تصمیم بر انتصاب افراد غیر بومی وجود دارد، قطعا باید  یک سر و گردن بالاتر از گزینه های بومی باشد/ وجود رد پای برخی مسئولان اسبق گیلان   که دارای پرونده قضایی وحتی محکومیت بوده، دیده می شود/ انتصاب مدیران توانمند ، کارآمد، مرتبط، متخصص و انقلابی آزمون دیگری برای سردار سعید محمد است  تا توانایی‌های خود را در معرض داوری  قرار دهد/ مردم استان گیلان  از بی‌مهری‌هایی در انتصابات سخن می گویند که اشک آنان را  درآورده است/ تراژدی تلخ خانه به دوشی مدیران کارکشته بومی و ترک سرزمین آباء و اجدادی ، نقل محافل خبری و سیاسی کشور شده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، تغییر دولت ها و چینش افراد و مدیران، روالی متداول در کشور است و هر دولتی تلاش می کند یاران خود را وارد سیستم های مدیریتی کشور کند.  پیش از این عدم به کارگیری مدیران متخصص در جایگاه واقعی آنها، باعث  ابتر ماندن کارها شده و عقیم ماندن برنامه ها و نتایج عملکرد، نتیجه چنین رویکردهایی می باشد. بررسی ها نشان می دهد که مدیر با گرایش تحصیلی غیر مرتبط  در نهایت ناخودآگاه به مدیری ناکارآمد تبدیل می شود. وجود باندهای قدرت و نفوذ دلالان در راس هرم مدیریتی و آشفته بازار انتصابات باعث شد تا سود و منفعت برخی افراد در این آب گل آلود تضمین شود.

مردم گیلان نقش رسانه ها را در افشای حقایق بسیار خطیر و حیاتی توصیف می کنند و تاکید دارند که دریافت گزارش عملکرد از مدیران و انعکاس آن به مردم توسط خبرنگاران در قالب تحلیل و بررسی جهت شفاف کردن موضوعات، قطعا راهگشا خواهد بود و رسانه ها وظیفه دارند مدیران ناکارآمد ، غیر شفاف و غیر پاسخگو را معرفی کنند.

قصد نگارنده از طرح موضوع فوق، اشاره به اوضاع و احوال این روزهای منطقه آزاد انزلی است. مردم گیلان اميدوار بودند كه با روی كار آمدن علی اکبر اوسط مقدم بعنوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ، رویه عدم پاسخگویی دوران سرپرستی سید مهدی نقوی در این سازمان تغییر می کند و منطقه آزاد انزلی در مسير توسعه قرار خواهد گرفت و خواست و مطالبه عمومی مردم گیلان محقق می شود. اما اوسط مقدم بعد از گذشت 6 ماه  نه تنها در برابر سئوالات و ابهامات باقیمانده از گذشته سکوت کرد بلکه حاضر نشد پاسخگوی سئوالات و برخی شائبه ها در خصوص عملکرد خود باشد.

گفته می شود ضعف مدیریتی و ناتوانی اوسط مقدم، باعث بروز مشکلات عدیده ای در این منطقه آزاد استراتژیک کشور شده که اخبار آن در فضای مجازی رسمی و غیر رسمی ، دست به دست می شود. مصداق این ادعا سکوت وی در برابر سئوالاتی است که شاید بارها در رسانه ها منتشر شده و عدم پاسخگویی وی این موضع را در اذهان عمومی تداعی می کند که چون کارنامه موفقی ندارد، نمی تواند از عملکرد خود دفاع کند.

