بزرگترین مرکز تفریحی - تجاری شمال کشوربرگزار شد
مراسم کلنگ زنی سیتادیوم؛

بزرگترین مرکز تفریحی - تجاری شمال کشوربرگزار شد

اختصاصی/اسرار امروز. سیتادیوم استانداردهاي لازم براي حضور خرده‌فروشان (برندها) معتبر را تأمين كند / این مركز تجاري – تفريحي سيتاديم مي‌تواند ساعات حضور گردشگران در گیلان را افزايش دهد / سیتادیوم فرصتي برای گیلان است تا بتواند كالاهاي خود را در كنار ديگر برندها عرضه كند / سيتاديوم اولين حضور هايپر استار (كارفور فرانسه) در استان گيلان خواهد بود

استان گیلان در دولت تدبیر و امید و پس از برجام توانست در بسیاری از شاخصهای توسعه رشد قابل توجه و تاملی را تجربه کند. امروز با توجه به اینکه جامعه ما با توجه به نیازهای خود گامهای بزرگی بسوی مدرن شدن بر می دارد بازار کسب و کار هم در این راستا رونق جدی داشت. شهر رشت و مرکز استان گیلان هم در این مسیر تلاش می کند تا از رقبای خود در شهرهای شمالی کشور پیشی بگیرد. مسئولین ارشد استان گیلان هم با رایزنیهای خود تلاش دارند تا موانع و چالشهای سر راه سرمایه گذاری در این استان برداشته شود.

در طول سالهای گذشته ساخت مجتمع های تجاری در شهرهای پر جمعیت گیلان از جمله شهر رشت افزایش داشت زیرا سرمایه گذاران دریافتند که ذائقه بازار عوض شده و مصرف کنندگان گیلان تمایل بیشتری به خرید و تهیه مایحتاج خود در مجتمع های بزرگ دارند. اما این مجتمع های تجاری نتوانستند باعث توقف گردشگران در شهر رشت شوند و این امر خلاء بزرگی بود که مهندس بشیر انیسی موسس و مدیرعامل شرکت دوان ایرانیان، کارآفرین برتر چهارمین جشنواره کار و امور اجتماعی در بخش خدمات سال 1388 در زمینه مهندسی بازاریابی و فروش در بخش صنعت ساختمان و برگزیده ملی جشنواره جوان ایرانی در بخش خدمات شاخه جوان کارآفرین در سال 1389 پس از مطالعات فراوان به این نتیجه رسید که شهر رشت بعد از تهران و کرج، بزرگترین بازار متقاضی مجتمع های تجاری را داراست و پتانسیل بسیار خوبی برای سرمایه گذاری دارد. بنابراین ایده خود مبنی بر ساخت مجتمعی بزرگ و زیبا با بخشهای مختلف و جذاب برای همه سلیقه ها و سنین را در مرکز استان گیلان کلید زد. مجتمعی با نام سیتادیوم با زيربناي كل حدود 84 هزار متر مربع در زميني به مساحت حدود 5 هكتار و در سه طبقه که طراحی آن به عهده گروه طراح و معمار YAP، از معروفترين طراحان تجاري اروپايي می باشد. گروهی که طراحی پروژه های معروف و بزرگی همچون پروژه های عظیم مسکونی، تجاری، برجهای اداری، طراحی فضاهای شهری و ... در کشورهای یونان، پاریس، امارات متحده عربی و ... دارد و تاکنون موفق به کسب جوایز گوناگونی در زمینه های تکنولوژی ساخت، نوآوری در طراحی و مطالعات معماری شده است.

مدیرعامل شرکت دوان ایرانیان طراحی سیتادیوم را براساس آخرين متدهاي مجتمع های تجاری جهاني و طبق آخرين استانداردهاي روز دنيا در دستور کار قرار داده تا بتواند استانداردهاي لازم براي خرده‌فروشان (برندها) معتبر را تأمين كند. لازم به یادآوری است در حال حاضر بیشتر مجتمع‌هاي تجاري ساخته شده و يا در حال ساخت كشور، استانداردهاي لازم براي ورود و استقرار برندهاي بين‌المللي را ندارند. بنابراین برای اولین بار ایده این کارآفرین جوان با نوع طراحي سيتاديوم، این ضعف بزرگ در صنعت تجاري‌سازي کشور را رفع خواهد کرد.

هر طبقه از اين مجتمع تجاري – تفريحي، حدود 21 هزار مترمربع فضاي ناخالص تجاري دارد كه در هر طبقه 4 رستوران و كافي شاپ جهت آسایش،رفاه و از همه مهمتر به مقصدي براي گردشگري طراحي شده است.

همچنین فضاي بازي كودكان نیز مطابق استانداردهای روز دنیا ،كتابفروشي با كانسپتي جديد با فضاي لازم براي مطالعه و فضاي فودكورت با رعايت تمامي استانداردهاي ساخت يك فضاي مدرن و بروز ترین سالن های سینما در طبقه آخر سیتادیوم نیز پیش بینی شده است.