شاید مسئولان سازمان منطقه آزاد انزلی، کار و عملکرد خود را برای مدیران فرادستی خوش رنگ و لعاب جلوه دهند و تعداد عکسهای شان در جلسات را نشان دهنده عملکرد خود بدانند. اما مطالبه مردم استان گیلان پاسخ به سئوالاتی نظیر تعداد سرمایه گذاری صد درصد خارجی برای تولید ، تعداد سرمایه گذاری داخلی شرکت های مادر و برند ، اقدام عملیاتی این سازمان در ایجاد زیرساختهای شهرک صنعتی شماره سه منطقه آزاد انزلی پس از کلنگ زنی سردار سعید محمد و ... است. در هر صورت این انتظار وجود دارد که مشخص شود چرا آثار آمار و عملکرد ارائه شده محسوس نیست؟

اگر چه پس از روی کار آمدن دولت انقلابی سید ابراهیم رییسی اصرار بر تسریع در تغییر مدیریت سازمان منطقه آزاد انزلی از سردار سعید محمد دبیر شورایعالی مناطق آزاد مطرح گردید، ولی تاکید هم شد که انتصابات بايد به دور از سياست‌ زدگی، سفارش‌‌ يا رفيق ‌سالاری باشد. اما خبرهای این روزهای شواریعالی مناطق آزاد علیرغم اینکه هنوز قطعی نشده، کام مردم گیلان را دوباره تلخ کرد.

يكي از مهم‌ترين وعده‌های سعید محمد، پویایی مناطق آزاد تجاری و خروج از وضعيت كنوني و ركود حاكم بر آن بود و قطعا ایشان واقف هستند که منطقه آزاد انزلی فرصت آزمون و خطا ندارد. چنین انتصاباتی بر اساس رفاقت یا سفارش سیاسیون این نکته را در اذهان تداعی می کند که وعده های سعید محمد در ابتدای حضور ایشان در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری در حد شعار است و امیدی به حضور افراد متخصص، متعهد و انقلابی عملا در این سازمان وجود ندارد.

حضور مدیران غیر متخصص در استان گیلان طی سالهای گذشته به دغدغه ای بزرگ برای مردم این استان تبدیل شده است. بررسی ها نشان می دهد که سفارش و لابی در برخی انتصابات  گذشته نه تنها نتیجه ای مثبت در زندگی مردم گیلان نداشت، بلکه آثار و عواقب انتصابات بدون توجه به اصل شایسته سالاری و عدم بکارگیری نیروی متخصص در نهایت سرنوشت گیلان و  حتی کشور را تحت الشعاع قرار داد. بعبارتی دیگر آفت مدیران غیر متخصص و غیر مرتبط  در گیلان بجان مردم افتاده و این اعتقاد وجود دارد، در صورت صحت خبر چنین انتصاباتی ، دبیر شورایعالی مناطق آزاد خلف وعده کرده و اصل شایسته سالاری را زیرپا گذاشته است.

اگر چه گیلان قحط الرجال نیست و این انتظار وجود دارد که گزینه های بومی در انتصابات در اولویت قرار بگیرند اما اگر هم تصمیم بر انتصاب افراد غیر بومی وجود دارد، قطعا باید متخصص، متعهد و گرایش تحصیلی مرتبط داشته و یک سر و گردن بالاتر از گزینه های بومی باشد. زیرا انتصاب مدیران غیر متخصص و بدون  کارنامه در حوزه مناطق آزاد تجاری می تواند فرصت طلایی را از منطقه آزاد انزلی بگیرد.

وجود رد پای برخی مسئولان اسبق  در انتصاب مدیرعامل منطقه آزاد انزلی در بین مردم استان گیلان نقل محافل است . مسئولانی که دارای پرونده قضایی وحتی محکومیت بوده و آبروی گیلان را در کشور و حتی دنیا بردند! اگر چه نگارنده این موضوع را تایید و یا تکذیب نمی کند اما به نظر می رسد سعید محمد در صورت چنین انتصاباتی  با چالش جدی روبرو شده و باید پاسخگو باشد که چرا در انتصابات به اصل شایسته سالاری که خود مدعی آن بود، عمل ننموده است؟ چرا که اگر شایسته سالاری در این انتصاب لحاظ نشود، دولت جدید توفیقی در خدمات رسانی و تامین رضایت مردم و پیشبرد امور نخواهد داشت که امیدواریم چنین نشود .