از آنجاییکه عدم وجود پارکینگ مناسب و کمبود جای پارک از مهمترین چالشهای مجتمع های تجاری ساخته شده می باشد سیتادیوم با طراحی جای پارک 1367 خودرو ، ترافيكي روان در داخل محوطه خود دارد و خارج از مجموعه نيز به هيچ‌ وجه سبب ايجاد بار و گره ترافيكي نخواهد شد.

این کارآفرین نمونه يكي از دلايل انتخاب موقعيت مكاني اين مجتمع در جايي خارج از شهر را دسترسي عالي و رفت و آمد آسان عنوان می کند و می گوید: مركز تجاري – تفريحي سيتاديم يك مقصد محسوب مي‌شود كه همين موضوع مي‌تواند ساعات حضور گردشگران در استان را افزايش دهد و از سوي ديگر براي خود ساكنين منطقه نيز مقصدي گردشگري – تفريحي محسوب شود.

اين مركز درگاهي براي ورود فروشگاه‌ها و برندهاي معتبر داخلي و خارجي، رستوران‌هاي معتبر و سرمايه‌گذاران به استان گيلان و تأييدي بر پتانسيل‌هاي باور نكردني اين استان خواهد بود. سيتاديوم فرصتي براي استان گيلان است تا بتواند كالاهاي سنتي، اختصاصي و محلي خود را در كنار ديگر برندها عرضه كند و از همين راه عرضه اين محصولات را از حالت سنتي خارج كرده و در چرخه‌اي مفيدتر و مدرن‌تر وارد كند.

انیسی می افزاید : سيتاديوم اولين حضور هايپر استار (كارفور فرانسه) در استان گيلان خواهد بود که با تلاش و پیگیری آقایان دکتر محمد علی نجفی استاندار و دکتر علی منتظری ریاست سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان شاهد این اتفاق مهم هستیم و جای تقدیر و تشکر دارد.

وی در ادامه ايجاد اشتغال مستقيم و غيرمستقيم براي 400 الي 500 نفر ، جذب 70 الي 80 درصد پرسنل مستقیم از افراد محلي ،ارتقا و بهبود منابع انساني استان با آموزشهای اجباری شاغلین هایپر استار طبق استانداردهای روز کسب و کار، ارائه تخفيف‌هاي دائمي محصولات به نحوي كه قيمت آنها از قيمت درج شده روي محصول نيز كمتر خواهد بود، بهبود وضعيت سبد خريد و حفظ شان مردم،تأمين غالب اقلام از توليدكنندگان محلي و کمک به اقتصاد منطقه، مزیت رقابتی برخي از كالاهاي تخصصي و خاص منطقه در كنار برندهاي ديگر را از جمله مزیت های راه‌اندازي هايپر استار در اين مكان عنوان می کند.

انیسی در ادامه داشتن بازار مخاطب محلی، فواصل زمانی کوتاه 30 الی 40 دقیقه این مرکز با شهرهای اطراف ، دسترسی مناسب جاده ای ، استقرار در مسیر ترددی به مناطق تفریحی و ساحلی دریای خزر را از دلایل موفقیت این مرکز خرید در آینده نام برد.

وی دلیل موفقیت شرکت دوان ایرانیان را همراهی آقایان مهندس محمد وکیلی رئیس هیئت مدیره ، ماکان عبدی پور عضو هیئت مدیره این شرکت عنوان کرد و گفت: شرکت دوان ایرانیان مشاور استراتژیک توسعه پروژه می باشد که مکان یابی، مطالعات فرصت و مهندسی ارزش ، فعالیت های صنف بندی مجموعه و مدیریت جذب برندها، نامگذاری Naming، برندینگ و تعیین هویت بصری، تدوین استراتژی های بازاریابی پروژه multi-channel ، مسئولیت استراتژی های قیمت گذاری و واگذاری و فروش این پروژه را بر عهده دارد.

وی افزود: شرکت دوان ایرانیان در سال 1385 فعالیت خود را به عنوان دفتر تحقیقات بازار و مدیریت راهبردی کلیه فعالیت های موسسین شرکت در کشورهای مختلف (سرمایه گذاری در بخش ساختمان و ساخت و ساز) آغاز و در سال 1386 به ثبت رساند و تجارب ارزنده و موفقیت های چشمگیری در چندین پروژه موفق خارج از کشور در حوزه های مدیریت سرمایه، کاهش ریسک، بازاریابی و فروش کسب کرد.