چرا مردم استانی که  سرمایه‌های انسانی نخبه و کارآمد آن در دنیا مطرح هستند با  تحمیل مدیران صفر کیلومتر در این حوزه ، باید شاهد عقب ماندگی های بیشتر در مقایسه با سایر مناطق آزاد باشند؟ عدم اعتماد به سرمایه‌های انسانی متخصص بومی و مدیران منطقه‌ای یکی از عوامل اختلال در برنامه‌های توسعه گیلان است که قطار توسعه و پیشرفت را کند و متوقف نموده است. گیلان؛ آزمایشگاه مدیران صفر کیلومتر نیست و تاریخ پر رمز و راز گیلان تاب دایه‌گان بهتر از مادر را تاب ندارد!

سعید محمد باید بداند  كه گاهي خيلي زود دير مي‌شود و زمان و فرصت‌ها به سرعت در حال گذرند و جبران مافات مشکل‌! لذا شايسته است وی شاخص‌هاي علمي‌، تخصصي‌، تجربه و شايستگي را براي انتصابات آينده در منطقه آزاد انزلی  مد نظر قرار دهد چرا كه اگر غیر از این باشد نتيجه‌اي جز دلسردی مردم گیلان كه اميد فراوانی به رفع مشكلات‌ شان توسط دولت انقلابی داشتند، در پي نخواهد داشت.

مردم استان گیلان  از بی‌مهری‌هایی در انتصابات سخن می گویند که اشک آنان را  درآورده است. پیش از این و در گذشته  شماری از انتصابات صورت ‌گرفته بر اساس معاملات سیاسی نیز آن ‌چنان ناشیانه و با آزمون و خطا همراه بوده ، که تراژدی تلخ خانه به دوشی مدیران کارکشته بومی و ترک سرزمین آباء و اجدادی ، نقل محافل خبری و سیاسی کشور شده است.

دبیر شواریعالی مناطق آزاد تجاری باید در نظر داشته باشد که منطقه آزاد انزلی حیات خلوت دولت نیست که هر بار افراد غیر مرتبط ، غیر متخصص، بی ‌تجربه و نا آشنا به ساختار و ماموريت مناطق آزاد تجاری را حواله مردم گیلان کنند. رعایت معیارها و شاخص‌های تخصصی و کارشناسی در انتصابات حق مردم استانی است که 8 هزار شهید تقدیم انقلاب کرده اند.

انتصاب مدیران توانمند ، کارآمد، مرتبط، متخصص و انقلابی آزمون دیگری برای سردار سعید محمد است  تا توانایی‌های خود را در معرض داوری  قرار دهد.

سردار سعید محمد؛ دیگر نمی‌توان سوار بر موج تبلیغات پوشالی، درد اشتغال و کاهش درآمد اقشار مختلف را در این استان، سرپوش نهاد. منطقه آزاد انزلی در فقر سرمایه ‌گذاری‌های کلان و خارجی خصوصا در بخش تولید می‌سوزد؛ تجار و بازرگانان، بازارهای کسب و کار را بی‌رونق می‌بینند.

آقای سعید محمد، بی‌شک انتصاب افراد توانمند و مرتبط با مناطق آزاد تجاری، انتظار نابجایی برای تکامل و توسعه ‌یافتگی استان مظلوم گیلان نیست. کار را به کاردان بسپارید تا منطقه آزاد انزلی دوباره روی ریل توسعه قرار بگیرد و شاهد آزمون و خطایی دیگر و پدیده عجیب نصب مدیران صفر کیلومتر نباشیم.

ارسال شده در پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۹:۳۸ بعد از ظهر
کد خبر: 7246091
آخرین خبر ها
گزیده خبرها