مراسم کلنگ زنی این مجتمع تجاری تفریحی گردشگری شمال کشور با حضور محمدعلی نجفی استاندار ، علی منتظری رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان، یدالله صادقی معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مسئولان و مدیران اجرایی استان و شهرستان رشت برگزار شد. استاندار گیلان در این مراسم با ابراز خوشحالی از اجرای پروژه سیتادیوم گفت: این پروژه بزرگ می‌تواند در ابعاد مختلفی به شهر رشت کمک کند و سیتادیوم، قابلیت جذب سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی را دارد .

نماینده عالی دولت در استان گیلان افزود: استان گیلان همواره در بخش تجاری، گردشگری، صنعت و سایر بخش‌ها قابلیت جذب و همکاری با سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را دارد.

دکتر نجفی افزود: استان گیلان در جذب سرمایه گذار عزمی جدی دارد و همدلی مسئولین در این امر مهم باعث شد که این استان، چهار سال متوالی رتبه اول فضای کسب وکار کشور را بدست آورد.

وی ضمن قدردانی از سرمایه گذاران طرح آقایان میرغنی ، مختاری و انیسی و تمام کسانی که تا کنون برای رفع موانع و مشکلات پروژه سیتادیوم تلاش کردند ،تاکید کرد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، پیشرفت کار این پروژه را بصورت هفتگی گزارش دهد تا موانع در سریع ترین زمان برداشته شود.

استاندار گیلان حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی را برنامه محوری دولت برای ایجاد اشتغال برشمرد و افزود : اولویت این بخش طرح های گردشگری است که رونق اقتصاد ، معیشت و اشتغال را بدنبال خواهد داشت. تمام وقت ما در اختیار سرمایه گذاران خواهد بود و ما از حضورشان استقبال می کنیم.

وی در پایان یادآور شد: باید از سرمایه گذار استقبال کنیم زیرا این سرمایه گذاری‌ها،قدمی برای جذب سرمایه گذاری های بعدی خواهد بود و استان گیلان در دولت یازدهم توانسته با تعامل بین مدیران و دستگاه‌های مختلف، فضای صنعت و تجارت را فعال و پویا نگه دارد .

در ادامه این مراسم دکتر علی منتظری رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان ،جذب و تعامل با سرمایه‌گذاران و کسب برندهای خارجی طبق استانداردهای رسمی را از ویژگیهای پروژه سیتادیوم برشمرد و گفت: سیتادیوم پروژه‌ی بسیار بزرگ تجاری است که در تعداد محدودی از استان‌های کشور مانند تهران و مشهد راه اندازی شده است و استان گیلان به ‌دلیل پتانسیلهای جذاب و قابل توجه برای سرمایه گذاران ،مکانی مناسب برای اجرای چنین پروژه هایی می باشد.

منتظری با اشاره به پیش بینی انواع امکانات اقامتی و تفریحی به همراه مراکز نوین خرید برای شهروندان و گردشگران در این پروژه،افزود: پروژه سیتادیوم ظرف مدت ۲۴ ماه با 240 میلیارد تومان سرمایه گذاری بدون احتساب زمین و بدون درخواست تسهیلات ریالی و ارزی به مرحله بهره‌برداری می‌رسد.

وی ظرفیت اشتغال‌زایی مستقیم این پروژه را در فاز اول 500 نفر اعلام کرد و افزود: امکان افزایش جذب 2 هزار نفر نیز در پروژه سیتادیوم وجود دارد.

رییس سازمان صنعت معدن و تجارت استان گیلان تصریح کرد: گیلان علاوه بر جمعیت ثابت 2 میلیون و 400 هزار نفر به‌ طور معمول پذیرای 5 میلیون نفر مسافر در طول سال است که به ‌دلیل ویژگی‌های خاص، این پروژه باعث جذب گردشگران می‌شود.

وی درباره بخشی از عملکرد دولت یازدهم در حوزه تجارت گیلان گفت: استان گیلان در سال 92 دارای 20 فروشگاه زنجیره‌ای با مساحت 10 هزارمتر مربع بوده است که در دولت تدبیر و امید به 100 فروشگاه بزرگ زنجیره ای با مساحت 55 هزارمتر مربع ارتقاء پیدا کرد .

منتظری در پایان یادآور شد: بی‌شک اگر تعامل بین دستگاه های اجرایی و همراهی مسئولان علی الخصوص استاندار گیلان نبود این پروژه آغاز نمی‌شد و این پروژه به تنهایی می‌تواند حرف‌های زیادی برای استان های شمالی و حتی کشور در زمینه جذب سرمایه گذار و گردشگر داشته باشد.

لازم به یادآوری است سازنده این پروژه شرکت رهاب آرته ایرانیان و سرمایه گذار اصلی پروژه، هولدینگ معتبر بوکا می باشد که به عنوان یکی از معتبرترین هولدینگ های ایرانی صاحب برندهای معروفی است .

ارسال شده در چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۶:۰۷ بعدازظهر
کد خبر: 9578419
آخرین خبر ها
گزیده خبرها